Belfast, burzliwa historia miasta powstania Titanica

Belfast przez wiele lat kojarzony był z krwawym konfliktem pomiędzy lojalistami (wiernymi brytyjskiej Koronie), a republikanami pragnącymi wywalczyć niepodległość dla Irlandii.

Bez pardonu frakcje rozpiawiały się ze swoimi wrogami, na porządku dziennym były strzelaniny, zamachy na ulicach, krwawe wtargnięcie na pogrzeby, czy wrzucanie granatów bezpośrednio do cel więziennych.

Miasto stało się również centrum irlandzkiego ruchu niepodległościowego jednoczącego katolików i protestantów. Druga połowa XX w. to eskalacja tzw. konfliktu irlandzkiego. W roku 1972 IRA (Irlandzka Armia Republikańska) wysadziła w mieście dwadzieścia dwie bomby.

Obie frakcje podpisały porozumienie w 1998 roku, zwane wielkopiątkowym. Po ogłoszeniu zawieszenia broni przez IRA, walki zostały wygaszone, ale niemal na każdym kroku napotkamy ślady po tamtych czasach: murale i ogrody pamięci, pomniki poległych, flagi na domach i cmentarze w środku dzielnic mieszkalnych.

Skutkiem konfliktu był drastyczny spadek liczby mieszkańców.

Do dnia dzisiejszego wyraźnie widać różnice podziału miasta. Można zaobserwować po flagach powiewających na domach i tematyce murali.

Belfast – skąd konflikt?

Główną przyczyną był podział społeczeństwa, w której część chciała pozostać w granicach Zjednoczonego Królestwa, a część chciała niepodległości dla Irlandii. Konflikt narastał w całym kraju. Walki toczyły się militarnie, jak i na arenie politycznej.

Dzielnice oddzielono od siebie murami określanymi pokoju (peace Walls). Najbardziej jaskrawy przykład muru z zasiekami odnajdziemy przy ulicy Cupar Way – na myśl przywodzi on fortyfikacje kojarzone z więzieniami o zaostrzonym rygorze, czy getto.

Na murze powstały murale nawołujące do pokoju lub przypominające o ofiarach. Warto przyjrzeć się dokładnie International Wall, gdzie znajduje się ponad 30 murali politycznych, w tym muralu upamiętniającego strajk głodowy z 1981 roku.

Belfast ma również inne oblicze i ciekawą historie. To również stolica Irlandii Północnej, miejsce powstania i zwodowania Titanica.

W mieście rozwijał się przemysł włókienniczy i stocznia Harland and Wolff, w której powstały takie statki jak Olympic, Titanic, czy  Britanic.

Belfast, godne polecenia filmy i seriale:

 • Belfast (film opowiada historie życie młodego chłopca i jego robotniczej rodziny w burzliwych latach sześćdziesiątych XX w.)
 • Peaky Blinders (warto zobaczyć jak działała IRA)
 • Titanic (wiadomka)
 • Wiatr buszujący w jęczmieniu (o chłopaku, który postanawia wstąpić do IRA)
 • Soldiers and chiefs
 • Bloody Sunday (marsz pokoju, który przerodził się w krwawy protest)
 • Calvary (gdybyście chcieli poznać instytucje kościelne w Irlandii)

Belfast i wielka ryba


The Big Fish to rzeźba ryby wykonana z ceramiki, oficjalnie nazywa się Salmon of Knowledge. Na ceramice są zdjęcia przedstawiające sceny z życia miasta.

Belast, czyli od pubu do pubu

Chwilę wytchnienia można znaleźć przy Commerial Court klimatycznym zakątku Belfastu. Znajdują się tu popularne puby historyczny Duke of York i The Dark Horse, na tyłach którego znajdziemy pokryty muralami dziedziniec.

Przeważnie w każdym z nich grana jest muzyka na żywo. Mieszkańcy zaskakują swoją otwartością i uśmiechem na ulicach, co jest u nas rzadkością.  A przy piwie chętnie dzielą się swoim życiem i przeżyciami. Uwaga na akcent, czasem nie do końca można zrozumieć, ale wystarczy uśmiech i przytakiwanie, a patrząc z boku nikt się nie domyśli, że nie jesteśmy dobrymi znajomi.

Ogród Botaniczny

Jednym z najlepszych darmowych atrakcji Belfastu jest Ogród Botaniczny słynący z palmiarni oraz pawilonu tropikalnego. Park jest na tyle rozległy, dlatego na spokojne zwiedzanie warto przeznaczyć godzinkę. Palmiarnia jest czynna od godziny 10-17.

Nieco dalej znajduje się budynek Uniwersytetu Queen’s University Belfast. Budynek Kampusu można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, więcej informacji na stronie: https://www.qub.ac.uk/about/Visit-Us/

Niedaleko znajduje się również collage, spacerując rankiem akurat natrafiłyśmy na dzieci w mundurkach śpieszące do szkoły.

Prison Break – The Crumlin Road Gaol

Crumlin Road Gaol to ostatnie wiktoriańskie więzienie w Irlandii Północnej. Na środku kompleksu jest centralny budynek od którego odchodzą cztery skrzydła, tak by móc obserwować wszystkie pawilony. Powstał również tunel, który połączył więzienie ze stojącym po przeciwnej stronie ulicy gmachem sądu.

Więzienie zostało zamknięte w 1996 roku. Trafiło tu ponad 25 000 skazańców w tym wielu politycznych, sufrażystek, czy dzieci. Co więcej więzieniu odbywały się kary śmierci. A zwiedzając więzienie poznajemy historie ucieczek z więzienia, jak i samych więźniów, możemy podejrzeć cele skazańców.

A na sam koniec możemy zobaczyć jak wyglądała kara śmierci. Ostatnie chwile skazańca, specjalna cela, żeby się przygotować na najgorsze. I przejście drogą skazańców aż pod mur, pod którym ich pochowano w bezimiennym grobie. Osoby o słabych nerwach lepiej, żeby pominęły ten punkt zwiedzania.

Crumlin Road Gaol – informacje praktyczne

 • Więzienie możemy zwiedzać samodzielnie lub wziąć udział w trwającej około 90 minut wycieczce z przewodnikiem.
 • Można wykupić audioguide, co odradzam. Materiały w audioguide i te które są dostępne w więzieniu się pokrywają. Więc to tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto
 • Przy zwiedzaniu z przewodnikiem „prezentacja” ostatnich chwil przed wykonaniem kary śmierci jest warta dopłaty do biletu.
 • Pamiętajmy tylko o wcześniejszej rezerwacji wycieczki na oficjalnej stronie – najlepiej parę dni przed sprawdzić na stronie.
 • Wszelkie informacje można sprawdzić na stronie: https://www.crumlinroadgaol.com/

Jeśli chcielibyście dalej zwiedzać Irlandię ze mną to zapraszam do tego wpisu o DUBLINIE.

Komentarze: 2 - dołącz do dyskusji

 1. Super opis historii, genezy wielu wydarzeń i wiadomka najlepszych atrakcji jak Tajtanic i… Gdzie warto zajrzeć do pubów:D czekam na więcej!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *