Irlandia Północna inne atrakcje

Irlandia Północna obfituje w liczne atrakcje, to nie tylko Belfast. O czym więcej piszę TU!

Irlandia Północna – Grobla Olbrzyma

Według irlandzkich podań, grobla została wybudowana przez Olbrzyma, który nosił imię Finn McCool. Chciał przejść suchą stopą do Szkocji, by pokonać swojego rywala. Gdy się tam znalazł i zobaczył jak wielki jest jego rywal uciekł i przebrał się za dziecko, a tym czasie rywal przybył do niego. Przeraził się wielkością dziecka i doszedł do wniosku, że jeśli dzieci są tak ogromnie, to co dopiero dorośli. Porąbał groble tak by gigant z Irlandii nie mógł już nigdy przedostać się do Szkocji.

Las Dark Hedges

Las bukowy, który został posadzony przez rodzinę Stuartów, aby zachwycić gości odwiedzających ich posiadłość Gracehill House. Z czasem aleja zyskała sławę mrocznego szpaleru. Droga miała swój epizod w serialu „Gra o Tron”, gdzie zagrała Królewski Trakt, ciągnie się ona 500 m. obecnie przeżywa szczyt swojej popularności.

Irlandia Północna

Zrobienie zdjęcia bez ludzi w tle graniczy z cudem, ale i tak aleja robi wrażenie. Pięknie wygląda jesienią. Jednak po zmroku robi się strasznie. Według legendy aleje odwiedza duch zwany Szarą Damą (czy są tu jacyś fani Harry’ego Pottera?), który kroczy od drzewa do drzewa… Ponoć zjawa to duch córki Jamesa Stuarta, która zaginęła w tajemniczy sposób.

Irlandia Północna

Lepiej tu nie zostawać po zachodzi słońca, wiec pędzimy dalej do kolejnej atrakcji.

Irlandia Północna – Most Carrick-A-Rede

Pierwszy most w tym miejscu zbudowali ok. 350 lat temu… uwaga, uwaga – poławiacze łososi. Nieopodal wysepki miały swoje morskie ścieżki, więc łatwiej je było odławiać. Łososie już się w tych rejonach nie pojawiają, ale mostek został. Do mostka prowadzi szlak, więc przy słonecznej pogodzie, będzie to przyjemny spacer.

Klify Moheru

Ruszamy śladami filmu „Oświadczyny po irlandzku” i docieramy do miejsca kręcenia sceny zaręczyn na klifach Moheru

Błękitne niebo, słońce i odgłos uderzeń wody o skały, to pierwsze co nas przywitało po przyjeździe nad Klify Moheru, czyli nad jeden z największych cudów natury znajdujących się w Irlandii, ba w całej Europie.

Znajdujące się nad Oceanem Atlantyckim Klify to ciągnący się kilka kilometrów klif zbudowany z wapieni i piaskowców. Jeden klif wychyla się zza drugiego, a w oddali trzeci i kolejny. Co przy mglistej pogodzie ponoć robi jeszcze większe wrażenie. Ale teraz niebo jest bezchmurne, a w oddali można nawet zauważyć maskonury.

Klif odwiedzany jest często przez fanów Harry Pottera. Podobno wystąpił on w części Harry Potter i Książe Półkrwi. Ale na pewno wystąpił w filmie Oświadczyny po irlandzku, gdzie nastąpiła finałowa scena.

Zdjęcia kręcone były o zachodzie słońca i wtedy klify robią największe wrażenie.

Jak się dostać na klify Moheru?

Jest kilka możliwości:

  • shuttle busem, który wysadzi nas na miejscu i wrócimy takim samym, o innej godzinie
  • autobus wycieczkowy, który zabierze nas też w kilka innych miejsc wynajęty samochód, nie polecamy jednak tego wyboru, jeśli nie mamy doświadczenia w jeździe po nierównych terenach

Wszelkie informacje można znaleźć na stronie: https://www.cliffsofmoher.ie/

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *