Parma miejsce narodzin Prosciutto di Parma i Parmezanu. Skosztujcie!

Parma zaskakuje wytwornością, przestrzenią i szerokimi alejami. Za zdobionymi fasadami budynków, wygląda nieśmiało schowana katedra. To tu narodziła się szynka parmeńska i parmezan. Dlatego oba te produkty eksportowe są chronione znakiem D.O.P (chroniona nazwa pochodzenia).

Certyfikat gwarantuje powstanie produktów na ściśle określonym terytorium w powiązaniu z warunkami historycznymi, kulturowymi, klimatycznymi oraz tradycjami rolniczymi.

Informacje praktyczne:

Jeśli jesteś w Bolonii kilka dni to warto wybrać się do Parmy. Dojazd pociągiem zajmuje trochę ponad godzinę.

Bilet kosztuje koło 8 euro.

Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie:

https://www.trenitalia.com/

Wszelkie informacje o Bolonii znajdziecie TU!

Parma zwiedzanie

Jest wcześnie rano, gdy postanawiamy wybrać się pozwiedzać to miast. Jest godzina 7, a promienie słońca oświetlają mury Baptysterium. Budynek obłożony jest różowym marmurem, w którym światło słoneczne odbija się i oświetla przeciwległą kamienicę, delikatną różową poświatą.

Parma katedra

Miasto dopiero budzi się do życia. Powoli otwierane są piekarnie i małe sklepiki. Bez wątpienia wrócimy tu jeszcze. Na razie kuszeni zapachem idziemy, żeby spróbować tutejszych smakołyków.

Miasto od kuchni

Przemierzając najbardziej apetyczną ulicę Parmy Stradę Luigi Carlo Farini, weszliśmy do Prosciutterii. Podziwiamy potężne udźce zawieszone na suficie i próbujemy mięsnych wyrobów, włącznie z najsłynniejszą szynką pokrojoną w cienkie plasterki. Jest i słynny parmezam, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ser ten jest twardy i nieco ostry w smaku, ale jest świetnym dodatkiem do prawie każdej potrawy.

Niedaleko stąd przepływa rzeka Parma, więc rozkładamy koc i kosztujemy przysmaków razem z dobrym lokalnym winem. Udajemy się na spacer ulicą Via Arturo Toscanini, podczas którego towarzyszy nam szumiąca rzeka.

Na wysokości Ponte Verdi natrafiamy na park, który kiedyś należał do pałacu. Parco Ducale to idealne miejsce na piknik i spacer wśród szeleszczących drzew. Miejscowy skrzypek przygrywa właśnie Felicita, dlatego postanawiamy tu trochę zostać.

Nie śpiesząc się idziemy się do Pałacu Ducale, ponieważ chcemy zobaczyć niesamowity obiekt – Teatro Farnese. Cała dekoracja, ogromna scena jak również widownia zostały wykonane z drewna. Akustyka jest doskonała, a sceneria prosi się o dramatyczny akt. Niedaleko wyjścia z teatru mieści się klimatyczna i ogromna biblioteka.

Parma Palazzo Ducale

Informacje praktyczne:

Informacje o Pałacu znajdziecie na stronie:

https://www.parmawelcome.it/it/scheda/scopri-la-citta/cosa-vedere/palazzi-monumenti/palazzo-ducale/

Okolice katedry

Katedra jak i Baptysterium oczarowują pięknym sklepieniem i freskami. Co ciekawe świątynia ma już prawie 1000 lat.
Baptysterium zachwyca swoim nietuzinkowym kształtem. W środku warto zadrzeć głowę do góry i przyjrzeć się pięknemu sklepieniu i freskom przedstawiającym sceny biblijne.

Informacje praktyczne:

Wszelkie informacje na stronie: https://www.piazzaduomoparma.com/en/opening-hours-and-tickets/

Wejście do Katedry jest darmowe, wejście do Baptysterium jest płatne 12 EUR. Jednak warte swojej ceny.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *