Kuchnia Sycylii. Co warto zjeść

Kuchnia Sycylii jest swoistą mieszanką długiej historii regionu. Odnajdziemy w niej wpływy wszystkich kultur, które rządziły na wyspie. Dużą popularnością cieszą się ryby i owoce morza, w tym tuńczyków, sardeli (anchois) i mniej popularnych u nas mieczników.

Z Sycylii pochodzi również Arancini, czyli smażona kulka wypełniona ryżem wymieszanym z mięsem. Do popularnych należą arancini con ragu, która w składzie będzie zawierała mięso, groszek i ser mozzarella, a także arancini con melanzane z bakłażanem.

Na szczęście popularne są również makarony. Daniem typowo sycylijskim jest Pasta alla Norma, czyli makaron z bakłażanem, ricottą i pomidorem.

Kuchnia Sycylii

Sycyliska pizza to grubszy placek, najbardziej tradycyjna wersja to Pizza Sfincione. Na górze znajdziemy gęsty sos pomidorowy z serem caciocavallo, cebulę, anchois i oliwki.

Będąc na Sycylii warto spróbować grillowanych ryb, ośmiornic, czy kalmarów.

Kuchnia Sycylii. Słodycze i desery

Bez większej przesady można stwierdzić, że Sycylia słodkościami stoi. Jednym z pyszniejszych słodkości jest Cannoli! Kruche ciasto wypełnia ser ricotta.

Kuchnia Sycylii

Z kolei Cassata Siciliana to bardzo słodkie ciasto, w której w środku znajduje się ricotta wypełniona ponczem, a ściany są z marcepanu.

Kuchnia Sycylii

W większości cukierni można podziwiać słodkości kształtem przypominające owoce – Frutti di Martorana, w środku którego znajdziemy marcepan. Są one bardzo słodkie.

Na Sycylii zjemy również pyszne lody. Czasami można spotkać lody podawane w słodkiej bułce maślanej – Brioche con gelato.  Na początku taka mieszanka może wydawać się dziwaczna, ale lody w takiej postaci są pyszne!

Kuchnia Sycylii

Crema di pistacchio to krem pistacjowy, który jest pysznym smarowidłem do kanapek i nie tylko. Jest to taka sycylijska nutella, tylko że z pistacji.

Wina Sycylii

Większa część lokalnych win pochodzi z regionu Etny, gdzie pola uprawne są bardzo żyzne.

Warto spróbować słodkiego wzmacnianego wina Marsala, które ma przynajmniej 17%.

Pod samym wulkanem sprzedawane są alkohole reklamujące się jako płynna lawa! Stężenie alkoholu może zabić, ale na szczęście są one w małych butelkach.

A co warto zobaczyć na Sycylii znajdziecie TU!

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *