Zwiedzanie Paryża. Najciekawsze atrakcje stolicy Francji. I dzień zwiedzania

Co zobaczyć w Paryżu?

  • Montmarte

Zwiedzanie Paryża rozpoczynamy wysiadając na stacji metra Pigalle i wspinamy się na wzgórze do dzielnicy artystycznej bohemy Montmarte. Dzielnica ta przez wielu uważana za najbardziej paryską ze wszystkich dzielnic stolicy Francji. Jednak nie każdy wie, że obszar Montmartre do Paryża został włączony dopiero w 1860 roku! 

W przeciwieństwie do reszty miasta, Montmartre znajduje się na wzgórzu – na szczycie którego wybudowano słynną Bazylikę Sacre Coeur. Podczas gdy, artyści popijali absynt i tworzyli impresjonistyczne obrazy, w najwyżej położonym punkcie miasta powstawała Bazylika. Budowana przez rzemieślników jako dziękczynienie za ocalenie Paryża w wojnie francusko-pruskiej.

montmarte zwiedzanie

Budowlę często określa się mianem Białej Bazyliki, ponieważ swój kolor zawdzięcza kamieniu wapiennemu, który pod wpływem powietrza i deszczu wydziela bielący mury kalcyt. Poza katedrą Notre Dame jest to najczęściej odwiedzany zabytek we Francji. W Bazylice również znajduje się największy dzwon Paryża i jeden z najcięższych na świecie. Gdy dzwoni, słychać go po drugiej stronie miasta. Ze wzgórza można podziwiać panoramę całego miasta i okolic w promieniu około  40 kilometrów.

Na wzgórze warto wspiąć się o zmierzchu, usiąść z kieliszkiem dobrego wina na jednej z ławek i ze góry podziwiać iluminację wieży Eiffle’a, a gdy już powrócicie do domu w pochmurne dni będziecie wspominać piękne wspomnienia z podróży do tego miasta.

Informacje praktyczne:

Bazylikę można zwiedzać za darmo od 6 do 22.30.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie KLIK!

Najsłynniejszy Kabaret na świecie

  • Moulin Rouge

Dawniej Montmartre było małym miasteczkiem, którego znakiem rozpoznawczym były młyny. Do dziś zachowały się jedynie dwa Moulin Blute-Fin oraz Moulin Radet, które bardzo często pojawiają się w sztuce wielu artystów przebywających w Paryżu takich jak Renoir, czy Vincent Van Gogh. Jednak dla wielu najbardziej znany jest ten czerwony młyn, zbudowany na fasadzie, jako dekoracja na budynku Moulin Rouge.

moulin rouge zwiedzanie

W tym miejscu narodził się kankan, który początkowo nie zyskał przychylności publiczności, otrzymując niechlubną nazwę ‘tańca epileptyka’. Na deskach kabaretu Moulin Rouge występowały takie gwiazdy jak: Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, czy Edith Piaf. Obecnie dwa razy dziennie odbywa się rewia „Feerie”.

Informacje praktyczne:

Jeśli chcielibyście zobaczyć światowej sławy widowisko, to oprócz stolika dostaniecie butelkę szampana w cenie około 500 zł.

Wszelkie informacje na stronie: http://www.moulinrouge.fr/

Zwiedzanie Paryża z zupełnie innej perspektywy

  • Latin Quartet (Dzielnica Łacińska)

Około pół godziny jazdy metrem od Montmarte znajduje się Dzielnica Łacińska (Latin Quarter), która jest jedną z najpiękniejszych dzielnic Paryża. Zwiedzanie tej części Paryża rozpoczynamy od spaceru po klimatycznych uliczkach. Jednak w tej części miasta czuję się zupełnie inną atmosferę.

Przed Nami wznosi się budynek Uniwersytetu Sorbona. Podziwiamy piękną fontannę św. Michała, czy Panteon. Niewątpliwie, tutaj dzięki studentom uliczki tętnią życiem niemal całą dobę.

Zwiedzanie Paryża śladami Marie Skłodowskiej Curie

Tutaj też znajduje się ciasna klitka z oknem w dachu, w którym mieszkała Maria Skłodowska – Curie w czasie studiów.  Na budynku znajduje się tabliczka z nazwiskiem słynnej Polki, ale bez pierwszego członu nazwiska tylko Marie Curie.

Przy Rue de la Glaciere Maria wraz ze swoim mężem Piere wynajęli większe mieszkanie. Historia i wyprawa śladami tej niezwykłej pary po Paryżu jest również ciekawym sposobem zwiedzania tego miasta.

W podziemiach Panteonu jako pierwszą kobietę w historii pochowano Marie Skłodowską-Curie. Z kolei w cieniu Panteonu stoi kościół Saint-Étienne-du-Mont, na schodach którego bohater filmu O północy w Paryżu wyczekiwał na przeniesienie się w czasie.

paryż co zobaczyć

Skąd wzięła się nazwa Dzielnicy Łacińskiej?

Sama nazwa dzielnicy wzięła się od języka łacińskiego, który dawniej był językiem wykładowym na uniwersytecie. Dzisiaj również można spotkać setki studentów, chociaż dominuje już język francuski i angielski.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niedaleko znajdują się również ruiny amfiteatru z czasów rzymskich, Arènes de Lutèce. W małym parku w niepozornym miejscu, w którym mieszkańcy grają w grę polegającą na zbijaniu dużych metalowych kul.

Warto zatrzymać się przy wąskiej i kolorowej uliczce Rue de la Huchette, gdzie zjemy pyszne dania, czy francuskie crepes w atrakcyjnych cenach.

zwiedzanie paryża

Co w tej uliczce jest takiego wyjątkowego? Wręcz czuć tu klimat miasta i jego historię. Nawet Ernest Hemingway zatrzymywał się tu w jednym z hoteli. Warto zrobić sobie tu przerwę na posiłek, gdy w tle na akordeonie uliczni grajkowie grają La vie en rose.

Spacerując ulicami dzielnicy Łacińskiej warto wczuć się w ten klimat, kupić jeden z pysznych makaroników, wypić kawę nad Sekwaną, czy obejrzeć targ staroci, który mieści się w budkach tuż przy rzece,  podobnie jak bohater filmu O północy w Paryżu.

Symbol Paryża i dzwonnik z Notre Dame

  • Katedra Notre Dame

Przejście z Dzielnicy Łacińskiej do katedry Notre Dame zajmuje parę minut spaceru, z tego brzegu można w całej okazałości podziwiać tą znaną i piękną świątynię. A samo wejście Bazyliki jest darmowe. Katedra swoją sławę zawdzięcza Victorowi Hugo i jego powieści „Dzwonnik z Notre Dame”, a także kilku ważnym w historii Francji wydarzeniom. W katedrze odbywały się uroczyste msze przed wyprawami krzyżowymi, a w 1804 roku koronowano tu Napoleona na Cesarza Francji.

Budowlę tej gotyckiej katedry rozpoczęto w XII wieku, a zakończono w XIV. Jej znakiem charakterystycznym są dwie masywne wieże. Między nimi widnieje koronkowa rozeta – symbol wieczności. W katedrze jest 29 kapliczek, piękne witraże i największe we Francji organy.

Ponadto znajduje się tu jeden z najsławniejszych dzwonów Europy – Emmanuel, który według legendy ma posiadać serce stopione ze sreber i złota ofiarowanego przez Paryżanki.

Poniżej piosenka z bajki „Dzwonnik z Notre Dame”, śpiewana przez Garou.

Informacje praktyczne:

Bazylika jest otwarta dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:30, w sezonie zimowym do 17:30. Wejście jest darmowe.

https://www.notredamedeparis.fr/

Belle – Garou

Najsłynniejszy ogród Paryża

  • Ogrody Luksemburskie

Nieco dalej znajduję się najsłynniejszy park Paryża, w którym mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny. Jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów w Paryżu.

Ogród zaprojektowany został w 1612 roku na życzenie królowej – Marii Medycejskiej. Królowa do tego stopnia zaangażowała się w rozwój ogrodu, że prawdopodobnie własnoręcznie posadziła w nim ponad 2 tysiące wiązów.

Ponadto, w centrum ogrodów znajduje się ośmiokątny basen, w którym dzieci chętnie puszczają żaglówki, które można wypożyczyć w pobliskim kiosku. Na porozstawianych krzesłach Paryżanie odpoczywają od zgiełku miasta.

W ogrodach można podziwiać Fontannę Medyceuszy, która została odrestaurowana przez architekta Łuku Triumfalnego. Ogrody zdobi ponad 100 rzeźb, w tym pomniki najsłynniejszych kobiet Francji oraz oryginał Statuy Wolności Bartholdiego. Uwagę dzieci przyciągnie przepiękna karuzela z 1880 roku, a dorosłych może zainteresuje kurs hodowli pszczół, ponieważ w ogrodach znajdują się ule.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej informacji praktycznych o Paryżu do zapraszam do przeczytanie tego wpisu.

Zapraszam również na kolejny dzień zwiedzania do tego wpisu.

Komentarze: 1 - dołącz do dyskusji

  1. sporo ciekawostek, fajnie napisany tekst a piosenka cudna, tyle dramatyzmu w głosie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *