Zurych informacje praktyczne: transport, ceny, noclegi

Informacje praktyczne

Zurych to miasto miasto małych rozkoszy i wielkich przyjemności. Miasto muzeów, FIFA, czekolady i zabójczych cen. Jak się tu dostać? Gdzie się zatrzymać? Oraz koszty… Jak nie zbankrutować w jednym z najdroższych miast Europy? Wszystkie informacje praktyczne dotyczące miasta Zurych w poniższym wpisie.

Zurych, informacje praktyczne dotyczące dojazdu

Po znalezieniu taniego połączenia narodowymi liniami lotniczymi SWISS, dlatego naszym kolejnych celem jest Zurych i okolice Jeziora Zuryjskiego. Oczywiście tanich lotów najlepiej szukać bezpośrednio na stronie https://www.swiss.com/pl/en.

Najpopularniejszą formą dotarcia z lotniska do centrum miasta jest kolej. Istotnie, stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio pod terminalem. Bilety na pociąg można kupić w automatach, które znajdują się zaraz przy wejściu na dworzec. Czas przejazdu zajmuję około 15 minut, a koszt przejazdu to ok. 7 CHF.

Szwajcaria nie jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków. Prawdopodobnie odstraszają ceny, które jak zaczyna się przeliczać na złotówki mogą zabić. Przede wszystkim ten mały kosmopolityczny kraj wygląda jak z bajki: ośnieżone szczyty Alp, jeziora, urocze małe miasteczka. Wszystko to sprawia, że bezsprzecznie warto tu być. Chociaż raz.

Na lotnisku czeka na Was niespodzianka, warto skorzystać ze strefy bezcłowej. Można zrobić zakupy nie płacąc podatku, dlatego skorzystaliśmy kupując wino po bardzo dobrej cenie, wiedząc że Szwajcaria należy do najdroższych państw Europy.

Gdzie warto się zatrzymać w Zurychu?

Okoliczne miejscowości stanowią „sypialnię dla Zurychu”. Ceny mieszkań w mieście są tak wysokie, dlatego mieszkańcy decydują się dojeżdżać do pracy z okolicznych miejscowości. Dojeżdżamy do Wadenswill. Ulice są opustoszałe, większość mieszkańców jest w pracy.

Zurych, informacje praktyczne dotyczące noclegu

Po wylądowaniu jedziemy, oczywiście pociągiem do miasteczka nieco oddalonego do Zurychu, w którym znaleźliśmy nocleg poprzez portal Airbnb. Noclegi jak i samo życie w Zurychu do najtańszych nienależną, dlatego warto poszukać noclegu w małych miejscowościach niedaleko miasta.

zurych informacje praktyczne, dojazd

Po rozpakowaniu się decydujemy się na zwiedzenie okolicy. Spacerujemy brzegiem jeziora, a co chwilę stukotem swoją obecność zaznaczają pociągi. Przechodząc tak przez okoliczny park natrafiamy na grupę Słowaków, którzy pozdrawiają nas głośno i pokazują nam polską wódkę. Niestety nie dostaliśmy zaproszenia do wspólnej zabawy, dlatego idziemy dalej.

Wadenswil to mała miejscowość, może nieco zdziwić fakt, braku ludzi na ulicach. Gdybym ja mieszkała w tak pięknym miejscu, otoczona jeziorem i górami, spędzała bym chyba każde popołudnie nad jeziorem.

Zurych miasto płatnych rozkoszy

Co ciekawe, piętro pod nami mieszkają Candy Girls, które podejrzanie spod rzęs spoglądają na chłopaków. Prostytucja w Szwajcarii jest legalna. Znajduje się tu wiele miejsc, gdzie w których można za odpowiednią cenę doświadczyć rozkoszy.

Władze uznały, że legalizacja to jedyny sposób na kontrolowanie tego lukratywnego biznesu i zmniejszenie przestępczości w mieście. Szacuje się, że średnio 1,4 tysiąca prostytutek obsługuje dziennie miasto mniejsze niż Warszawa. Dużo dziewczyn decyduję się na takie życie, ponieważ szybki pieniądz kusi.

Prostytucja uliczna w Szwajcarii to zaledwie 5%, tutaj seks sprzedaje się za zamkniętymi drzwiami – w klubach, salonach, mieszkaniach, kabaretach, czy saunach.

Atrakcyjne dziewczyny mogą wskoczyć na branżowy top. Tu jednak oprócz ładnej buzi liczy się obycie, znajomość języków i oczytanie. Luksusowa agencja w Lozannie kusi dziewczyny, by porzuciły nudną pracę za biurkiem i w związku z tym przeżyły przygodę życia, podczas której czekają na nie romantyczne kolacje, wieczory z lampą wina z widokiem na Alpy.

W Szwajcarii za godzinę zabawy z klientem dziewczyna dostaje 300 franków, czyli ok. 1,1 tys. zł. Mężczyźni żartują, że w Szwajcarii bardziej opłaca się zapłacić za seks niż zabrać dziewczynę na kolację (kolacja dla dwojga to koszt przynajmniej 100 franków). Nie wspominając już o tak kosztownym zobowiązaniu jak żona. Choć na taki wydatek w postaci płatnego seksu decydują się w znacznej mierze żonaci.

Koszt zakwaterowania

Koszt zakwaterowania zależy od miasta. Do najdroższych miast należą: Zurych oraz Genewa. Jednak ceny za rozsądny hotel z prywatną łazienką zaczynają się od około 90-100 CHF (ponad 400 zł) za dobę.

Tańsze będą hostele oraz apartamenty wynajęte w serwisach takich jak airbnb. Jednak i tak powinniśmy spodziewać się wydatku około 60-75 CHF (ponad 300 zł) za dobę.

Ceny wina i piwa w Szwajcarii

W Szwajcarii większość mieszkańców spożywa piwo lub wino. Za piwo w restauracji zapłacimy około 5-7 CHF (ponad 20 zł !). Które wino spróbować w Szwajcarii? Zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Cena wina w sklepie zaczyna się od 8-12 CHF (od 30 do 50 zł). A za piwo w sklepie zapłacimy około 1,5 CHF (6 zł). W dyskoncie wino kupimy od 5 CHF (ponad 20 zł).

zurych informacje praktyczne, ceny

Tanie sklepy w Szwajcarii

Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że w Szwajcarii znajdziemy popularne dyskonty, w których kupimy produkty taniej niż w zwykłych marketach lub małych sklepikach.

Chcąc zaoszczędzić na zakupach powinniśmy wypatrywać sklepów takich sieci jak: AldiDenner, oraz Lidl. W Aldi i Lidlu królują produkty marek własnych. Jednak w sklepach Denner możemy kupić czekolady Lindt czy Toblerone, a także znajdziemy tu szeroki wybór szwajcarskich win. Droższymi sklepami będą Coop, Migros, czy Spar

Ceny w restauracjach

Jeśli chcemy zjeść w restauracji w Szwajcarii spodziewajmy się cen dania głównego zaczynające się od około 20 CHF (ponad 80 zł). Chociaż w lepszych lokalizacjach należy spodziewać się cen od 25 do nawet 40 CHF (ponad 100 zł!).

Jeśli chcemy zjeść pizzę, founde (gorący ser w którym moczymy pieczywo) lub proste dania z kiełbasą (bratwurst, którą Szwajcarzy jedzą ponad 40 milionów rocznie!) – możemy znaleźć danie nawet za 10-15 CHF (40-60 zł).

Jeżeli koniecznie chcecie spróbować founde, a szkoda Wam wydawać tyle pieniędzy, to kupić zestaw i produkty do founde w sklepie. Jest to zdecydowanie tańsza alternatywa. A jest tak samo pyszne!

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć co robić w Zurych to zapraszam do przeczytania tego wpisu!

zurych informacje praktyczne

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *