Sorrento miasto o zapachu cytryn

Sorrento to miejscowość położona nad Zatoką Neapolitańską, w cieniu groźnego wulkanu Wezuwiusza. Ledwie piętnastotysięczne miasto cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Nazwa miasta pochodzi od mitycznych syren – Surrentum, które swoim przepięknym śpiewem wabiły żeglarzy, na ich nieszczęście.


Miasto cieszy się popularnością dzięki neapolitańskiej piosence „Torna a Surriento”, a także dzięki filmowi „Wesele w Sorrento”. Sympatykom filmu szczególnie w pamięć zapadają sceny nagrywane na zielonych tarasach widokowych, z których podziwiać można panoramę wybrzeża. Sorrento to miasto zapachu cytryn i pomarańczowych gajów, morskiego jedzenia i Limoncello, a także klifów, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę.


Położone nad Morzem Tyrreńskim Sorrento ma zróżnicowaną linię brzegową. W wyniku wybuchu wulkanu, powstały szczeliny, które podziali miasto na trzy części.


Przy samym porcie (z którego odpływają promy na pobliska wyspę Capri) zejście do morza jest łagodne. W pobliskich kilkupiętrowych kamienicach ulokowano restauracje serwujące lokalne przysmaki dania z ryb, owoce morza, czy różnego rodzaju pasty.
Nieco dalej od portu linia brzegowa staje się skalista, a zabudowa mieści się wysoko nad poziomem morza. Tutaj właśnie znajdują się urokliwe tarasy z których rozpościera się widok na Zatokę Neapolitańską. Cześć z tych tarasów to często prywatne rezydencje bogatych mieszkańców, inne pełnią rolę parków.

Plaża w Sorrento


Schodząc w dół idziemy plażą, które potwierdzają fakt, że jest to miejsce głównie dla osób zamożnych. Poprzez zróżnicowane wybrzeże dostęp do morza jest znacznie utrudniony. Plaża bezpłatna jest jedna, a sezonie zatłoczona nie tylko przez turystów, ale także przez łodzie, budki i bary. Większą część plaż stanowią płatne plaże przyporządkowane poszczególnych hotelom, które za wstęp osobom postronnym każą płacić około 20 euro za dzień. Cześć turystów leży na wysuniętych w głąb morza pomostach, z których później trudno wejść do wody.


Po spacerze wzdłuż wybrzeża kierujemy się w stronę centrum miasta. Piazza Tasso to główny plac miasta, będący jego wizytówką. Tutaj skupia się życie miejskie i turystyczne. Corso Italia to najważniejsza ulica Sorrento, na której znajduje się tu wiele barów, restauracji i sklepów z lokalnymi produktami. Na Via San Cesareo można zjeść pyszne cytrynowe lody, napić się cytrynowej granity, Limoncello czy zjeść ciasto cytrynowe. Ulica ta uważana jest za najpiękniejszą ulicę miasta.


Tutaj znajdują się ekskluzywne butiki oraz przystanek autobusowy.

Co warto zobaczyć?


Najważniejszymi świątyniami miasta są Kościół świętego Franciszka, Bazylika di Sant’Antonio i Katedra Duomo dei San Filippo e Giacomo.
Niedaleko głównego placu znajduje się Dolina Młynów. W efekcie wulkanu Campi Flegrei doszło do wyrzeźbienia głębokiej przepaści w wapiennym płaskowyżu.

sorrento

Wraz z upływem lat woda przedarła się przez wulkaniczny gruz i wyrzeźbiła wąskie kanały prowadzące do morza. Przez kilkaset lat był to ważny ośrodek przemysłowy dla mieszkańców. Oprócz młyna był tu również tartak oraz łaźnia publiczna. Wpływ na upadek przemysłu w dolinie młynów miała budowa nowoczesnych fabryk, które zaczęto otwierać pod koniec XIX wieku.

sorrento


Obecnie dzięki dużej wilgotności powietrza, nasłonecznieniu zadomowiły się bardzo rzadkie gatunki roślin. Dzięki zbudowanej niedawno infrastrukturze opuszczony kompleks można podziwiać również nocą.

Jak dojechać do Sorrento?


Najprościej kolejką z Neapolu (Napoli Stazione Garibaldi). Czas przejazdu zajmuje godzinę, koszt to około 4 euro w jedną stronę, kolejka kursuje co około pół godziny.

Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie: https://www.eavsrl.it/web/orari-linee-ferroviarie-emergenza-covid-19-rimodulazione-servizio-vigore


Dla miłośników podróży wodnych, można popłynąć promem lub wodolotem z Porto di Napoli (Molo Beverello). Czas podróży to około 40 minut, koszty są nieco wyższe od pociągu, bo bilet w jedną stronę kosztuje około 15 euro.

Zapraszam do zwiedzania Neapolu: część pierwsza: TU! część druga TU!

sorrento

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *