Modena, czyli co łączy Ferrari, ocet balsamiczny i operę

Jak dojechać do Modeny?

Modena to miasto znajdujące się w niedalekiej odległości od Bolonii. Podróż z Bolonii do Modeny zajmuje pół godziny jazdy pociągiem. Najważniejsze punkty miasta znajdują się w niewielkiej odległości, więc możemy zwiedzać pieszo. Historyczna część tego miasteczka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stąd wywodzi się słynna marka samochodów Ferrari, również tu urodził się słynny śpiewak operowy Luciano Pavarotti.

Modena

Modena, niespieszne smakowanie miasta

Po wyjściu z dworca, Modena objawiła nam się w odcieniach pomarańczy i karminu. Drewniane okiennice, estetyczne fasady kwietniki, zdobią budynki i okoliczne skwery. Najlepsze jest jednak absolutny brak turystów. Gdy spacerem docieramy na główny plac w Modenie – Piazza Grande, właśnie odbywa się targ lokalnych przysmaków.

Przypadkiem podążając za miejscowymi trafiamy na miejski rynek – Mercato Albinelli. A w nim możemy posmakować świeżych warzyw i owoców, najróżniejszych serów, również świeżutkiej riccotty, czy mozzarelli di bufala. Kupujemy od pewnej Włoszki makaron. Zapewnia nas, że dzisiaj rano go lepiła.

Za pieniądze, za które nie kupilibyśmy sobie nawet połowy obiadu najedliśmy się do syta. Wygrzewamy się w słońcu na placu przed budynkiem oraz spijamy się lokalnym winem.

Oczywiście wróciliśmy tu jeszcze wieczorem na kolację. W środku rozstawiono stoliki z czerwoną ceratą, sprzedawcy pakują wszystko w pudełka i oferują nawet sztućce. Jedząc obserwowaliśmy jak cichnie gwar, mieszkańcy kupują ostatnie produkty, a sprzedawcy pakują swoje stoiska i przygotowują się na jutro.

Dlatego Modeny się nie zwiedza, tutaj się spaceruje odkrywając pochowane zakamarki, klimatyczne niewielkie knajpki, czy zabytki. Wszystkie drogi i tak prowadzą do głównej ulicy Via Emilio Centro.

Ulica Via Luigi Carlo Farini

Gdy tak spacerujemy natrafiamy na ulicę w kolorach pomarańczy na Via Luigi Carlo Farini. Przechodząc przez charakterystyczne arkady trafiamy do pałacu książęcego Palazzo Ducale. Majestatyczny budynek mieni się w kolorze biszkoptu. W pałacu mieści się Włoska Akademia Wojskowa oraz Muzeum Wojskowe.

Modena

Informacje praktyczne:

Palazzo Ducale można obejrzeć jedynie z zewnątrz, a wizyty z przewodnikiem odbywają się tylko w soboty i niedziele. Koszt takiej wycieczki to 8 euro, a bilety trzeba zarezerwować na oficjalnej stronie.

https://www.emiliaromagnawelcome.com/pl/zajecia/164557/guided-tour-to-modena-ducal-palace

W arkadach kryją się sklepiki, bary i lodziarnie. Można tu kupić słynny ocet balsamiczny. Są tu również lodziarnie, które oferują szeroką gamę smakową lodów sezonowych, a przygotowywane są bez polepszaczy i barwników. Ponieważ zwiedzaliśmy miasto na jesień skusiliśmy się na porcję lodów o smaku dyniowym. 

Modena gelato

Aceto balsamico di Modena

W jednym z sklepików odwiedzonych przez nas ucięliśmy sobie pogawędkę ze sprzedawcą o metodzie produkcji słynnego octu balsamicznego. Aceto balsamico di Modena wytwarza się z długo gotowanego soku z białych winogron, dzięki temu ciecz brązowieje. Później leżakuje w beczkach ulegając fermentacji, ciecz paruje, by w rezultacie powstał gęsty aromatyczny ocet.

Na litr takiego octu potrzeba aż 145 kilogramów winogron, a ocet leżakuje minimum 12 lat! Jest to fenomenalny produkt, jego słodko-kwaśny aromat nadaje każdej potrawie charakterystyczny smak. Nadaje się zarówno do polania deseru, serów, sałatki, czy mięsa. Aceto balsamico di Modena posiada certyfikat DOP, gwarantujący pochodzenie produkowanego w określonych warunkach. Jego cena może być naprawdę zabójcza, ale 600 zł?

Duomo di Modena

Znakiem rozpoznawczym miasteczka jest katedra – Duomo oraz górująca nad nią wieża. Świątynia, wieża i także plac zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa ołtarze. Tutaj również znajduje się krypta ze szczątkami św. Geminiana.

Informacje praktyczne:

Do katedry wejdziemy za darmo, wejście na wieżę i do muzeum katedralnego są już jednak płatne. Dlatego można kupić specjalny bilet łączony za 6 euro, który pozwala na wejście na wieżę, do muzeum i do ratusza (wejście oprócz niedziel jest darmowe).

Na strychu ratusza odbywa się prezentacja wytwarzania octu balsamicznego oraz degustacja (do spróbowania oryginalny ocet 12-letni i 25-letni!). Warto wiedzieć, że liczba miejsc jest ograniczona, a zapisać się można w punkcie informacji turystycznej. My w drodze na stację weszliśmy jeszcze do Foro Boaria, budynku mieszczącego uniwersytet i bibliotekę Z kolei przez Parco Novi Sad przebiegał kiedyś trakt rzymski.

http://www.unesco.modena.it/it/organizza-la-tua-visita/cattedrale

http://www.unesco.modena.it/en/plan-your-visit/opening-hours-and-tickets

Muzeum Ferrari

Muzeum Ferrari znajduje się tuż przy dworcu kolejowym. Mieści się w budynku, w którym urodził się twórca słynnej marki. Za domem urodzenia wybudowano ogromną halę, w której wystawiono znane modele. W muzeum pokazywane są również filmy o historii Enza Ferrari’ego oraz film o samochodach, które wystąpiły w filmach. Bilet wstępu kosztuje 15 euro, ale fani marki na pewno się nie zawiodą.

Inne muzea warte uwagi

Jeżeli jesteście wielbicielami sztuki to warto wybrać się do Galerii Estense, ponieważ jest to jeden z ważniejszych zbiorów sztuki we Włoszech. Znajdziemy tu dzieła Berniniego, El Greco, czy Velasqueza. Będąc w Modenie można zajrzeć do Muzeum Luciano Pavarotti’ego, które znajduje się poza miastem. Wstęp kosztuje 8 euro.

Informacje praktyczne:

Jeśli zostaje się w Modenie na dłużej warto skorzystać z biletu „Discover Ferrari & Pavarotti Land Tour”. Bilet kosztuje aż 48 euro, ale pozwala na zwiedzenie dwóch muzeów, skorzystanie z autobusu shuttle bus oraz skorzystanie z niektórych wycieczek z przewodnikiem.

Punkt informacji turystycznej znajduje się przy Piazza Grande, w budynku Ratusza. W tej części budynku znajduje się historyczna część budynku i wykopaliska, dlatego warto tu zajrzeć.

Uwaga w niedziele wiele restauracji jest zamkniętych, a niektóre place i ulice wyglądają jak wymarłe. 

A jeśli chcielibyście zwiedzić inne miasteczka z tego regionu do zapraszam do: Parmy i Bolonii

Modema, Plac

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *