Co warto zobaczyć w Algarve?
Co warto jeszcze zobaczyć w Algarve? Warto zajrzeć do samego Sagres. Tu znajduje się XV-wieczna twierdza, a na jej terenie latarnia, niewielka kaplica, a także róża wiatrów. W tym miejscu za sprawą Henryka Żeglarza powstała Akademia Morska, w której uczyli się Ferdynand Magellan, czy Vasco da Gama.
Lagos i plaże
Po dotarciu do Lagos postanawiamy zwiedzić nieco to piękne miasto. Wybrzeże wokół jednego z najpiękniejszych i najstarszych miast wybrzeża uważane jest za jedno z najpiękniejszych na całym świecie. Praia do Camilo to niewielka plaża wciśnięta między skały. Bardzo malownicze jest zejście drewnianymi schodami. Przyjście tu o wschodzie albo o zachodzie słońca dostarcza wrażeń. Słońce wtedy oświetla na pomarańczowo przylegające skały, a plaża jest opustoszała.
Niedaleko, bliżej centrum znajduje się Praia Dona Ana, tu też znajdziemy piękne klify i groty. Można tu uzbierać sporą ilość muszelek.
Spacerując samym centrum warto przyjrzeć się domom ozdobionych kolorowymi płytkami. Przy głównym placu właśnie odbywa się koncert muzyków amatorów. Dla takich właśnie chwil – niespiesznych i radosnych warto tu przyjechać.
Co jeszcze warto zobaczyć w Algarve?
Na samym wybrzeżu znajduje się wiele miasteczek, które warte są zwiedzania Albufeira, Tavira, czy Carvoeiro. My jednak postanowiliśmy zobaczyć autentyczne portugalskie miasteczko i korzystając z porad przewodniczki udaliśmy się oddalonego o kilka kilometrów od Portimao – Ferragudo.
Sam spacer sprawia nam nie małą przyjemność. Ponieważ jest tu znacznie spokojniej, możemy przyjrzeć się charakterystycznych portugalskim domom, pomalowanych wapnem z okiennicami pomalowanymi na różne kolory. W mieście znajduje się malowniczy zamek, który w świetle zachodzącego słońca nadaje miastu romantyczności i tajemniczości.
Chodniki calceteiros
Będąc w Portugalii nie sposób nie zauważyć charakterystycznych chodników „calca de”, składających się z małych wapiennych kostek. Często z połączenia ciemniejszych szarych kamieni z białymi tworzy się piękna mozaika. Najbardziej znana jest ta przed Pomnikiem Odkrywców w Lizbonie, ale również można znaleźć piękne przykłady w Brazylii, jak chociażby deptak wzdłuż plaży Copacabana, w Rio de Janeiro. Chodniki układają „calceteiros”, kamieniarze. W Lizbonie stworzono nawet szkołę przygotowującą kadry nowych kamieniarzy – artystów. Nad chodnikami zbierają się jednak ciężkie chmury. Inwestorzy uważają, że są wyjątkowo drogie i nie wytrzymują natężenia ruchu w nowoczesnym mieście. Na szczęście jest też wielu pasjonatów, którzy bronią „calcadas” jak niepodległości.
Na Azorach jasne wapienne kostki zastępuje się ciemnymi z bazaltu, kamienia, którego jest tam pod dostatkiem. W niektórych częściach Lizbony można spotkać nieregularne kostki zwanej calca da a Portuguesa. Najczęstszymi motywami chodników są rozeta, fryz oraz symbole odkryć geograficznych takie jak astrolabium.
Pierwsza część przewodnika po Algarve znajduje się TU!
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję