Padwa, zwiedzanie miasta spoza utartego szlaku.

Padwa znajduje się w niedalekiej odległości od Wenecji. Dlatego często turyści pomijają to miasto. Zupełnie niesłusznie.

Dzięki Bazylice świętego Antoniego pielgrzymi tłumnie przybywają do Padwy. Jest to również miasto uniwersyteckie, z którym związany był Kopernik, Kochanowski i kilka innych znanych osobistości. W Padwie można podziwiać wyjątkową architekturę, urokliwe stare miasto oraz… kanały wodne odchodzące od rzeki Bacchiglione.

Można zakochać się w podcienionych arkadach, krużgankach i starych brukowanych uliczkach, szumie tętniącej życiem starówki, wszędobylskich rowerzystach i gwarnym targowisku.

padwa, krużganki

Padwa i Prato delle Valle

Gdy dotarliśmy do starego miasta znaleźliśmy się w zupełnie innej, urzekającej przestrzeni, w której słońce odbija się od starych murów, w powietrzu czuć tą swobodną radość życia, ale i powiew historii. Podczas, gdy w podcieniach toczy się życie, przy kawiarnianych stolikach spotykają się pary, zaczytani studenci, pielgrzymi i turyści.

Prato delle Valle to symbol Padwy największy we Włoszech skwer miejski. Ten ogromny owalny plac w większości obsadzono drzewami, fosą i przede wszystkim białymi posągami świętych i innych ważnych osobistości m.in. Dantego. Znaleźć tu można także spotkać posąg Jana III Sobieskiego. Pośrodku placu znajduje się szumiąca fontanna dająca w upał przyjemną ochłodę.

Padwa, główny plac

W południowo wschodnim rogu placu łatwo wypatrzeć monumentalną Bazylikę Santa Giustina będąca jednym z największych kościołów chrześcijańskich na świecie. W środku zobaczymy pozostałości kaplicy zniszczonej podczas trzęsienia ziemi, korytarz męczenników ze studnią o tej samej nazwie. Przede wszystkim przechowywane są szczątki św. Łukasza, które możemy zobaczyć przez żelazną klatkę oraz szczątki innych świętych.

Bazylika Świętego Antoniego

Wychodząc z placu trafiamy na targ owocowy, kupujemy soczyste pomarańcze i idziemy dalej przechodząc koło pomnika Gattamelaty na Piazza del Santo przy której znajduje się Bazylika św. Antoniego.

Padwa każdego roku przyciąga miliony pielgrzymów, których celem jest Bazylika i Kaplica Relikwii Antoniego Padewskiego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1232 roku zaledwie rok po śmierci tego niezwykłego człowieka. Wnętrze wypełnione jest licznymi kaplicami oraz dziełami sztuki z różnych epok. W środku znajdziemy również polskie akcenty.

Przy ołtarzu z relikwiami św. Antoniego umieszczono także relikwiarze św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Znajduje się tu także polska kaplica, w której zobaczymy groby polskich możnych, ołtarz św. Stanisława, popiersie Jana III Sobieskiego, czy tablicę upamiętniającą Cud nad Wisłą.

Padwa

Informacje praktyczne:

Wejście do Bazyliki jest darmowe. Jest to cały kompleks składający się z trzech dziedzińców z krużgankami i muzeum.

W Kaplicy Relikwii, w kryształowych relikwiarzach pielgrzymi oglądają krtań, żuchwę i język św. Antoniego. Kolejki wiernych ustawiają się w kolejce do grobu św. Antoniego, by zanieść mu swoje prośby. Każdy dotyka marmurowego ołtarza, by w gorącej modlitwie poprosić o wstawiennictwo tego niezwykłego świętego.

Niektórzy wrzucają swoje listy z intencjami do św. Antoniego. Całością opiekują się zakonnicy, którzy prowadzą swoje wydawnictwo, sklep z pamiątkami i muzeum

Krótka historia Świętego Antoniego

Św. Antoni urodził się w Lizbonie. W czasie swojej podróży na Bliski Wschód statek, którym płynął rozbił się u wybrzeży Włoch. Padwa została miejscem w którym postanowił się osiedlić. Był przede wszystkim kaznodzieją i teologiem. Przypisuje się mu liczne cuda, a na jego msze przychodziło tak wiele osób, że nie mogły się one pomieścić w żadnym z kościołów.

Św. Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, Lizbony, Padwy, kościołów, dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, ubogich i podróżnych.

Wychodząc na Piazza del Santo warto zwrócić uwagę na posąg konny z brązu. Ponieważ przedstawia on dowódcę weneckiego oddziałów wojsk najemnych Esasma di Narni, nazywanego Gattamelatą. Dlatego jest to jeden z największych tego typu pomników we Włoszech nawiązujący do pomnika Marka Aureliusza w Rzymie.

Przechodzimy na Piazza delle Erbe przy którym znajduje się Palazzo della Ragione. Budynek ten był siedzibą trybunału miejskiego od 1218 roku. Wewnątrz znajduje się olbrzymia sala, która w przeszłości była ozdobiona freskami autorstwa Giotta, ale zostały one zniszczone w XV w. Po obu stronach pałacu znajdują się również dwa ważne miejsce place: Piazza delle Erbe i Piazza dei Frutti. Od wieków były to place handlowe i tak też zostało do dzisiaj.

Uniwersytet Padewski

W Padwie znajduje się drugi najstarszy we Włoszech Uniwersytet. Uczelnia powstała w 1222 roku przez profesorów i studentów z uniwersytetu w Bolonii. Dowodem otwartego podejścia do nauki jest to że Uniwersytet Padewski skończyła pierwsza kobieta na świecie.

Główna siedziba mieści się w samym historycznym centrum w Palazzo del Bo. Możemy zdecydować się na płatne zwiedzanie pomieszczeń z przewodnikiem lub wejście bezpłatnie na dziedziniec. Podczas zwiedzania pomieszczeń uniwersytetu możemy zobaczyć trybunę z której przemawiał Galileusz, możemy zobaczyć również popiersia słynnych studentów z całego świata, w tym Stefana Batorego, czy Jana Zamoyskiego.

Można wejść także do Sali medycznej z drewnianym sufitem i czaszkami wykładowców. Przypomina nieco boloński Teatr Anatomiczny, ale jest znacznie mniejszy.

Padwa i najstarszy Ogród Botaniczny

Padwa ma również inne oblicze. Ciekawym i historycznym miejscem jest Uniwersytecki Ogród Botaniczny, który powstał w 1545 roku i jest pierwszą tego typu placówką na świecie. W ogrodzie pojawiły się pierwsze egzotyczne rośliny spoza Europy, które zmieniły dietę Europejczyków.

Przykładami takich roślin to słonecznik i agawa, ale także ziemniak, czy sezam. Ogród jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Najstarsza część ogrodu w formie koła otoczonego kanałem wody kształtem miała symbolizować ziemię.

Informacje praktyczne:

Koszt wejścia do ogrodu to 10 euro.

Na terenie znajdziemy również nowoczesne szklarnie z roślinami z obu Ameryk.

https://www.ortobotanicopd.it/

Gdzie narodził się Aperol?

Padwa to miejsce narodzenia popularnego alkoholu – Aperolu. Dziś marka należy do korporacji Campari, nie powinniśmy jednak mieć problemu z zakupem na mieście tego popularnego aperitifu, czy drinków na jego bazie.

Zapraszam do przeczytania dalszej części zwiedzania tej części Włoch. Tym razem jedziemy do Bolonii: KLIK!

Padwa i Aperol

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *