Locorotondo, białe i do tego okrągłe miasteczko w Apulii

Locorotondo to bardziej eleganckie i spokojniejsze miasteczko od oddalonego o 8 kilometrów Alberobello. Jednak to co wyróżnia to miasto to zabudowa, przypominająca nieco andaluzyjską. Można tu podziwiać piękną architekturę, wapienne zdobienia, wąskie schody i przejścia, kamienne łuki i kwiaty na kutych balkonach. Co ciekawe miasteczko nie dość, że białe to powstało na planie koła. Ponieważ jest tu niewiele turystów, jest spokój i sympatyczni Włosi.

Locorotondo

Co warto zobaczyć w Locorotondo?

  • Ogrody miejskie (Villa Comunale) to idealne miejsce, od którego warto zacząć zwiedzanie. Zadbana roślinność cieszy oko, ale to to najbardziej zachwyca to rozciągający się z tarasu widok na okolicę. Widać stąd winnice i ukryte wśród drzew migdałowych trulli. Na jednej z wielu ławek w cieniu palm odpoczniecie od upału.
  • Spacer uliczkami starego miasta to labirynt wąskich uliczek. Tym co wyróżnia miasteczko, to białe ściany ozdobione kolorową ceramiką, czy żelazne balustrady balkonów ozdobione kwiatami. Ponieważ różnobarwne kwiaty niesamowicie kontrastują z bielą murów, miasto ma niesamowity klimat. Warto zwrócić uwagę na wąskie i prostokątne kamienice oraz ich spiczaste dachy.
  • Spacerując po centrum warto wejść do świątyń. Mnie udało się wejść do maciupkiego kościółka.
  • Kościół San Nicolo to prawdziwe dzieło sztuki. Jest niewielki i wciśnięty pomiędzy budynki. Jednak tym, co najbardziej zachwyca to freski przedstawiające sceny z życia św. Mikołaja, które zdobią sklepienie oraz kopułę nad ołtarzem. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym świętym zapraszam do wpisu.

Jak dojechać do Locorotondo?

Pociągiem z Bari. Rozkład warto sprawdzać na stronie: https://www.fseonline.it

Mnie zwiódły mapy Google, ponieważ przychodząc na stację okazało się, że nie ma bezpośredniego połączenia i musiałam jechać z przesiadką.

Locorotondo oddalone jest od Alberobello o 9 kilometrów, dlatego warto zobaczyć te dwa piękne apulijkie miasteczka w ciągu jednego dnia.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej do Alberobello zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Więcej o zwiedzaniu stolicy Apulii dowiecie się z tego artykułu.

Locorotondo

Ciekawostki

Locorotondo wino

Tutejsze wino jest jasne i przejrzyste. Smakiem różni się od innym win Apulii, ponieważ ma mniej zdecydowany smak i mniejsze stężenie procentowe. Wino zawdzięcza swoją nazwę miastu – Locorotondo. Ma słomkowo-żółty smak, jest delikatnie owocowe, a także uznaje się je za jedno z lepszych win DOC z tego regionu!