Perugia miasto dźwięczące jazzem i pachnące czekoladą

Perugia to niezbyt popularne i mało znane miasto wśród Polaków, które znajduje się 20 kilometrów od Asyżu. Jest to rodzinne miasto wybitnego malarza i nauczyciela Rafaela. Chociaż posiada liczne zabytki, nie jest oblegana przez turystów co jest jego atutem. W przeszłości było to miasto, w którym rezydowali papieże, co świadczyło o wysokiej randze miasta. Odbywały się tu również konklawe, czterech papieży spoczywa właśnie w tym mieście.

W Perugii produkuje się czekoladę o nazwie Perugina, jedną z jej postaci są tabliczki czekolady o nazwie Bacci, czyli całus. Co roku w październiku odbywa się tu również festiwal czekolady. Dlatego, wtedy na głównej ulicy zakupić czekoladę pod prawie każdą postacią oraz zobaczyć rzeźby z czekolady.

W lecie odbywa się festiwal jazzowy Umbria Jazz.

Jak się tu dostać?

Perugia nie leży aż tak daleko od Polski. Oczywiście wytrawny kierowca wyjeżdżając z południowej części Polski wcześnie rano, jest w stanie dojechać na noc do celu (z Krakowa do Perugii jadąc przez Czechy i Austrię jest około 1400 km).

Perugia jest dobrym punktem do zwiedzania całego regionu, a nawet sąsiedniej Toskanii, czy Rzymu. Z tutejszego dworca kolejowego bezpośrednim połączeniem do Rzymu dotrzemy w około 2,5 godziny, a za bilet zapłacimy nieco ponad 10 euro.

Perugia zabytki. Co warto zobaczyć?

Zabytki Perugii to:

Katedra San Lorenza – gotycka katedra, w kaplicy jest relikwiarz z pierścieniem chalcedonu, który uznaje się za obrączkę Maryji.

http://www.cattedrale.perugia.it/

Bazylika San Domenico – największa Bazylika w Umbrii, wybudowana w stylu gotyckim. W środku znajduje się grobowiec papieża Benedykta XI

Ratusz – Palazzo dei Priori, w ratuszu mieści się biblioteka i Muzeum Narodowe Umbrii z największą kolekcją dzieł sztuki w całym regionie

Fontanna Maggiore – w centrum Piaza IV Novembre powstała w średniowieczu. Na fontannie wyrzeźbiono sceny biblijne, znaki zodiaku, wydarzenia z historii Rzymu, święci i pory roku

Rocca Paolina – twierdza zbudowana w XVI wieku uznawana za symbol władzy papieża

Kościół i klasztor San Pietro – w kościele znajdują się freski najsłynniejszych włoskich malarzy włoskich oraz ołtarz autorstwa Bagliniego.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *