Lyon, kulinarna stolica Francji i kina

Lyon na pierwszy rzut oka skojarzył mi się z lwem. Kolory miasta przypominają słomkową sierść tego zwierzęcia. Dla większości może się skojarzyć ze stolicą Francji, głównie dzięki uroczym kamieniczkom, mostom i rzekom, które przecinają miasto – Rodanem i  Saoną.

Lyon zwiedzałam krótko przy okazji powrotu z podróży. Dlatego, warto poświęcić mu więcej czasu, zrobić przystanek w drodze na Lazurowe Wybrzeże, czy do Hiszpanii. Warto obejrzeć film z Diane Lane „Paryż może poczekać”, w którym bohaterka zwiedza Lyon. Jest tu tyle pięknych zabytków, pysznego jedzenia, że aż kusi, żeby tu przyjechać znowu.

Zwiedzanie Lyonu

Zwiedzanie rozpoczynamy od Wzgórza Fourvière z Bazyliką Notre Dame de Fourviere, które jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem w mieście. Na wzgórzu znajduje się amfiteatr w którym odbywają się najważniejsze koncerty. Amfiteatr służył pierwszym mieszkańcom miasta już w 43 r. p.n.e., gdy jeden z oficerów Juliusza Cezara postanowił założyć tu kolonię. Oczywiście zwiedzanie bazyliki jak i amfiteatru jest darmowe.

Przy bazylice jest pomnik papieża Polaka Jana Pawła II. Bazylika z zewnątrz jest cała biała, a jej minimalistyczne ozdobienie sprawiają, że spoglądamy w górę tak, że aż szyja boli. A w środku znajdują się mozaikowe ściany i sklepienia, przedstawiające różne postacie i wydarzenia. Przepych, dominujący złoty kolor, wspaniała marmurowa podłoga, wszystko to sprawia, że podziwiamy katedrę przez godzinę.

Ze szczytu wzgórza podziwiamy panoramę ceglastych dachówek, siatkę mostów na Rodanie i Saonie, oraz szczyt Mont Blanc. Kiedy tak patrzę nie dziwię się, że kiedyś mieszkał tu autor Małego Księcia, Antoni de Saint- Exupery oraz wynalazcy kina bracia Lumiere. Ponieważ życie w tym mieście przypomina bajkę, sprzyja to kreatywności.

lyon

Co ciekawe na wzgórzu znajduje się wieża Fourviere, która została utworzona pod koniec XIX wieku i jest nazywana wieżą Eiffla w Lyonie. Obecnie jest wykorzystywana do transmisji telewizyjnych i audycji radiowych. Wieża znajduje się na wzgórzu będącym najwyższym punktem w mieście i jest ona podświetlana wieczorem.

Lyon atrakcje starego miasta

Schodzimy z góry, by pospacerować po starym mieście. Główną atrakcją są przejścia przez patia budynków, tzw. traboule, czyli sieć sekretnych przejść, korytarzy i schodków ukrytych pomiędzy kamienicami. Ponieważ wiele z nich pochodzi z XV wieku i są ściśle związane z rozwojem miasta. Charakterystyczna zabudowa powstała z myślą o tkaczach jedwabiu. Takie korytarze i przejścia skutecznie skracały drogę podczas przenoszenia ciężkich bel z tkaninami i chroniły cenne materiały przed deszczem i słońcem.

W dzielnicy Croix Rousse znajduje się imponujących rozmiarów uliczny mural Mur des Canuts przedstawiający dziedzictwo tej dzielnicy oraz życie codzienne tkaczy jedwabiu. Powstanie murali zawdzięcza włodarzom miasta, którzy uznali, że uliczne freski to wspaniały pomysł na przykrycie odrapanych kamienic. Oczywiście, sercem Lyonu jest dzielnica Presqu’ile, która stanowiła niegdyś centrum bogactwa zamieszkiwanych przez najbogatszych Rzymian. Dlatego, znajduje się tu mnóstwo zabytków, sklepów, restauracji i kawiarni. Na placu Terreaux stała kiedyś szubienica, teraz stoi tu bogato rzeźbiona fontanna. Na drugim placu w tej dzielnicy Placu Antonin Poncet jest lyońska Opera, która z wyglądu przypomina Operę w Paryżu.

Lyon i jedzenie

Dzielnica Vieux Lyon to idealne miejsce na odpoczynek i posiłek. Ponieważ Lyon to kulinarna stolica Francji, więc gotowanie jest tu prawdziwą sztuką.

W mieście jest ponad 2 tysiące restauracji, a aż 13 z nich jest nagrodzonych gwiazdkami Michelin, więc zdobycie tytułu króla gastronomii to prawdziwe wyróżnienie.

W wąskich uliczkach znajdują się przytulne restauracje, serwujące francuskie specjały. Jeden posiłek w takiej restauracji składa się zazwyczaj z czterech potraw: przystawki, dwóch dań głównych oraz deseru. Ceny też mogą zawrócić w głowie. Dlatego siadam w jednej z urokliwych restauracyjek, które w swojej ofercie ma crepes z przeróżnymi dodatkami. 

Inne atrakcje Lyonu

Katedra Saint – Jean znajduje się na placu o tej samej nazwie. Sama katedra utrzymana jest w stylu gotyckim, a otaczają go ogrody archeologiczne. Jednak to najstarszy zegar astronomiczny we Francji przyciąga większość turystów.

Zegar bije cztery razy dziennie (od 12:00 do 16:00), a w tym samym czasie w górnej części można zobaczyć sceny religijnych kukieł.

Każdy miłośnik historii filmu powinien udać się do Muzeum kinematografii braci Lumiere. Ten wspaniały budynek pełen jest fascynujących artefaktów i zabytkowych technologii. Muzeum mieści się w byłym domu rodziny Lumerie w dzielnicy Monplaisir. Na terenie willi nakręcono w 1895 roku słynny film La Sortie de l’Usine. W muzeum znajdziemy pierwszy kinematograf stworzony przez braci, a także różnorodne filmy krótkometrażowe, które opowiadają o ich historię oraz ciekawości świata. Najlepiej dojechać tu metrem i wysiąść na stacji Montplasir – Lumiere.

Więcej informacji o muzeum znajduje się TU!

Warto zajrzeć do Muzeum Tkanin i Sztuki Dekoracyjnej posiadającej jedną z największych na świecie kolekcji tkanin i tekstyliów. Na wystawie można zobaczyć historię ubioru i produkcji tkanin na przestrzeni ostatnich 4 tysięcy lat. Muzeum można zwiedzać każdego dnia oprócz poniedziałków w godzinach 10.00-18.30. Cena biletu to koszt: 4,5-7 €.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *