Zurych zbyt drogi? Jak zwiedzać miasto i nie zbankrutować...

Zurych jest drogi. Ceny przejazdów mogą zaskoczyć, dlatego warto zastanowić się jak zwiedzać miasto i nie zbankrutować… Rano łapiemy pociąg do centrum Zurychu. Przejazd pociągiem, to wydatek rzędu około 5 CHF, w związku z tym warto zoptymalizować trasę, tak by wiele rzeczy zobaczyć za jednym zamachem.

Po drodze pięknych widoków nie brakuje, ponieważ pociąg przejeżdża tuż nad Jeziorem Zuryjrskim. Przede wszystkim miasto oferuje wyjątkową kombinację atrakcji: liczne muzea, ponad 100 galerii sztuki, międzynarodowe instytucje finansowe i intensywne życie nocne. Porównując do innych miast Europy, Zurych ma największe zagęszczenie klubów nocnych przypadających na mieszkańca.

Jak zwiedzać Zurych ekonomicznie?

  • Kościoł Fraumünster

Wnętrza kościoła Fraumünster zdobią witraże Changalla ze scenami ze Starego Testamentu. W środku świątynię zalewa łagodne światło przebijające się przez pięć okien witrażowych w prezbiterium: „Prorocy”, „Sen Jakuba”, „Życie Jezusa”,  „Wieczne Jeruzalem” oraz „Dziesięć przykazań”, każde w innej tonacji

Informacje praktyczne: Witraże można podziwiać codziennie od 13:00 do 18:00 (dni powszednie) lub od 10:00-18:00 (weekendy i święta). Za darmo! Informacje na stronie: https://www.fraumuenster.ch/en/

  • Kościół Grossmünster

Niedaleko, w gotyckim kościele Grossmünster, w prezbiterium możemy podziwiać witrażowy tryptyk Giacomettiego przedstawiający Boże Narodzenie. W nawach bocznych zaś abstrakcyjne witraże Sigmara Polkego, artysty urodzonego na… Śląsku!

Świątynię wybudowano  w miejscu złożenia relikwii męczenników Feliksa i Reguli. Rodzeństwo ponoć zabrawszy pod pachy swoje ścięte przez Rzymian głowy, wybrało swoje miejsce spoczynku. Dzięki tym relikwiom Zurych stał się ważnym miejscem pielgrzymkowym na mapie średniowiecznej Europy. A Feliks i Regula przede wszystkim stali się patronami miasta.

Informacje praktyczne: Wejście do kościoła jest darmowe. Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 10:00 – 18:00. W niedziele można zajrzeć po mszy świętej. Jeśli chcecie wejść 187 schodów na szczyt południowej wieży Karlsturm, to trzeba wnieść opłatę 4 CHF. https://www.grossmuenster.ch/de/kontakte/

Inne oblicza miasta

  • Okolice Politechniki Zuryjskiej.

Jak zwiedzać Zurych inaczej? Warto odwiedzić okolice akademickie. Politechnika Zuryjska związana jest z 21 laureatami nagrody Nobla. Prawdopodobnie dlatego, jako uczelnia techniczna zajmuje pierwsze miejsce w Europie, studiował tu sam Albert Einstein, by w kolejnych czterech latach wykładać fizykę teoretyczną.

Patrząc na sprawę nieco praktyczniej, warto tu zjeść obiad, ponieważ ceny zdecydowanie są niższe niż innych częściach miasta. Można również swobodnie wypić piwko, bo w Szwajcarii picie alkoholu  w miejscach publicznych jest całkowicie legalne. Nie wyobrażam sobie własnej uczelni pozwalającej na taką swobodę.

Tuż przed budynkiem gmachu uczelni znajduje się punkt widokowy. Z tego miejsca przepięknie widać rzekę, wieże katedry i najważniejsze punkty miasta, dlatego warto się tu wybrać.

  • Dzielnica Zurich West

Ta dawna dzielnica przemysłowa niegdyś przesiąknięta  słodkim zapachem piwa i mydła, dziś jest jednym z ulubionych miejsc spotkań imprezowiczów z całej Europy. W latach 80. XX w. ceglane budynki zaczęto zmieniać w ekskluzywne lofty z widokiem na Jezioro Zuryjskie i Alpy.

Powstało tu się pełno klimatycznych knajpek i sklepów, artystyczne warsztaty, szkoły tańca i biura. Dawny browar mieści dziś siedem galerii sztuki i trzy muzea. A dawny zakład budowy okrętów i statków oceanicznych zamienił się w Schiffbau – jeden z najbardziej prestiżowych teatrów w mieście.

Każdy lokal stara się być jak najbardziej oryginalny. W związku z tym tu napijemy się warzonego na miejscu piwa, tam skosztujemy mięsa afrykańskich zwierząt, a w knajpce z owocami morza kupimy… rower.

Frau Gerolds Garten
  • Muzeum FIFA

Z pewnością na uwagę zasługuje Muzeum FIFA, którego główną zaletą jest interaktywność. Muzeum w bardzo ciekawy sposób obrazuje historię tej organizacji. Będąc tu można wcielić się w rolę komentatora sportowego, zatańczyć zwycięski taniec po strzelonej bramce, a nawet wcielić się w rolę piłkarza i pokopać w piłkę!

Na koniec możesz podziwiać z bliska puchar Mistrzostw Świata w gablocie.

Punkt obowiązkowy dla miłośników piłki nożnej. Wstęp do muzeum kosztuje dorosłych 24 CHF.

Wszelkie informacje na stronie głównej muzeum: https://www.fifamuseum.com/en/

Szwajcaria czekoladą płynąca

  • Cukiernie Sprüngli

Spacerując po mieście przyglądamy się witrynom z pralinkami. Od różnych kształtów i rodzajów kręci nam się w głowie. Sklepy są tak ekskluzywne, że aż onieśmielają, dlatego decydujemy się na podziwianie ich  z daleka. Natomiast kupujemy mnóstwo czekolady w zwykłym sklepie. Jednak okazuje się, że każda z nich jest przepyszna.

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, jak zwiedzać Zurych i kupić słodkie pamiątki i przy okazji nie rozbić banku, dowiecie się z tego wpisu.

  • Jezioro Zuryjskie

Idąc za przykładem, mieszkańców, siadamy nad brzegiem jeziora. Mimo tego, że jest już jesień i robi się chłodne popołudnie, nadal można spotkać tu niezły tłum. Przypływa do nas cała rodzina łabędzi, ponieważ ma nadzieję, że czymś zostanie poczęstowana. Na koniec pijąc lokalne wino i próbując ostre w smaku szwajcarskie sery, podziwiamy odbijający się widok Alp w przeźroczystej wodzie. Oczywiście jest tak sielsko, że aż szkoda wyjeżdżać.

A jeśli zastanawiacie się, które wino spróbować do zapraszam do przeczytania informacji TU.

Zapraszam również do przeczytania dalszej części zwiedzania tego kantonu. Tym razem zwiedzamy Rapperswill Jona. KLIK!

A jeśli jesteście spragnieni przygody i spędzania czasu w otoczeniu Alp to zapraszam Was TU!

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *