Bari praktyczny przewodnik po stolicy regionu Apulia

W tym artykule znajdziecie przewodnik po mieście Bari, stolicy regionu. Apulia to przepiękny region południowych Włoch. Przede wszystkim wyróżnia go wspaniały klimat, pyszne jedzenie i cudowny klimat. Region ten skrada serca nawet tym, którzy wiele zobaczyli. Apulia jest po prostu inna i może zaskoczyć każdego miłośnika Włoch.

Apulia słynie z najlepszej oliwy, karczochów, naprawdę dobrych cen i najmniej deszczowej pogody. Region jest dobrze skomunikowany z Polska. Loty do Bari proponuje kilka polskich miast, a na dodatek mamy też loty do Brindisi z Katowic. 

Jak dotrzeć do Bari?

Loty do Bari proponują tanie linie lotnicze z kilku polskich miast, a na dodatek mamy też loty do Brindisi z Katowic. 

Lotnisko w Bari znajduje się blisko centrum, skąd kolejka podmiejska zawiezie nas do centrum za 5 euro.

Jak poruszać się po Apulii?

Apulia ma bardzo dobrze rozwiniętą siatkę kolejową i autobusową.  Więc można obejść się bez wypożyczenia samochodu.

Bilety cenowo są porównywalne z cenami za przejazd w Polsce.

Kwintesencja miasta

Bari mimo tego że jest największym miastem w regionie ujmuje swoim autentycznym klimatem. Stare miasto jak również liczne zabytki sprawiają, że to miejsce którego nie można pominąć.

Samochody zaparkowane na skrzyżowaniach, czy pasach, skutery pozostawione nonszalancko na ulicy, pranie rozwieszone między budynkami. Na ulicach Bari w prześwitujących firankach można podejrzeć panie wyrabiające tradycyjny makaron orecchiette, by przed domem na stoliku pozostawić stolnicę do wyschnięcia. Czasami lekki wiatr przynosi zapach starych historycznych murów pomieszanych z zapachem morza. Takie jest właśnie Bari.

Bari przewodnik. Stare miasto

Gdzie się zatrzymać w Bari? Mini przewodnik

Dojście od Starego Miasta do plaży Pane e Pomodorro zajmuje ponad 30 minut. Warto więc zastanowić się na czym najbardziej zależy. Jeśli na dobrej komunikacji z innymi miasteczkami regionu to warto rozważyć nocleg w starej części miasta, blisko dworca i promenady. Osobiście wybrałam nocleg na Via Spalato, gdzie do plaży piechotą było 15 minut, podobnie jak do dworca i starej części miasta.

Bari przewodnik po mieście

Bari przewodnik. Co zobaczyć w mieście?

  • Stare Miasto (Centro Storico) warto się tu zgubić pośród uliczek, a zawsze coś ciekawego się spotka. Spacerując można usiąść na kawie i dobrych lodach, czy znaleźć kilka straganów ze świeżymi owocami i warzywami.
Bari przewodnik. Uliczki
  • Bazylikę św. Mikołaja to piękna romańska budowla, w której znajdują się relikwie TEGO świętego Mikołaja i grób Bony Sforzy królowej Polski. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej skąd dotarł święty Mikołaj do Bari i dlaczego Bazylika jest szczególnie ważna dla Polaków odsyłam do tego artykułu.
Bari przewodnik. Bazylika świętego Mikołaja
  • Nadmorski deptak: Warto przespacerować się deptakiem wzdłuż wybrzeża, skąd można podziwiać wielkie wycieczkowce znajdujące się w porcie. I pomarzyć o kolejnych  dalekich wyprawach.
Bari przewodnik, deptak

  • Zamek Normanów to pięknie usytuowana średniowieczna budowla, wybudowana przez króla Normanów w 1132 roku. Swego czasu był siedzibą rodu Sforzów, a swoje ostatnie lata spędziła tu królowa Bona Sforza. Ja trafiłam tu przypadkiem, ostatniego dnia spacerując przez jeszcze nieodkryte zakątki tego miasta.
Bari przewodnik. Zamek Normanów
  • Teatr Petruzzelli znajduje się przy alei Corso Cavour 12. Odbywają się tu spektakle, koncerty, opery, czy balet. Na deskach teatru występowali tacy artyści jak Luciano Pavarotti, czy Jose Carreras. Budynek odrestaurowano po pożarze w 1991 roku. Wszelkie informacje znajdują się na stronie: https://www.fondazionepetruzzelli.it/

Więcej praktycznych rad dotyczącą Bari zebrałam w tym artykule.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *