Czarnogóra, co warto zobaczyć?

Czarnogóra to państwo powstałe po rozpadzie Serbii i Czarnogóry, znajdujące się pomiędzy Chorwacją, a Albanią. Obszar tego kraju zajmuje więcej niż nasze województwo mazowieckie, a różnorodność krajobrazu i ukształtowanie terenu są tak bogate i ciekawe, że stanowi niebanalny  kierunek podróży. Czarnogóra to według mnie najbardziej widowiskowy, najpiękniejszy i różnorodny kraj leżący na Półwyspie Bałkańskim.

Informacje praktyczne:

Aktualnie do Czarnogóry do Podgoricy latają tani przewoźnicy: Wizzair i Ryanair.

Kilka słów o transporcie w Czarnogórze. Całkiem dobrze rozwinięta jest komunikacja autobusowa. Nie należy do najwygodniejszych, bo często jedzie się długo i trzęsie niemiłosiernie, ale bez większych kłopotów można dotrzeć w najdalsze części kraju. Poza tym są dwie linie kolejowe. Pociągi w Czarnogórze kursują na trasach Niksic – Podgorica i Tuzi oraz na trasie Bar – Podgorica – Bijelo Polje i dalej aż do Belgradu. Ta druga trasa uznawana jest za jedną z piękniejszych w Europie – co może być ciekawą alternatywą zwiedzania Czarnogóry.

Czarnogóra, jak dojechać?

Ponieważ połączenia z Polski do Czarnogóry są średnie, warto rozważyć podróż własnym samochodem. Blisko może nie jest, ale w końcu większość Polaków decyduje się na Chorwację samochodem. Podróż trwa nieco dłużej (z Polski centralnej około 24 godzin), jednak można zatrzymać się po drodze i przy okazji zobaczyć inne ciekawe miejsca.

Można jechać przez Austrię, Chorwację i Słowenię, albo nieco dłuższą trasą przez Węgry, Serbię. Wybierając trasę warto mieć na uwagę, że krótki odcinek w Słowenii zapłacimy za winietę horrendalną cenę. Tankować rozważnie w Polsce, na Słowacji oraz w Bośni i Hercegowinie.

Po drodze warto zrobić sobie przystanek i znaleźć ciekawe miejsce po drodze na przykład na Węgrzech w jakimś ciekawym regionie winnym? Może w Bratysławie? Albo w Chorwacji?

Nieważne którą z tras wybierzecie, warto mieć oczy dookoła głowy, bo widoki są przepiękne. Sama Czarnogóra jest górzysta i nieco dzika, więc warto przygotować się na serpentyny, widoki na doliny, a w dole piękne lazurowe wybrzeże.

Mostar, w drodze do Czarnogóry

Wyruszamy wcześnie rano samochodem, by dotrzeć jak najszybciej do Czarnogóry. Przystanek zaplanowaliśmy w przepięknym mieście w Bośni i Hercegowinie w Mostarze.

Mostar to pięknie położone miasto w Kotlinie Mostarskiej, na obu brzegach rzeki Neretwy. Mostar mocno ucierpiał podczas trwającej cztery lata wojnie domowej. Ślady po tych wydarzeniach są widoczne na każdym kroku.

Mostar to wielokulturowe miasto. W XVI wieku na terenach starej części miasta Turcy założyli tu swoje twierdze. W 1875 roku, wybuchło powstanie antytureckie, po którym miasto przeszło pod panowanie Austro-Węgier. Od tego czasu do lat 80 XX w. żyli tu obok siebie Chorwaci, bośniaccy muzułmanie i Serbowie.

W 1992 podczas wojny domowej rozpętały się bratobójcze walki, początkowo pomiędzy zjednoczonymi siłami Bośniaków i Chorwatów, a Serbami, by rok później przeobrazić się w walkę pomiędzy Bośniakami a Chorwatami. Podczas walk zniszczony został również słynny Kamienny Most. Od 1994 roku miasto ma trzy części bośniacką muzułmańską i chorwacką.

Starówka w Mostarze

Stara część miasta znajduje się po Bośniackiej odbudowanej stronie. Obecnie główną atrakcją turystyczną jest Meczet Karadjozberga, udostępniony do zwiedzania oraz klimatyczne stragany, kuszące pamiątkami i niezwykłym rękodziełem. Można tu nabyć naprawdę piękne i niespotykane przedmioty kuszące przystępnymi cenami. Piękne mozaikowe lampiony, kolorowe talerze, chusty, czy shisze.

Stary most i starówka zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W sezonie turystycznym kilku miejscowych śmiałków skacze z mostu do Neretwy. Dawniej skoki były demonstracją męstwa i odwagi, dzisiaj mają bardziej komercyjny charakter. Przed wykonaniem skoku, mężczyźni proszą o przyłączenie się do „składki”. Nieopodal kamiennego mostu znajduje się konstrukcja do skoków z nieco niższej wysokości. Nie zmienia to jednak faktu, że skok z tej konstrukcji wymaga nie lada odwagi.

Można poczytać więcej o moście tutaj: https://whc.unesco.org/en/list/946

Stąd już niewiele dzieli nas od naszego miejsca pobytu. My nocowaliśmy w Barze i co jakiś czas, gdy jechaliśmy zwiedzać ten niewielki kraj, przejeżdżaliśmy niedaleko Budvy i wyspy świętego Stefana. Jednak całe wybrzeże jest warte zwiedzania.

Czarnogóra, gdzie nocować?

  • Dobrota spokojne miasteczko niedaleko Kotoru, z którego bez problemu dostaniemy się do Kotoru na piechotę. Urzeka swoim spokojem, jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Czarnogóry. Dobrota daje możliwość wypoczynku, słodkiego lenistwa w pięknym otoczeniu, z dala od zgiełku wielkich kurortów. W mieście znajdują się klimatyczne restauracje, a poranną kawę można wypić na tarasie, z niesamowitym widokiem na Zatokę Kotorską, jedną z najpiękniejszych w całej Europie.
  • Wybrzeże w okolicach Baru, ta część wybrzeża różni się nieco od reszty kraju. Blisko stąd do piaszczystych plaż, a położenie w centrum daje większe możliwości ekspoloracji kraju w każdym kierunku
  • Budva – Rafailovici – cześć typowo kurortowa. Wspaniałe plaże i promenady. Starówka w Budwie jest niezwykle urokliwa, ale również tłoczna.
  • Herceg Novi – śliczne miasteczko o barwnej historii. Plac przy cerkwi jest jednym z najpiękniejszych w Czarnogórze. Wspaniała promenada nad morzem mająca kilka kilometrów.

Tu znajdziecie przewodnik po Chorwacji: TU!

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *