Neapol, zobaczyć to miasto i umrzeć

Neapol jest malowniczym miastem, położonym nad Zatoką Neapolitańską, w południowej części Włoch. Jest stolicą regionu Kampania i trzecim największym miastem we Włoszech. Szczególnym uczuciem obdarzył go Neapol Johann Goethe autor sentencji „Zobaczyć Neapol i umrzeć”.

Prawda była jednak nieco mniej romantyczna. Miasto to było i jest miastem portowym. Dawniej przybywali tu marynarze z różnych stron świata przywożąc ze sobą również choroby weneryczne, które łatwo się roznosiły w tak dużej metropolii. Dzisiaj oczywiście już nam to nie grozi, ale słowa Goethego zostały i przybrały zupełnie inne znaczenie.

Jeszcze niedawno mówiło się głównie o dwóch rzeczach, że lepiej tu nie jeździć, bo kradną i że ciężko gdziekolwiek dojechać, bo pełno tu śmieci.

Jeśli chcieliście się dowiedzieć dlaczego zapraszam do tego wpisu.

Neapol co zobaczyć

Są oczywiście w Neapolu miejsca, uliczki do których nie warto wybierać się o zmierzchu, by nie ryzykować utraty portfela. Śmieci też w Neapolu były kiedyś prawdziwą zmorą. Dzisiaj się to na szczęście zmieniło.

Dzisiaj w wielu osobach Neapol wzbudza ciekawość jak i przerażenie. Zwłaszcza po lekturze Gomorry lub po obejrzeniu serialu o tym samym tytule.

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego warto wybrać się do Neapolu?

W Neapolu niektórych przytłacza chaos miasta, innych zachwyca nietypowy układ budynków i ciekawa architektura. Pewne jest, że to miejsce warte zobaczenia. Ponieważ wzbudza skrajne emocje, które sprawiają, że pobyt w tym mieście zapamiętacie na długo.

Neapol co zobaczyć

Miasto słynie przede wszystkim z historycznego Starego Miasta (Centro Storico) wpisanego na listę UNESCO, zabytkowych kościołów i pałaców oraz niepowtarzalnej atmosfery, którą buduje m.in. bliskość Pompejów, Wezuwiusza i wulkanicznych Pól Flegrejskich.

Zapraszam do przeczytania krótkiego przewodnika po Neapolu do tego wpisu.

Tylko tutaj na skuterze wyprzedzić Cię może elegancko ubrany mężczyzna na skuterze z papierosem w ustach, a tuż obok przejadą rodzice ściśnięci na siedzeniu z małym dzieckiem. A odgłosy klaksonów skuterów, które mijają się z przechodniami na milimetry można usłyszeć na każdym kroku.

Neapol co zobaczyć

Nigdzie indziej schnące pranie nie prezentuje się tak pięknie jak tu.

Neapol co zobaczyć

Zapach Neapolu to połączenie spalin, kawy, słońca, bryzy morskiej, pizzy i męskich perfum. Oraz oczywiście jedzenie. Kuchnia z tego regionu jest jedną z najsmaczniejszych w całych Włoszech. Najsmaczniejsza pizza to taka z najprostszymi składnikami – Margharita. A powstała ona właśnie tu w Neapolu, w roku 1889, a swoją nazwę zawdzięcza królowej Małgorzacie Saubadzkiej. Więcej o powstaniu tej prostej i pysznej pizzy dowiesz się z tego wpisu.

Neapol pizza

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *