Tajemnicza Barcelona. Spacer śladami Cienia wiatru

Barcelona to drugie największe miasto w Hiszpanii i jedno z ciekawszych miejsc w Europie. W tym niezwykłym mieście przenikają się style i epoki, czego najlepszym przykładem jest współistnienie historycznej części gotyckiej oraz zabudowy katalońskiego modernizmu.

Barcelona jest popularnym kierunkiem wyjazdów. Nie bez powodu, miasto ma świetne położenie geograficzne. Ponieważ otoczone jest wzgórzami i posiada dostęp do morza. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów skuszeni kolorowymi dziełami Gaudiego, chłodnymi uliczkami Gotico i gwarną La Ramblą.

Barcelona

Barcelona rys historyczny

Mieszkańcy Barcelony od zawsze walczyli o swoją niepodległość. Bez wątpienia, miasto było świadkiem wielu walk, zaczynając od najazdu Maurów, przez wojny napoleońskie, aż po hiszpańską wojnę domową. Dlatego, wielu rdzennych mieszkańców uważa, że ich prawdziwą ojczyzną jest Katalonia, a nie Hiszpania. Nie dziwi więc fakt, że na każdym kroku można spotkać język kataloński.

Barcelona: plaża

Czas start! Zaczynamy spacer śladem Cienia wiatru

Jeśli jesteśmy wielbicielami książek Carlosa Ruiz Zafona, świetnym sposobem zwiedzania Barcelony, będzie zobaczenie miasta oczami autora lub postaci z jego dzieł. Niebanalna fabuła, kwiecisty język, mroczne tajemnice i Barcelona, która jest wręcz bohaterką powieści sprawiają, że wielu turystów chce zwiedzić miasto bohaterów książek Zafona.

Swój spacer śladami powieści Zafona, rozpoczęłam od Carrer de Santa Ana. Przy tej ulicy znajdowało się mieszkanie bohatera Cienia wiatru – Daniela Sempre. Mieściło się nad antykwariatem, przy placu kościelnym, tuż przy kościele Santa Ana. Kiedy Daniel nie mógł zasnąć wychodził na balkon i obserwował opary unoszące się z latarni na Puerta del Angel. Zapewne nasłuchiwał wówczas gwaru dobiegającego z Rambli.

Barcelona

https://www.santaanna.org/

Cmentarz Zapomnianych Książek

Tuż przy Rambli, na ulicy Arc del Teatre ojciec po raz pierwszy zabrał syna, na Cmentarz Zapomnianych Książek. To jedno z najbardziej magicznych miejsc, które porusza wyobraźnię. W tym miejscu według serii znajdują się książki autorów nieznanych lub zapomnianych. Strażnik tego miejsca ma ochronić twórczość pisarzy przed zapomnieniem.

Barcelona

Barcelona i tajemnicze kawiarnie

Nieopodal znajduje się miejsce nie mniej magiczne. Pewnego wieczoru ojciec zabrał syna do kawiarni Els Quatre Gats na ulicy Montsio. Gdzie bohaterowie spotykali się gawędząc o arcydziełach, przeklętych poetach i martwych językach. Tutaj każdy może poczuć się historyczną postacią za cenę kawy z odrobiną mleka. Możemy sobie wyobrazić jak niegdyś cienie z gazowych latarni zatrzymywały czas i wspomnienia, a kamienne smoki strzegły fasady budynku.

Kolejną kawiarnią, w której Daniel mógł się zawsze schronić była stara kawiarnia przy teatrze Poliorama. To tutaj wychudzony kelner przynosił mu kawę z mlekiem i pieczywko z szyneczką.

Komentarze: 1 - dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *