Helsinki, miasto Północy

Helsinki klimatem przypominają Sant Petersburg. A miastu uroku dodaje jego położenie na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach nad Zatoką Fińską. Zimą można przejść się po zamarzniętym Bałtyku, a latem skorzystać i popływać w morzu.

Helsinki, co warto zobaczyć?

Niedaleko portu znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Boskiej, cerkwie który wyróżnia się a tle pozostałych budowli w mieście ceglaną czerwoną fasadą zwieńczoną złotymi kopułami. Mają one symbolizować Jezusa wraz z dwunastoma apostołami. Sobór jest najważniejszą w Helsinkach świątynią Fińskiego Kościoła Prawosławnego i co ciekawe największą prawosławną katedrą w całej Europie Zachodniej.

Plac Targowy Kauppatori to główny skwer handlowy nad samym morzem. Są tu stragany z pamiątkami, świeżymi warzywami, owocami i innymi lokalnymi specjałami, a także jest wiele budek z jedzeniem, w całkiem przystępnych cenach. Można tu kupić również rzeczy typowe dla Finlandii jak wełniane swetry, rękawiczki, czy czapki

Z nadbrzeża już tylko kilka kroków dzieli nas od  serca Helsinek – Placu Senackiego, nad którym góruje luterańska Katedra. Białe kolumny zakończone zielonymi kopułami widać z daleka. Na placu znajduje się również pomnik cara Aleksandra II, który przypomina o ścisłym związku Finlandii z Rosją. Na placu znajdują się najważniejsze gmachy państwowe, w tym siedziba premiera, najstarszy fiński uniwersytet oraz biblioteka.

Jedną z najciekawszych atrakcji Helsinek jest luterański kościół Temppeliaukio, wykuty w skale.

Ponieważ budowla ma kształt owalu, a światło wpada do niej przez 180 szklanych paneli, które są umieszczone pomiędzy kopułą, a skalnymi ścianami.

Niezwykła akustyka modernistycznego budynku sprzyja organizacji w nim koncertów. Dlatego kościół zyskał aprobatę artystów muzycznych. Często występują tu zespoły… heavymetalowe. https://temppeliaukionkirkko.fi/

Dworzec Kolejowy w Helsinkach

Zabytkowy Budynek Dworca Kolejowego to przykład helsińskiej secesji w architekturze. Przy wejściu stoją cztery granitowe rzeźby trzymające w rękach lampy, które miały u podróżnych wywoływać poczucie bezpieczeństwa.

Dworzec kolejowy był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Jednym z bardziej dramatycznych by wydarzeń była śmierć prezydenta Kyösti Kalio w 1940. Ponieważ dostał on wylewu na peronie i na oczach tysięcy rodaków, którzy żegnali go przed podróżą do domu w Nivali zmarł. Działo się to zaraz po zawarciu przez Finlandię pokoju na niechlubnych warunkach narzuconych przez Stalina. Kończyły one wojnę zimową i po przyjęły przez parlament dymisję prezydenta ze względu na jego stan zdrowia.

W Helsinkach zimą szczególnie warto wybrać się na spacer po zamarzniętym Bałtyku i spędzić czas w jednej z setek saun.

A co robić dalej w Finlandii dowiecie się z tego WPISU.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *