Riomaggiore, Cinque Terre, jedno z pięciu miasteczek w Ligurii

Riomaggiore jest największym z pięciu miasteczek. W miasteczku znajduje się port i kamienista plaża.
Gdy docieramy na miejsce, pierwsze co widzimy to lazurowe morze. Przechodzimy przez długi tunel, by wkroczyć do oblanego słońcem miasteczka, mieniącego się kolorami. Ale tu pięknie, kolorowe domki na wzgórzach, mały port i widok na przepiękne lazurowe morze.

Riomaggiore

Przygotujcie sobie wygodne buty, ponieważ jest tu wiele schodów do pokonania. Mieszkamy w domku z widokiem na inne kolorowe domy i tarasy. Po zostawieniu rzeczy ruszamy zobaczyć to urocze miasteczko. Idziemy w kierunku portu, żeby przejść na plażę, wspinamy się na kolejne schody. Rozkładamy się na kamienistej plaży, ponieważ jest niedziela, jest tu tłok. Wylegujemy się w słońcu, a stukot pociągu nas usypia.

Próbujemy nauczyć się od tutejszej społeczności radości życia. Więc leniuchując popijamy Aperol. Nigdzie się nie śpiesząc włóczymy się po miasteczku. Przysiadamy na pizzę. Jak to jest, że tutaj smakuje inaczej?

Riomaggiore atrakcje

Najbardziej urokliwa część miasta znajduje się w części portowej. To z tego miejsca rozpościera się widok na położone kaskadowo kolorowe domy.

Domy malowane były w tak jaskrawe kolory, ponieważ podczas mgły, gdy widoczność była mocno ograniczona, pracujący na morzu rybak wracając do domu rozpoznawał swój dom po kolorze.

Przez miasto prowadzi jedna główna ulica, przy której znajdziemy najwięcej knajpek – Via Colombo. Za największą atrakcję miasta można uznać twierdzę Castello di Riomaggiore. Zamek wzniesiono w najwyższym punkcie miasta, który dawniej służył jako schronienie dla mieszkańców przed atakami piratów i korsarzy.

Warto sprawdzić informacje na stronie: https://www.visitriomaggiore.it/en/

Sąsiednie miasteczko Riomaggiore, czyli Manarola


Manarola to kolejne miasteczko parku narodowego Cinque Terre. Można do niej przejść Via dell’Amore (ścieżką miłości). Odległość między miejscowościami to zaledwie 3 kilometry. Idzie się piękną ścieżką tuż przy wybrzeżu, spoglądając na uderzające o brzeg fale. Niestety ścieżka jest zamknięta przez tak często występujące tu osuwiska skalne. Nie zostaje nam nic innego jak podróż pociągiem.

riomaggiore

Każde z miasteczek jest inne i czym innym zachwyca. Manarola jest prawdopodobnie najstarszą i najbardziej rozpoznawalną miejscowością. To ona zdobi większość pocztówek. Charakterystyczne dla Manaroli są domy pełniące funkcje wież, broniących miasto.

Manarola atrakcje

Manarola ma najbardziej widowiskową ścieżkę wiodącą nad morzem. Znajduje się tu wiele skałek, czy ławek na których można odpocząć i podziwiać zachód słońca. Wokół miasta kaskadowo pną się winnice tarasowe. Z zebranych winogron produkuje się białe wytrawne wina oraz słodkie wzmacniane wino – Sciacchetrà Ależ tu jest pięknie!

Idąc ścieżką wzdłuż nabrzeża natrafiamy na cmentarz. Położony jest na skale. Cmentarze włoskie różnią się nieco od naszych polskich. Ponieważ w większości nie można po prostu wykopać tu w ziemi grobu, z powodu skalistego podłoża. Dlatego cmentarze buduje się w formie bloku. Kto nie chciał by spocząć w tak pięknym miejscu?

Postanawiamy spędzić tu czas do wieczora. Wchodzimy do jednej z licznych restauracji i zamawiamy Aperol Spritz. Ponieważ jesteśmy we Włoszech, więc nie ma problemu z przygotowaniem drinku „na wynos”. Siadamy na skałach jak większość turystów i popijając drinki podziwiamy zachód słońca.

Ponieważ Manarola ma najdłuższy taras widokowy na którym rozlokowane są restauracje, nie dziwi nas gdy widzimy długą kolejkę ludzi oczekujących na stolik. Spacerujemy jeszcze wąskimi uliczkami, podchodząc w górę i podziwiamy widoki. Niestety czas wracać.

Cinque Terre informacje praktyczne:

  • Z Pizy można pojechać pociągiem do La Spezii, by w tej miejscowości przesiąść się do pociągu regionalnego zabierającego pasażerów w kierunku Riomaggiore. Informacje o tym zobaczyć w Pizie znajdziecie TU!
  • Cała podróż trwa około 2 godzin, a bilet kosztuje około 20 euro. Rozkład jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie: https://www.trenitalia.com/
  • Znalezienie noclegu w jednym z miasteczek Cinque Terre może być trudne. Miasteczka są dość małe, więc baza noclegowa nie jest zbyt bogata. A jak już znajdzie się tu nocleg może on nas sporo kosztować. Dlatego większość turystów decyduje się na nocleg w La Spezii.
  • Ceny biletów pomiędzy miasteczkami to koszt 5 euro. Istnieje możliwość zakupu Cinque Terre Card Train upoważniającego do przejazdów pomiędzy miasteczkami a także do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. My akurat z tej opcji nie skorzystaliśmy.
  • Wjazd samochodem do miasteczek jest niemożliwy. Jeśli planujecie przyjazd samochodem do Cinque Terre to pojazd trzeba zostawić na parkingu w La Spezii. Najłatwiej poruszać się tu pociągiem.


Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *