Sardynia, dlaczego warto tu przyjechać?

Sardynia to szmaragdowa wyspa otoczona turkusowym morzem. Idealna na wakacje, czy aktywny wypoczynek w otoczeniu pięknej przyrody. Do tego wspaniała kuchnia i śródziemnomorski klimat czynią z niej perfekcyjne miejsce na wypoczynek. Co ciekawe na Sardynia nazywana jest wyspą stulatków, ponieważ mieszkańcy żyją tu nieprzeciętnie długo, a do tego mają słońce, wino, żyją we wspólnocie i spokoju.

Sardynia – Informacje praktyczne

Tani przewoźnicy latają tu albo do Alghero na północno-zachodnim krańcu wyspy albo do Cagliari położonego na południu.

Kiedy jechać na Sardynię?

Jeżeli lubicie skwarzyć się na słońcu jedzcie między czerwcem, a wrześniem. Jeśli wolicie aktywnie spędzać czas, ale w przyjemnej temperaturze to warto pojechać kwiecień- maj wtedy, gdy u nas coraz częściej pada. Warto zastanowić się nad wyjazdem w październiku – listopadzie nadal temperatury sięgają dwudziestu stopni, dzień nie jest tak krótki jak u nas, a można oderwać się od szarej rzeczywistości. A jeżeli cenicie sobie spokój, brak turystów, puste drogi, a nie zależy Wam na morskich kąpielach to warto przyjechać w martwym sezonie w okolicach grudnia – marca.

Jak się dostać na Sardynię?

Na Sardynię można dostać się na kilka sposobów i niekoniecznie samolot jest najlepszym rozwiązaniem. Można przyjechać samochodem do Włoch kontynentalnych i przypłynąć promem. Robi tak naprawdę sporo osób i rozwiązanie nie jest pozbawione sensu. Może nie jest najtańsze, ale z pewnością wygodne, a po drodze można zobaczyć sporo ciekawych miejsc.

Przykładowe ceny promów w jedną stronę na dwie osoby + samochód osobowy:

Civitaveccia do Arbatax, Cagliari, Olbia i Porto Torres (od 450 zł)

Neapol do Cagliari (od 670 zł)

A jeśli przy okazji chcielibyście zwiedzić Neapol, to zapraszam do wpisu TU!

Można wybrać wariant przez Korsykę (prom Livorno – Bastia – koszt od 330 zł)

Prom pomiędzy Korsyką, a Sardynią kursuje regularnie pomiędzy Bonifacio a Santa Teresa di Gallura.

Jak dostać się promem na Sardynię?

Opcji jest kilka, mamy do wyboru sporą ilość portów zarówno na lądzie jak i na wyspie. Jeżeli wiemy w jakiej miejscowości chcemy spędzić wakacje, wystarczy sprawdzić który port na Sardynii znajduje się najbliżej wybranej przez nas miejscowości. Z pomocą przyjdzie strona: https://www.aferry.com/pl-pl/

Porty na lądzie z których są najlepsze połączenia promowe na Sardynię znajdują się w: Livorno, Piombino, Civitavecchia.

Popularne porty na Sardynii: Porto Torres, Golfo Aranci, Olbia, Arbatax, Cagliari

Ile trwa rejs na Sardynię?

Różnie w jedną stronę płynęłam 5,5 godziny, w powrotną około 8 godzin

Na promie jest tyle atrakcji, że nie sposób się nudzić. Nam nawet udało się popływać i ochłodzić w basenie na pokładzie. Dla dzieci jest plac zabaw jak i sala zabaw wewnątrz. Oczywiście również restauracje, bary i sklepy.

Czy warto dopłacać za kabinę na promie?

Zdecydowanie warto jeżeli podróżujecie w nocy. Można odpocząć i się zregenerować. Nie warto natomiast dopłacać za wyznaczone siedzenie (poltrona) na promie, jeżeli podróżuje się w dzień. Doskonale sprawdzają się darmowe miejsca na leżakach w części zewnętrznej. My znaleźliśmy sobie miejsce wewnątrz i rozłożyliśmy koc na którym piknikowaliśmy.

Jak zwiedzać wyspę?

Ciekawą opcją jest rower. Na wyspie wypożyczalni jest całkiem sporo. Koszt wypożyczenie roweru na jeden dzień wynosi około 15 euro.

A może autostopem?

Wszystko zależy od okresu kiedy jesteście na Sardynii. Autostopem łatwiej się poruszać w czasie sezonu letniego (wielu turystów zabiera wypożyczonymi samochodami).

Jak podróżować samochodem po Sardynii?

Jeżeli wypożyczacie samochód, najlepiej zrobić to od razu na lotnisku. Za około 500 zł można wypożyczyć mały samochód na tydzień. Podczas przejazdów trzeba uważać na silny wiatr, który nawiedza wyspę od września do maja. Ruch samochodowy nie jest duży. Na Sardynii jest jedna droga szybkiego ruchu E25, która przecina wyspę z północy na południe.

Sardynia jest górzysta i poza głównymi drogami, drógi są dość ciasne i kręte, a czasem nawet strome.

Transport publiczny na Sardynii

Głównym przewoźnikiem autobusowym jest firma ARST, która świadczy usługi transportowe międzymiastowe, ale także w miastach jak Alghero, Cagliari, Oristano lub Olbia. Siatka jest spora, kursują w miarę regularnie (jak na południe),  do  trudno dostępnych miejsc, kursuje jeden autobus dziennie.

Bilety można kupować w sklepach przy przystankach lub w Tabacchariach (sklepy z tytoniem) lub w kioskach z gazetami Edicola. Zdecydowanie wygodniej jednak kupuje się bezpośrednio u kierowcy, trzeba wtedy dopłacić 1 euro, czasem trudno po prostu znaleźć  sklepy z biletami. Rozkłady najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stronie ARST, Google maps może być zwodnicze zwłaszcza w weekendy.

Rozkład można sprawdzać na stronie: http://www.arst.sardegna.it/index.html

Pociągi na Sardynii

Siatka kolei nie jest tak rozwinięta jak siatka autobusów, ale jest bardziej punktualna. Podróż jest przyjemniejsza, czasem nieco dłuższa, ale też nieco droższa. Bilety kupuje się w automatach na dworcach lub kasach. Przed wejściem do pociągu często trzeba skasować bilet na peronie.

Na Sardynii kursują też zabytkowe pociągi Trenino Verde. Na przykład na trasie Macomer- Bosa, Sassari-Tempio-Palau. Poza sezonem letnim są obsługiwane nawet przez lokomotywy parowe.  Jest to świetna atrakcja turystyczna.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *