Piza to nie tylko krzywa wieża. Co warto zobaczyć?

Piza, wylądowaliśmy koło 1 w nocy. Pierwsze co słyszymy po wyjściu z terminalu to trąbienie wszechobecnych skuterów. Tak, zdecydowanie wylądowaliśmy w dobrym miejscu. Chociaż jest już późno, po dotarciu na miejsce decydujemy się na kieliszek wina w pobliskim barze. Chłoniemy klimat wszechobecnego luzu, tak typowego dla Włoch.

Piza krzywa wieża

Piza. Dlaczego krzywa wieża jest krzywa?


Następnego dnia udajemy się na Piazza dei Miracolli – tu znajduje się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli świata. Torre Pendente, czyli Krzywa Wieża.

Pierwszy szpadel wbito tu w dniu 9 sierpnia 1173 roku. Wówczas po 3 latach budowy wieża zaczęła się przechylać. Podjęto wtedy pierwsze próby wyprostowania wieży. Z odwrotnym skutkiem. Wieża zaczęła się przechylać w drugą stronę!

Jaki był powód przechyłu? Kładąc fundamenty budowniczy nie odczekali dostatecznie długo. W konsekwencji fundamenty zaczęły siadać. Dodatkową przyczyną jest również gliniasta gleba.

Piza krzywa wieża

Czy krzywa wieża kiedyś runie?

Na szczęście dzięki pracom renowatorskich udało się zatrzymać przechył wieży. Więc przez kolejne 200-300 lat możemy być spokojni. Dodatkowo warto wspomnieć, że wieża przetrwała 4 trzęsienia ziemi. Przyczyną nie zawalenia się wieży, jest właśnie silna konstrukcja i gliniasta ziemia na której zbudowano wieżę. Działa ona trochę jak galaretka, dlatego amortyzuje wstrząsy w taki sposób, że fundamenty są w stanie nienaruszonym.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.opapisa.it/en/

Co jeszcze zobaczyć w Pizie?

  • Na Placu Cudów znajduje się Duomo, czyli katedra. Jest to ogromna budowla zbudowana na kształcie krzyża łacińskiego. Wewnątrz znajduje się 68 kolumn wykonanych z pojedynczego bloku kamiennego, ambona przy której znajduje się lampa Galileusza, czy grobowiec architekta katedry. Na placu znajduje się również Babtysterium, którego budowla zajęła niemal 250 lat, wysokością dorównuje Krzywej Wieży, a wnętrze robi wrażenie, dzięki wysokim arkadom i głębokiej kopule.
Piza Duomo
  • Innym ciekawym miejscem jest kościół św. Pawła w Ogrodzie (Chiesa di San Paolo all’Orto, adres: Piazza S. Paolo All’Orto 21). Świątynia przyciąga wzrok, dzięki pięknym fasadom. Jednak najciekawsze jest wnętrze. Uniwersytet w Pizie stworzył tu wystawę reprodukcji rzeźb.
  • Palazzo Blu. Warto, tu zajrzeć, ponieważ na poszczególnych piętrach wystawiono eksponaty z różnych epok. Znajduje się tu pokaźna kolekcja monet, sale wypełnione obrazami, czy zdobiona zastawa. Wejście jest darmowe. Więcej informacji na stronie: https://palazzoblu.it/

Informacje praktyczne:

  • Do Pizy latają tani przewoźnicy, bilety można upolować w atrakcyjnych cenach
  • Na zwiedzanie samej Pizy wystarczy 1 dzień
  • Piza jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Toskanii. Stąd łatwo dostaniemy się Lukki, Florencji, Sieny, czy do Parku Cinque Terre
  • Z samego lotniska do miasta nie jest daleko i spokojnie można dojść pieszo. Natomiast z lotniska do głównych atrakcji miasta dojdziemy w ciągu 40 minut, można również skorzystać z autobusu.
  • Wstęp na Krzywą Wieżę kosztuje 18 EUR

Zapraszam do przeczytania innych artykułów o podróżach po Włoszech: KLIK!

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *