Sycylia wyspa w cieniu wulkanu. Co warto tu zobaczyć?

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, jak również najbardziej zróżnicowanym włoskim regionem. Swoje kolonie założyli tu Grecy, później Rzymianie. Wiele wieków później podbili ją również Arabowie, których przegonili Normani. Wyspa również znajdowała się pod panowaniem władców Aragonii, by finalnie stać się częścią zjednoczonych Włoch.

Dzisiaj Sycylia jest mieszanką wszystkich tych kultur. Obszary, a nawet miasta różnią się kulturą, kuchnią, czy architekturą. Sycylia pełna jest zabytków, ale wyspa to nie tylko zabytki. Również natura i przepiękne skaliste wybrzeże oraz plaże, na których turyści mogą poleniuchować.

Sycylia

Sycylia. Jak się tu dostać?

Z Polski do Katanii można polecieć z trzech miast: Warszawy, Krakowa i Katowic. Lotnisko położone jest ok 5 km od centrum. Drogę do centrum można pokonać spacerem, ale z łatwością można dostać się do miasta autobusem.

Jeżeli ruszacie samochodem to warto po drodze zobaczyć kilka rzeczy. Informacje TUTAJ!

Co warto zwiedzić na Sycylii?

Przede wszystkim Taorminę. To piękne miasto położone jest na szczycie wzgórza nad samym morzem. Warto wspiąć  się w górę, by zobaczyć grecko-rzymski teatr. Patrząc na lewo dostrzeżemy Katanię, a w tle olbrzymią i majestatyczną Etnę. Wulkan sprawia wrażenie na tyle oddalonego, by nie zagrażać bezpieczeństwu miasta, wrażenia są oczywiście złudne.

Zwiedzając teatr nie można się zdecydować w którą stronę patrzeć czy na morze, na wyspy, na pobliskie miasta, czy na majestatyczny wulkan.

Miasto rozsławił Goethe i Oscar Wilde. A swoje posiadłości posiadali tu angielscy dżentelmeni. Warto wybrać się do Ogrodów, które zachwycają swoją romantyczną aurą.

Taorminę odwiedziło co najmniej 11 laureatów literackiej nagrody Nobla. Hemingway wyrywał sobie włosy z głowy, ze nie skorzystał z możliwości zamieszkania tu na rok. Nietzche napisał tu część swojego opus magnum, a Gide’a Taormina natchnęła do pisania Immoralisty.

Jak dostać się do Taorminy?

Dojazd do Taorminy: można dojechać z Katanii pociągiem lub autobusem. Stacja kolejowa w mieście znajduje się nad morzem, podczas gdy Taormina usytuowana jest na stromym wzgórzu. Na szczęście z Katanii kursuje kilkanaście autobusów dziennie kilku różnych przewoźników zatrzymujących się w centrum miasta.

Sycylia. Co jeszcze warto zwiedzić?

Syrakuzy – sam Cyceron nazwał Syrakuzy najwspanialszym oraz najpiękniejszym z greckim miast i to właśnie on był odpowiedzialny za odnalezienie grobu Archimedesa, który w tym mieście wyskoczył z wanny krzycząc „Eureka!”. Miasto nie ma głównej atrakcji, ma ich kilka. Znajdują się tu najstarsze chrześcijańskie katakumby w Europie – katakumby św. Jana, park archeologiczny z niezwykła jaskinią zwaną Uchem Dionizosa, grecki teatr oraz amfiteatr rzymski.

Jaskinia zwana Uchem Dionizosa ma 23 metry wysokości, a wewnątrz panuje niezwykłą akustyka, co sprawiło, że w starożytności była wykorzystywana jako więzienie, w którym można było podsłuchiwać innych.

Piękne jest również stare miasto na wyspie Ortigia ze swoimi kawiarniami i morzem, które otacza miejsce z trzech stron.

Palermo stolica Sycylii pozostaje jej centrum już ponad 1000 lat. Jest to piąte największe miasto we Włoszech. Miasto wzbudza skrajne emocje, pełne jest kontrastów może zachwycać, ale też przerazić. Przez dziesięciolecia było pod władaniem mafii, do tej pory przypomina miasto dotknięte wojną. Pomimo wszystko zdecydowanie warte jest odwiedzenia.

Pierwszym miejscem wartym zobaczenia jest Capella Pallatinum w Palazzo Reale. Jest to arcydzieło architektury romańskiej. Nagromadzenie takiego bogactwa na małej przestrzeni sprawia, że tym bardziej robi wrażenie.

Palermo słynie także z Katakumb Kapucynów, gdzie spoczywa około 8 tysięcy zmunifikowanych ciał zakonników i mieszkańców miasta. Katakumby są największą atrakcją miasta. Trzeba im oddać, że ciała są perfekcyjne zabalsamowane, jest tu mała dziewczynka, która wygląda jakby spała. Zwiedzanie raczej nie dla osób o słabszych nerwach i dla dzieci.

Warto zajrzeć na Piazza Bellini, gdzie znajdują się architektoniczne perełki, czyli trzy kościoły: La Martorana, San Cataldo oraz San Caterina. Niedaleko Piazza Bellini znajduje się Quattro Canti – cztery kamienice z ciekawymi fasadami, zdobionymi rzeźbami przedstawiającymi pory roku.

W Palermo warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego przy via Lincoln można tu podziwiać egzotyczne rośliny i drzewa z całego świata.

Sycylia w cieniu groźnego wulkanu

Etna – aktywny wulkan jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Sycylii. Odwiedzić wyspę i nie zobaczyć słynnego wulkanu to prawie jakby w ogóle nie być na Sycylii. Najdogodniejszym sposobem będzie podróż z Katanii, które jest największym miastem w bliskiej odległości od wulkanu.

Informacje praktyczne

Wcześniejsza rezerwacja wycieczki z przewodnikiem to najciekawsza opcja, ale dość droga. Jednym z najbardziej popularnych opcji dotarcia jest dojazd do schroniska Rifugio Sapienza znajdującego się na wysokości 1900 metrów. Dojeżdżają tu autobusy podmiejskie z Katanii, kursują codziennie z placu Papa Giovanii XXII naprzeciwko dworca kolejowego w Katanii, wcześnie rano koło 8. Bilet można kupić u kierowcy za kilka euro. Podróż trwa około dwóch godzin. Autobus powrotny odjeżdża po 16 do tej godziny mamy czas na zwiedzanie wulkanu, jeśli nie zdążycie na autobus czeka Was noc w schronisku turystycznym.

Autobusy można sprawdzić na stronie: http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

Dalej można skorzystać z kolejki liniowej, która dowiezie Was na wysokość 2500 metrów, gdzie znajduje się schronisko La Montagnola (Bilet to koszt rzędu 30 euro), od schroniska można zacząć pieszą wspinaczkę wraz z przewodnikiem jak również wypożyczyć SUVy z przewodnikiem (koszt około 30 euro), którymi dostaniecie się na górną platformę wulkanu. Przy złej pogodzie kolejka liniowa nie działa wówczas, pozostaje jedynie dojście pieszo.

Sycylia

Jak się przygotować do wspinaczki?

My weszliśmy na sam szczyt do samego krateru wulkanu pieszo. Trzeba się przygotować na wejście w kurzu i w słońcu. Za to podziwiać można po drodze liczne kratery, ścieżki wypalone przez gorącą lawę, a także śnieg przykryty wulkaniczny pyłem leżący na zboczu.

Wspinaczka na wulkan wymaga odpowiedniego ubioru, dlatego warto zapakować wygodne buty, nakrycie głowy, bluzę (idąc coraz wyżej robi się coraz chłodniej) i oczywiście wodę, coś do zjedzenia.

Sycylia

Alternatywny dojazd na wulkan

Ciekawą alternatywą dojazdu jest również przejażdżka pociągiem. Na długości 110 km wokół wulkanu funkcjonuje kolejka wąskotorowa Circumetnea – z jej okien turyści mogą podziwiać majestat wulkanu nie wchodząc na górną platformę. Pociąg odjeżdża z Katanii (stacja metra Borgo) i dociera do Riposto, po drodze zatrzymując się na 30 stacjach, dzięki czemu można wysiąść w dowolnej wiosce i podziwiać rozciągające się wokół malownicze widoki lub poznać styl życia mieszkańców. Koszt biletu to około 15 euro w obie strony.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *