Monopoli, czyli zwiedzanie Apulii w stylu la dolce vita

Zwiedzanie Monopoli rozpoczynamy od przyjazdu na stację, ponieważ miasteczko znajduje się w niewielkiej odległości od Polignano a Mare, w przeciągu paru minut jesteśmy na miejscu. Trasę z Polignano można pokonać również na piechotę. Nie zawsze trasa biegnie blisko morza, ale widoki gwarantowane.

Monopoli jest zdecydowanie bardziej rodzinne, ustronne i klimatyczne. Polecam zwiedzanie miasta po zmierzchu. Spacer w świetle księżyca z odbijającymi się w wodzie jachtami i gwiazdami zapada głęboko w serce. Miasto zostało zbudowane z białego wapienia i marmuru.

zwiedzanie monopoli

Samo miasto może nie wyróżnia się specjalnie na tle innych apulijskich perełek, ale ma swój urok. Do piaszczystej plaży jest bardzo blisko, a sam port, spacer krętymi uliczkami i główny plac miasta sprawiają, że spędza się tu świetnie czas wśród gwaru mieszkańców.

Zwiedzanie Monopoli. Co warto zobaczyć?

  • Zwiedzanie Monopoli warto zacząć od historycznego centrum (Centro Storico). To labirynt uliczek, kościołów, knajpek i sklepików. Przechodząc można ujrzeć również zamek, mur i armaty skierowane w stronę morza. Oczywiście suszące się pranie i zapach Adriatyku.
  • Porto Vecchio to stary urokliwy port, przy znajdują się charakterystyczne niebiesko-czerwone łodzie gozzi, które służą do łowienia ośmiornic i ryb. Latem można zafundować sobie krótki rejs taką łodzią. W świetle księżyca port prezentuje się genialnie.
  • Zamek Karola V (Castello di Carlo V) pochodzi z XVI wieku i jest pamiątką po hiszpańskiej dominacji w tym regionie. Co ciekawe w XIX wieku był więzieniem. Dzisiaj odbywają się tu wydarzenia kulturalne takie jak wystawy fotograficzne. Poza tymi wydarzeniami nie jest on jednak udostępniony do zwiedzania. Warto przespacerować się na sam koniec mola Margherita w kierunku latarni.
  • Katedra Santa Maria Santissima della Madia. Budowę świątyni rozpoczęto w 1107 roku, jednak w pewnym momencie przerwano pracę, ponieważ zabrakło budulca na dachowe krakwie. W nocy 16 grudnia 1117 roku przy wejściu do kanału portowego zauważono tratwę, na której znajdowała się ikona Madonny della Madia. Drewno z tratwy wykorzystano i wkrótce ukończono budowę. Cała katedra prezentuje się pięknie. Warto zajrzeć choć na chwilę.
  • Plac Garibaldiego (Piazza di Garibaldi). To serce miasta, miejsce spotkań na kawę i pogawędki, miejsce na dyskusje o najnowszych wydarzeniach i porannych połowach. Wieczorem można poczuć autentyczną atmosferę tworzoną przez miejscowych. Pełno tu śmiechu, głośnych rozmów, brzęku sztućców o talerze i zachwytów nad jedzeniem.
  • Palazzo Rendella na placu Garibaldiego stoi charakterystyczny budynek, który kiedyś pełnił rolę koszar dla wojsk hiszpańskich, znajdował się tu również targ. Dzisiaj znajduje się tu biblioteka. Warto wejść i zobaczyć wnętrze, które prezentuje się genialnie.
zwiedzanie monopoli

Informacje praktyczne

  • Większość plaż, grot i zatoczek położona jest w południowej części miasteczka, więc jeśli planujecie swój pobyt w tym mieście warto rozważyć nocle w tej części miasta.
  • Plaże w Monopoli to: Cala Porta Vecchia znajdująca się w centrum historycznym, latem jest zatłoczona i niezbyt duża. Do Porto Rosso dzieli 10 minut spaceru od Centro Storico i jest nieco ładniejszą plażą. Porto Verde to najładniejsza plaża w mieście znajdująca pół kilometra dalej. Kolejne 10 minut spaceru dzieli nas od Porto Paradiso prawdziwego raju
  • Będąc w mieście warto spróbować lokalnych przysmaków takich jak: panzerotto, foccacia, burrata, frisella, taralli i inne. Więcej o kuchni Apulii przeczytacie w tym artykule.
zwiedzanie monopoli
  • Od stacji kolejowej co centrum miasta idzie się jakieś 15 minut. Ze stacji można dojechać do innych miast Apulli: Bari, Polignano a Mare, Ostuni, czy Lecce. Bilety kupuje się w biletomatach. Rozkłady jazdy można sprawdzać na stronie: https://www.trenitalia.com/
  • Do Alberobello można dojechać autobusem z Piazza S. Antonio. Bilety kupuje się u kierowcy.

Zapraszam do przeczytania artykułów dotyczących zwiedzania Apulii: Alberobello i Locorotondo.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *