Belfast, burzliwa historia miasta powstania Titanica
Belfast przez wiele lat kojarzony był z krwawym konfliktem pomiędzy lojalistami (wiernymi brytyjskiej Koronie), a republikanami pragnącymi wywalczyć niepodległość dla Irlandii.
Bez pardonu frakcje rozpiawiały się ze swoimi wrogami, na porządku dziennym były strzelaniny, zamachy na ulicach, krwawe wtargnięcie na pogrzeby, czy wrzucanie granatów bezpośrednio do cel więziennych.
Miasto stało się również centrum irlandzkiego ruchu niepodległościowego jednoczącego katolików i protestantów. Druga połowa XX w. to eskalacja tzw. konfliktu irlandzkiego. W roku 1972 IRA (Irlandzka Armia Republikańska) wysadziła w mieście dwadzieścia dwie bomby.
Obie frakcje podpisały porozumienie w 1998 roku, zwane wielkopiątkowym. Po ogłoszeniu zawieszenia broni przez IRA, walki zostały wygaszone, ale niemal na każdym kroku napotkamy ślady po tamtych czasach: murale i ogrody pamięci, pomniki poległych, flagi na domach i cmentarze w środku dzielnic mieszkalnych.
Skutkiem konfliktu był drastyczny spadek liczby mieszkańców.
Do dnia dzisiejszego wyraźnie widać różnice podziału miasta. Można zaobserwować po flagach powiewających na domach i tematyce murali.
Belfast – skąd konflikt?
Główną przyczyną był podział społeczeństwa, w której część chciała pozostać w granicach Zjednoczonego Królestwa, a część chciała niepodległości dla Irlandii. Konflikt narastał w całym kraju. Walki toczyły się militarnie, jak i na arenie politycznej.
Dzielnice oddzielono od siebie murami pokoju (peace Walls). Najbardziej jaskrawy przykład muru z zasiekami odnajdziemy przy ulicy Cupar Way – na myśl przywodzi on fortyfikacje kojarzone z więzieniami o zaostrzonym rygorze, czy getto.
Na murze powstały murale nawołujące do pokoju lub przypominające o ofiarach. Warto przyjrzeć się dokładnie International Wall, gdzie znajduje się ponad 30 murali politycznych, w tym muralu upamiętniającego strajk głodowy z 1981 roku.
Belfast ma również inne oblicze i ciekawą historie. To również stolica Irlandii Północnej, miejsce powstania i zwodowania Titanica.
W mieście rozwijał się przemysł włókienniczy i stocznia Harland and Wolff, w której powstały takie statki jak Olympic, Titanic, czy Britanic.
Belfast, godne polecenia filmy i seriale:
- Belfast (film opowiada historie życie młodego chłopca i jego robotniczej rodziny w burzliwych latach sześćdziesiątych XX w.)
- Peaky Blinders (warto zobaczyć jak działała IRA)
- Titanic (wiadomka)
- Wiatr buszujący w jęczmieniu (o chłopaku, który postanawia wstąpić do IRA)
- Soldiers and chiefs
- Bloody Sunday (marsz pokoju, który przerodził się w krwawy protest)
- Calvary (gdybyście chcieli poznać instytucje kościelne w Irlandii)
Belfast i wielka ryba
Po głębszym zanurzeniu się w trudnej historii Belfastu, warto też dostrzec jego współczesne oblicze – pełne energii, kultury i miejsc, które tętnią życiem. Choć miasto pamięta dawne konflikty, dziś oferuje odwiedzającym niezwykłe atrakcje, przyjazną atmosferę i słynne irlandzkie puby, gdzie spotkać można serdecznych mieszkańców i poznać lokalną kulturę od podszewki. Przejdźmy więc do tego, co warto zobaczyć i doświadczyć we współczesnym Belfaście, pełnym kontrastów i uroku.
Spacerując po mieście możemy się przyjrzeć rzeźbie wykonanej z ceramiki – The Big Fish, oficjalnie nazywa się Salmon of Knowledge. Na ceramice są zdjęcia przedstawiające sceny z życia miasta.
Belast, czyli od pubu do pubu
Chwilę wytchnienia można znaleźć przy Commerial Court klimatycznym zakątku Belfastu. Znajdują się tu popularne puby historyczny Duke of York i The Dark Horse, na tyłach którego znajdziemy pokryty muralami dziedziniec.
Przeważnie w każdym z nich grana jest muzyka na żywo. Mieszkańcy zaskakują swoją otwartością i uśmiechem na ulicach, co jest u nas rzadkością. A przy piwie chętnie dzielą się swoim życiem i przeżyciami. Uwaga na akcent – czasem trudno wszystko zrozumieć, ale wystarczy uśmiech i przytakiwanie, a z boku nikt się nie domyśli, że nie znamy się od lat!
Ogród Botaniczny
Jednym z najlepszych darmowych atrakcji Belfastu jest Ogród Botaniczny słynący z palmiarni oraz pawilonu tropikalnego. Park jest na tyle rozległy, dlatego na spokojne zwiedzanie warto przeznaczyć godzinkę. Palmiarnia jest czynna od godziny 10-17.
Nieco dalej znajduje się budynek Uniwersytetu Queen’s University Belfast. Budynek Kampusu można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, więcej informacji na stronie: https://www.qub.ac.uk/about/Visit-Us/
Niedaleko znajduje się również collage, spacerując rankiem akurat natrafiłyśmy na dzieci w mundurkach śpieszące do szkoły.
Prison Break – The Crumlin Road Gaol
Crumlin Road Gaol to ostatnie więzienie wiktoriańskie w Irlandii Północnej. Jego centralny budynek połączony jest z czterema skrzydłami, co umożliwiało nadzór nad wszystkimi pawilonami jednocześnie. Dodatkowo, powstał tunel łączący więzienie z gmachem sądu po drugiej stronie ulicy.
Więzienie zamknięto w 1996 roku, a przez jego mury przewinęło się ponad 25 000 skazańców, w tym wielu więźniów politycznych, sufrażystek, a nawet dzieci. Na miejscu wykonywano także wyroki śmierci. Zwiedzający mogą poznać historie więźniów i prób ucieczek, a także zajrzeć do dawnych cel skazańców.
Na koniec czeka nieco mroczniejsza część zwiedzania – rekonstrukcja kary śmierci. Ukazuje ona ostatnie chwile więźnia, specjalną celę do przygotowania na egzekucję. A na końcu „drogę skazańca,” prowadzącą aż do miejsca pochówku pod murem więziennym, gdzie pochowano ich bezimiennie. To punkt, który osoby o słabych nerwach mogą chcieć ominąć.
Crumlin Road Gaol – informacje praktyczne
- Więzienie możemy zwiedzać samodzielnie lub wziąć udział w trwającej około 90 minut wycieczce z przewodnikiem.
- Można wykupić audioguide, co odradzam. Materiały w audioguide i te które są dostępne w więzieniu się pokrywają. Więc to tylko wyrzuceniem pieniędzy w błoto
- Przy zwiedzaniu z przewodnikiem „prezentacja” ostatnich chwil przed wykonaniem kary śmierci jest warta dopłaty do biletu.
- Pamiętajmy tylko o wcześniejszej rezerwacji wycieczki na oficjalnej stronie – najlepiej parę dni przed sprawdzić na stronie.
- Wszelkie informacje można sprawdzić na stronie: https://www.crumlinroadgaol.com/
Jeśli chcielibyście dalej zwiedzać Irlandię ze mną to zapraszam do tego wpisu o DUBLINIE.
Aż chce się tam wrócić i przeżyć to jeszcze raz 😀
Super opis historii, genezy wielu wydarzeń i wiadomka najlepszych atrakcji jak Tajtanic i… Gdzie warto zajrzeć do pubów:D czekam na więcej!!