Bari i Bazylika Świętego Mikołaja

Bazylika św. Mikołaja w Bari to romańska budowla, która należy do jednej z najważniejszych zabytków tej epoki we Włoszech. Odbywają się tu liczne pielgrzymki, zarówno katolickie jak i prawosławne. Znajduję się tu również grobowiec TEGO świętego Mikołaja, który jest patronem miasta. A za głównym ołtarzem znajduje się grób królowej Polski, Bony Sforzy. Marmurowy pomnik ufundowała córka Anna Jagiellonka.

Ciekawostki

Stolica Apulii wiąże się z historią naszego kraju. Pochodząca stąd Bona Sforza, zostając królową Polski, przywiozła na nasze stołu przyprawy korzenne, włoszczyznę oraz ducha renesansu. Jej losy się tak potoczyły, że spoczęła w Bazylice św. Mikołaja, w której znajdują się relikwie patrona miasta.

Legenda o świętym Mikołaju z Miry

Legenda świętego Mikołaja w Bari

Chociaż istnieje kilka teorii o tym niezwykłym świętym, nie ma dowodów na żadną z nich. Mikołaj był długo wyczekiwanym dzieckiem zamożnych mieszczan, który urodził się w III wieku na terenach dzisiejszej południowej Turcji. W swojej miejscowości słynął z niespotykanej dobroci i dzieleniem się majątkiem z ubogimi.

Mikołaj któregoś dnia uratował trzy córki swojego zubożałego sąsiada, przed sprzedaniem ich do domu publicznego. Ojciec nie mógłby pozwolić sobie na posag i zamążpójście dziewcząt, dlatego zdecydował się na tak okrutny krok.

Mikołaj pod osłoną nocy kilka razy podrzucił złoto do domu sąsiada, które pozwoliło nieszczęśnikowi spłacić długi jak i wydać córki za mąż. Istnieją również przekazy o uratowaniu trzech mężczyzn niesłusznie skazanych na śmierć, czy wskrzeszeniu kilku martwych dzieci. Ostatecznie Mikołaj został biskupem Miry i tak spędził resztę życia. 6 grudnia Biskup Miry zmarł i do dziś dzień obchodzimy jego imieniny wręczając sobie drobne upominki.

Co się działo po śmierci Mikołaja?

Pod koniec XI wieku szczątki, wykradziono z Miry i przewieziono do Bari. Ludzie wierzyli, że przynosiły szczęście i czyniły cuda. Szczególnie żeglarze, byli wdzięczni i często modlili się się do Mikołaja. Szczątki przewieziono do Bari przez lokalnych kupców wystraszonych doniesieniami, że relikwią interesują się również Wenecjanie. W taki oto sposób Mikołaj przybył do Europy, by na zawsze zostać w Bari, przyciągając pielgrzymów.

Co roku w Bari odbywają się liczne uroczystości związane z rocznicą przypłynięcia relikwii. 7 maja, mieszkańcy zanoszą figurę Mikołaja do portu i umieszczają na specjalnym ołtarzu umieszczonym na dwóch łodziach. Łodzie wypływają w morze i przypływają do nich chętni do wspólnej modlitwy.

Zazwyczaj są to pracujący na morzu rybacy i ich rodziny, chcący w ten sposób poprosić o błogosławieństwo. Świąteczna atmosfera trwa do 22 maja. Również 6 grudnia odbywają się uroczystości. Święty Mikołaj to nie tylko patron żeglarzy i marynarzy, ale również panien chcących wyjść za mąż. Otóż według wierzenia, jeżeli panna przybędzie do krypty 6 grudnia i okrąży trzykrotnie kolumnę to w ciągu roku znajdzie męża.

Historia królowej Polski pochodzącej z Bari

Bona Sforza urodziła się w XV wieku na dworze mediolańskim jak trzecie z czworga dzieci następcy tronu Gian Galeazzo Sforza i jego żony Izabeli Aragońskiej, księżniczki Neapolu. Ojciec Bony nigdy nie zasiadł na tronie, a po jego śmierci matka zabrała dzieci i osiedliła się w swoim księstwie w Bari.

W wieku 24 lat wyszła za mąż za polskiego króla Zygmunta I Starego z dynastii Jagiellonów. Po śmierci męża, skłócona z najstarszym synem wróciła do ukochanego Bari i zamieszkała w zamku. Rok później zmarła najprawdopodobniej truta, przez swojego dworzanina.

Początkowo Bonę pochowano w katedrze, jednak po interwencji córki Anny Jagiellonki, ciało przeniesiono do Bazyliki św. Mikołaja. Anna zleciła wykonanie sarkofagu, który dziś możemy podziwiać za głównym ołtarzem. Nagrobek udekorowany jest rzeźbami przedstawiającymi klęczącą Bonę wraz ze świętym Stanisławem – patronem Polski oraz świętym Mikołajem – patronem Bari.

Informacje praktyczne:

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej informacji praktycznych o Bari to zapraszam do przeczytania artykułu.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.basilicasannicola.it/

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *