Kuchnia Umbrii

Kuchnia Umbrii słynie ze smaku, z najlepszej we Włoszech oliwy z oliwek, z trufli, z pancetty (dojrzewającego boczkowego zawijasa).

Z tego regionu pochodzą jedne z najlepszych trufli we Włoszech. Włosi wstają rano zabierają ze sobą psa do lasu na poszukiwanie tych czarnych diamentów. Podobno trufle dodane nawet do najpospolitszej potrawy, potrafią uczynić z niej istną ucztę.

kuchnia umbrii

Kuchnia Umbrii to również świeże czarne trufle, które dodaje się do makaronów, mięs i dań na bazie jajek. Czarne trufle dodaje się również do sera owczego, znanego jako pecorino tartufo. Jeszcze wyżej cenione są białe trufle, jednak są one znacznie droższe, bo trudniej je znaleźć. Białe trufle jada się wyłącznie świeże.

kuchnia umbrii

Z Umbrii pochodzą mięsne specjały jak salami, szynka chroniona znakiem IGP, mazzagefeati (pikantna kiszka wątrobiana z dodatkiem skórki pomarańczy, orzeszków piniowych i rodzynek), porchetta (pieczone mięso z prosiaka faszerowane przyprawami i ziołami ciasno zwijane sznurkiem). Wysoko cenione są mięso z królika, z kurczęcia, czy dzikiego gołębia! A nad jeziorem Trasimeno złowimy wyśmienite węgorze.

Wina Umbrii

Orvieto z winnicami położonymi na wzgórzach obu brzegów rzeki Paglia jest stolicą winną regionu. Włoski poeta Gabriele d’Annunzio wino z Orvieto określił jako „słońce Włoch w butelce, ponieważ ma jego zapach, siłę i kolor”. Podobno przed śmiercią papież Grzegorz XVI polecił, aby jego ciało przed pogrzebem obmyto winem z Orvieto. Na obszarze blisko 3000 hektarów uprawia się odmiany Trebbiano toscano (Procanico), Verdello, Grechetto, Drupeggio i Malvasia Toscana. Wina nie wymagają starzenia, są mniej lub bardziej słomkowo-żółte, o delikatnym zapachu, wytrawne, na ogół z lekko gorzkim wykończeniem.

Jednym z polecanych winnic jest to miejsce: https://www.colleuncinano.com/

Tradycje winiarskie szczepu Montefalcio Sangrantino sięgają średniowiecza i swój w nim wkład mieli Benedyktyni. Odmianę uprawia się wokół warownego miasteczka Montefalcio. Wino smakuje przednio nawet w 30 stopniowym upale i zachwyca swoją świeżością. Producentów tego wina jest niewielu, a winnice znajdują się na pagórkach wokół miejscowości Montefalcio, Bevanga i Gualdo Cattaneo.

Co warto zobaczyć w Umbrii? KLIK!

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *