Alberobello, czyli magiczne miasto wprost wyjęte z powieści Tolkiena

truli

Alberobello  o jedno z najbardziej rozpoznawalnych miasteczek Apulii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre dachy domów truli przyozdobione są symbolami, które mają ich mieszkańcom zapewnić zdrowie, czy szczęście. Trulli wspaniale sprawdzają się w klimacie śródziemnomorskim, ponieważ są zimne latem i ciepłe zimą.

Alberobello truli

Ciekawostki

Najbardziej popularna teoria powstania trulli głosi, że w XIV wieku kiedy królestwo Neapolu pobierało duży podatek od nowo wybudowanego murowanego domu mieszkańcy zaczęli budować domki z łupków wapiennych bez zaprawy cementowej, które sprawiały wrażenie tymczasowych. Jak się potem okazało, trulli to całkiem solidne budowle, większość z nich ma od 100 do 200 lat!

Alberobello

Informacje praktyczne

Na Piazza Plebiscito znajdują się sklepiki i restauracje w trulli, a w niektórych z nich są dostępne bezpłatne tarasy widokowe.

Alberobello

Co zjeść w Alberobello?

Jeśli zastanawiacie się co zjeść to w godzinach sjesty pozostają jedynie otwarte bary z przekąskami i kanapkami. Świetnym miejscem jest Antica Salumeria del Corso. W sklepiku, w którym znajduje się kilka stolików można skosztować najlepszych serów, wędlin, oliwek i wina.

Alberobello

Jak dojechać do Alberobello?

Alberobello położone jest ok. 50 km od Bari. Najlepiej przyjechać tu koleją, niestety mnie Google maps zawiódł wskazał mi połączenie bezpośrednie, z dworca Bari Sud Est, które okazało się nieaktualne. Jechałam autobusem z przesiadką na kolej w Putignano, zabrał nas do celu. Przejazd kosztował ok 5 euro. Możliwy jest również dojazd autobusem z dworca głównego w Bari, przewoźnik to FSE. Koszt również ok. 5 euro.

Rozkład można sprawdzać na stronie: https://www.fseonline.it/s/

W kolejnym artykule zapraszam Was do zwiedzania Locorotondo uroczego miasteczka oddalonego od Alberobello o 9 km.

Komentarze: 1 - dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *