Najbardziej znane wina z Apulii

Wina Apulii należą do najsłynniejszych win na świecie. Region ten zajmuje znaczące miejsce na winnych szlakach. Dzięki temu, że słońce grzeje tu prawie bez przerwy, powietrze jest wilgotne od wiejącej tu wieje morskiej bryzy, jest to idealne miejsce do uprawy winorośli. Przejeżdżając można podziwiać sięgające horyzontu uginające  się od owoców krzewy. Uprawa winorośli to obok turystyki jeden z większych źródeł dochodów tego regionu. Apulia produkuje aż 25 typów wina DOC.

Wina tego regionu charakteryzuje mocny i wyrazisty smak. W większości są wytrawne, więc jeśli zamawiacie wino do posiłku, to zapomnijcie o winach półsłodkich takich jak u nas. Wszystkie wina w karcie będą wytrawne. Dla niektórych może to być szokiem, jeśli jesteście przyzwyczajeni do słodkiego winka.

Jaki wina spróbować będąc w Apulii?

  • Primitivo jest to najbardziej znanym winem regionu. Jest czerwone, mocne ale wyczuwa się także owocowe akcenty. Jego nazwa „wczesne” wzięła się stąd, że dojrzewa dość szybko.
  • Negroamaro kolejne znane wino regionu. Wino produkowane jest w Salento. Wino z tego szczepu jest czerwone i wytrawne, z charakterem. Ma intensywny bukiet, wyróżnić można zapach śliwki i wiśni. Charakteryzuje się fioletowym kolorem.
  • Nero di Troia to kolejne mocne wino, kolorem zbliża się do czerni. Można wyczuć aromaty dojrzałych owoców takich jak malina, czy jagoda pomieszanych z nutami przypraw, kakao, czy kawy.

Jeśli chodzi o wino białe to warto spróbować Locorotondo, które swoją nazwę zawdzięcza urokliwemu miasteczku o tej samej nazwie. Więcej informacji o winie jak i samym miasteczku znajduje się w tym artykule.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *