Chorwacja, co warto zobaczyć w kraju gdzie kochają Polaków?

Chorwacja od wielu lat znajduje się w czołówce państw jakie Polacy obierają za cel wakacyjnego wypoczynku. Nic w tym dziwnego, z centralnej i południowej Polskie bez trudu można dojechać tu w ciągu jednego dnia. Na miejscu czeka ciepłe morze, piękne plaże, pewna pogoda, wspaniałe zabytki, doskonała kuchnia i przemili i otwarci na Polaków Chorwaci. Będąc tu można poczuć się jak u siebie, ponieważ bardzo dużo tu naszych rodaków, poza tym podobno Chorwaci uczą się polskiego, by nas jak najlepiej przyjąć.

Chorwacja – jak dojechać?

Najprościej dojechać samochodem, podróż może zająć nieco dłużej, ale plusem jest to, że po drodze można zobaczyć piękne miejsca i podróżować wzdłuż wybrzeża.

Którą trasą dojechać do Chorwacji?

Według mnie najlepszą choć nieco dłuższą będzie trasa przez Czechy, Słowację, Węgry. Warto ominąć krótki odcinek autostrady w Słowenii, ponieważ winiety są dość drogie. Po drodze można zrobić sobie przystanek w jakimś ciekawym miejscu na Węgrzech albo Słowacji.

Aktualnie turyści z Polski, którzy nie mogą lub nie chcą jechać samochodem mają alternatywę. Jeżeli nasze plany urlopowe zakładają pobyt na chorwackim wybrzeżu – Szybenik, Trogir, Split, Makarska – idealne połączenie oferuje nisko kosztowy Wizzair. Alternatywą jest oferta przygotowana przez naszego narodowego przewoźnika LOT, który intensywnie rozwija siatkę połączeń do Zadaru, do Puli, czy Dubrownika.

W roku 2020 jest możliwość dojazdu nawet pociągiem z przesiadką w Pradze do Rijeki. Podróż trwa ponad 15 godzin, niemniej podróż pociągiem jest przyjemna, ponieważ zawsze można się przespacerować po pokładzie, poczytać, udać się do wagonu restauracyjnego. Plusem jest również możliwość wykupienia miejsca w wagonie sypialnym.

Połączenia można sprawdzić na stronie: https://www.regiojet.pl/

Chorwacja, numer jeden na liście do zwiedzania

Wyruszamy wcześnie rano samochodem, by jak najszybciej być na pięknym chorwackim wybrzeżu. Pierwszy przystanek robimy w Parku Narodowym Jezior Plitwickich.

Jest to najczęściej odwiedzana atrakcja w Chorwacji, nie bez przyczyny. Kompleks jezior to niezwykłe miejsce, woda ma niesamowity kolor, a kaskady spadającej wody przyciągają zainteresowanych niezwykłymi widokami. Wizyta w Parku Narodowym to szansa na bajkowy spacer pośród dzikiej przyrody. Jeziora zachwycają niezwykłymi barwami. Charakterystyczne dla tego obszaru są również wodospady w formie wąskich strug. Największe wodospady tego rodzaju to Wielki Wodospad i Wodospad Galovac.

Co ciekawe praktycznie każde jezioro ma swoją legendę. Większość nazw jezior pochodzi od imion osób, które… utopiły się w jeziorze! Niektóre związane są z historią owego obszaru lub miejscowymi podaniami. Roślinność jest tu bardzo zróżnicowana, występują tu gatunki charakterystyczne dla obszaru Morza Śródziemnego, ale też takie które porastają północ Europy. Podobnie królestwo zwierząt jest bardzo zróżnicowane. Począwszy od dużych drapieżników takich jak niedźwiedzie  brunatne, czy wilki, poprzez węże, płazy. Nawet jeśli nam się nie uda zobaczyć salamandry, to dzięki przejrzystej wodzie z pewnością dojrzymy ryby.

Jak uniknąć tłoku na Jeziorach Plitwickich?

Warto przyjechać do parku wcześnie rano około godziny 7, jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu. Można również zdecydować się na przyjazd około godziny 17, gdy szlaki zaczynają pustoszeć, a po zachodzie słońca pozostają już tylko jednostki.

Kupując bilet większość zwiedzających ustawia się przy wejściu numer 2, lepiej skorzystać z wejścia numer 1, które jest mniej oblegane.

Park Narodowy udostępnia darmowe połączenia: statki i autobusy. Łączą one różne punkty na trasie. Zachowajcie zakupione bilety, przy wchodzeniu na pokład sprawdzą Wam jeszcze raz.

Wybierając się na wycieczkę warto zabrać ze sobą dobre buty. Część tras pokonujemy idąc po kamieniach. Więc może być ślisko. Zwiedzanie odbywa się po wytyczonych ścieżkach, więc warto pamiętać, by bez potrzeby nie blokować przejścia. Robienie zdjęć i blokowanie całej grupy może być męczące.

Ceny biletów są dość wysokie i zależą od pory roku. W lipcu i sierpniu do godziny 16 będą najwyższe, różnica potrafi być nawet czterokrotna!

Zwiedzanie Parku Narodowego należy do bardzo przyjemnych. Liczne wodospady, szum wody, przejrzyste jeziora są czymś, czy przepłynięcie statkiem z jednego jeziora na drugi zapewni piękne wspomnienia.

Wszelkie informacje na stronie: https://np-plitvicka-jezera.hr/

Chorwacja i Park Narodowy Krka

Chorwacja naszą kolejną wyprawą, którą odbyliśmy był wyjazd do Parku Narodowego Krka, który znajduje się w okolicach Szybenika.

To co wyróżnia ten Park Narodowy to powstałe w osadach wapiennych liczne wodospady na rzece Krka. Ze względu na jej wyjątkowe położenie, obszar Parku cechuje wyjątkowa bogata fauna i flora. Odcinki w których rzeka tworzy jeziora, jak również bagna, zamieszkiwane są przez płazy i gady, natomiast w rzece żyją liczne gatunki ryb, które występują tylko w tej części kraju!

Ze względu na liczbę gatunków ptaków jest jednym z najważniejszych obszarów Europy pod względem ornitologicznym.

Sam obszar wzdłuż rzeki Krki obfity jest w pomniki kulturalne i historyczne takie jak pozostałości wodociągu rzymskiego Scardony, pozostałości rzymskiego obozu wojskowego Burnum oraz pozostałości średniowiecznych twierdz chorwackich. Wodospady czynne są przez cały rok. Wszelkie informacje znajdziemy na stronie. 

Krka Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia parku przy wodospadzie Skradinski Buk w czerwcu, lipcu i sierpniu 8:00-20:00, we wrześniu 8:00-19:00.

http://np-krka.hr/stranice/cjenik-2020-individualni-posjetitelji/569.html

Jeśli chcemy dotrzeć tylko do wodospadów Skradinski Buk należy skorzystać z wejścia Lozovac. Park umożliwia bezpłatny transport autobusem do wodospadu. Jeśli wybierzemy spacer czekają na nas kręte ścieżki otoczone soczystą zielenią. Dookoła słychać szum wody, która przepływa pod kładkami. Idealne miejsce na odpoczynek.

By dotrzeć do wodospadów Skradinski Buk musimy pokonać prawie kilometrową sieć ścieżek i mostów.

Sam wodospad Skradinski Buk to najdłuższy i najczęściej odwiedzany wodospad rzeki Krki. W przeciwieństwie do Jezior Plitwickich w wodach rzeki można się kąpać. Kąpiel u podnóża wodospadu to świetny sposób na upały.  Niestety ma się to zmienić w 2021 roku! Mnie udało się jeszcze wykąpać pod wodospadem, ale ze względu na dużą ilość turystów i chęć ochrony parku, kąpiel będzie zabroniona.

W pobliżu wodospadów znajdują się punkty gastronomiczne i toalety.

Co ciekawe, na wodospadzie Skradinski Buk znajduje się pozostałości po pierwszej w Europie elektrowni wodnej, uruchomionej w 1895, dwa dni po uruchomieniu elektrowni wodnej Nikola Tesli, na wodospadach rzeki Niagary.

chorwacja- krka

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *