Szkocka Whisky. Podróż śladami bursztynowego trunku

Szkocka Whisky jest tylko jedna. Być w Szkocji i nie wybrać się do jednej z destylarni to tak samo jak być w Paryżu nie zobaczyć wieży Eiffle’a. Dlatego pochmurny dzień postanawiamy umilić sobie w jednej z destylarni w Glasgow. Na dworze jest wietrznie i pochmurno, a deszcz uderza w okna. Na miejscu, jest przytulnie i ciepło.

Zapraszam do przeczytania przewodnika po Glasgow TU!

Informacje praktyczne:

Koszt takiego bilety to wydatek rzędu 15-20 funtów. Bilet kupiony, świetnie 10 minut zaczyna się oprowadzanie. Naszym przewodnikiem jest Szkot, prawdziwy degustator i pasjonat whisky.

Wszelkie informacje na stronie: https://www.theclydeside.com/

Zaczynamy od krótkiego filmu o historii whisky i historii przewozu beczek pełnych bursztynowego trunku przez znajdującą się nieopodal rzekę Clyde. Przechodząc przez wszystkie punkty zwiedzania poznajemy cały proces wytwarzania whisky, jest on długi ale jak mówi nasz przewodnik efekt końcowy jest tego wart.

Jak powstaje Whisky?


Whisky powstaje przy wykorzystaniu wszystkich czterech żywiołów.
Ogień: nad żarzącym się torfem osusza się jęczmień, dzięki niemu szkocka whisky zawdzięcza specyficzny „dymny”, ziemisty posmak.


Ziemia: ma niej rośnie jęczmień, który jest wykorzystywany na samym początku procesu produkcji. Z ziemi wydobywa się również wspomniany wyżej torf.

Woda: z potoków przepływających przez szkockie wrzosowiska, krystalicznie czystą wodę miesza się z osuszonym słodem jęczmiennym.


Powietrze: morskie, czyste i pełne jodu owiewa beczki podczas długoletniego leżakowania i daje whisky niepowtarzalny smak.

Szkocka Whisky – lokalizacje


Whisky rozróżniać się według regionów w których powstaje. Można wymienić trzy główne lokalizacje „szkockiej”: Lowland, Highlands, Isley.
Region Lowlands obfituje w uprawę wielu zbóż. Łagodny klimat sprawia, że whisky dojrzewa tu szybciej. Smak cechuje się łagodnym i bardzo delikatnym smakiem, jasną i słomkową barwą, aromatem kwiatowym, z wyczuwalnymi nutami cytrusowo-trawiastymi.


Region Highlands obejmuje bardzo rozległy obszar, więc występuje tu ogromne zróżnicowanie smaków. W smaku whisky, jest dość łagodna z aromatami bzu, wrzosów, miodu czy korzeni. Na ogół produkowane są delikatne trunki: oleiste, czasem pikantne z niewielkimi akcentami torfowego dymu. Zdarzają się również słodkie smaki owoców tropikalnych.


Region Isley charakteryzuje najbardziej charakterystyczny smak szkockiej whisky. Najbardziej zróżnicowany aromat bazujący na morskiej bryzie, jodzie, dymie oraz torfie. Ma mocny zdecydowany smak, posiadający zarówno zwolenników jak i przeciwników. Przewodnik ma rację ten smak przypomina czasy dzieciństwa u babci na wsi, palone ognisko, a na nim kiełbaski…

Szkocka Whisky


Czas na degustacje!


Dostajemy trzy rodzaje whisky do wypróbowania i krótki instruktaż rozpoznawania. Nigdy nie byłam wielką pasjonatką whisky, teraz się to powoli zmienia. Picie whisky kojarzy nam się głównie piciem Jacka Danielsa lub Red Labela z colą w dużej szklance. Nic dziwnego, że mi nie smakowało. Potrzebowałam podróży do Szkocji, żeby zrozumieć jej fenomen. Docenić jej różnorodny i charakterystyczny smak i aromat. Będąc w tym wilgotnym i zimnym klimacie nie trudno wyobrazić sobie dlaczego Szkoci tak kochają whisky! Dobrze, że zostało mi parę dni, w sam raz na wizytę w pubie z ponad dwustu rodzajami szkockiej…

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *