Rimini i San Marino, dwa kraje, jedna podróż

Rimini i San Marino to dwa różne światy. Rimini to bezsprzecznie najbardziej znane i żywe miasto środkowego Adriatyku. Jest najbardziej popularnym kurortem wakacyjnym we Włoszech. Dlatego przyjeżdżają tu tłumy Włochów, turyści z całego świata, gwiazdy włoskiej telewizji, modelki, szkolne kolonie, wycieczki objazdowe, studenci, rodziny z dziećmi. Rimini w dzień tętni życiem na kilkunastokilometrowej szerokiej plaży, a nocą miasto nie zasypia. Plaża w Rimini to swoista rewia mody. Można podziwiać tu piękne kobiety w jeszcze piękniejszych strojach kąpielowych.

Rimini i San Marino

Nic więc dziwnego, że co roku włoska firma Calzedonia właśnie tutaj, prezentuje całemu światu swoją nową kolekcję. Pewnym minusem, jest stosunkowo duża ilość plaż płatnych. Pomimo tego pas plaż wzdłuż wybrzeża jest dostępny dla wszystkich, więc można swobodnie spacerować lub rozłożyć ręcznik. Po kolacji na plaży często są huczne i wesołe dyskoteki. Muzyka disco miesza się z włoskimi przebojami, a na piasku migają kolorowe reflektory. Można odnieść wrażenie, że lokale czynne są całą dobę, a pustoszeją dopiero rano, gdy obsługa je sprząta.


Miasto ma również do zaoferowania wiele antycznych i średniowiecznych pamiątek takich jak: Łuk Augusta, most ponte di Tiberio i renesansowa świątynia Tempio Malatestiano.


Marina Centro to centrum miasta które będzie idealne dla miłośników zabawy i ruchu, dosłownie dla wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje w centrum dużego letniska. Również można odwiedzić tu lokalne delfinarium.

San Marino


San Marino położone jest 20 km od Rimini to jedno z najmniejszych Państw Świata położone na wzgórzu Titano – San Marino. Słynie z przepięknej starówki, ogromnego zamku i faktu, że jest najstarszą republiką świata. Rocznie państwo liczące 32 tys. mieszkańców odwiedza 4 miliony turystów.

Rimini i San Marino


Po przekroczeniu zabytkowych murów obronnych od razu widać, że San Marino jest dla turystów. Ponieważ wokół pełno jest sklepów z alkoholami, drogimi zegarkami, modnymi ubraniami i butami od projektantów. Wszystko pod szyldami prestiżowych marek. Turystów zza granicy kusi napis Tax Free. W jednym ze sklepów skusili nas sprzedawcy zachęcający do spróbowania trunków w języku polskim!

Delektowaliśmy się amaretto i winem moscato, które kupiliśmy w ilościach hurtowych, by potem przed dugi czas delektować się podczas ważnych uroczystości.


Wąskie alejki, wybrukowane kostką, uliczki, tarasy widokowe, podcienie budynków – jest tu naprawdę urokliwie i romantycznie. Ponieważ historyczne centrum jest niewielkie, można iść za tłumem i wspinać się w coraz to wyższe części miasta.
Jednym z najważniejszych miejsc w San Marino jest Piazza Della Liberta. Ta średniej wielkości plac przy którym stoi gmach Pallazzo Publico. To siedziba jednoizbowego parlamentu San Marino. Budynek pochodzi z czasów średniowiecza z wieżą zegarową. Z placu rozpościera się przepiękny widok na cały region.

Rimini i San Marino


Nieco wyżej znajduje się bazylika, we wnętrzu której spoczywają relikwie założyciela San Marino. Ponieważ świątynia została zaprojektowana przez bolońskiego architekta – Antonio Serra. Tuż obok znajduje się dzwonnica.
Z tego miejsca idąc w górę jest już bardzo blisko do najważniejszego zabytku miasta. Zamek La Rocca o Guaita, został zbudowany z XI wieku. Twierdza stoi na samym szczycie góry Titano. Dominującym elementem zamku jest wybudowana bezpośrednio na skale wieża. Dlatego szczególnie warto wejść na zamek o zachodzie słońca, by podziwiać widok na całą okolicę.

Informacje praktyczne:

Więcej informacji o wieżach i zamku można sprawdzić na stronie: https://www.sanmarinosite.com/cosa-vedere/monumenti/rocche/


rimini i San Marino

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *