Zwiedzanie Neapolu w jeden dzień. Co warto zobaczyć? Przewodnik

Od czego zacząć zwiedzanie Neapolu?

Zwiedzanie Neapolu rozpoczynam od Zamku na jajku (Castel dell’Ovo), który mieści się nad Zatoką Neapolitańską warto wejść na jego mury, skąd rozpościera się wspaniały widok na Zatokę, miasto oraz złowieszczo wyglądający Wezuwiusz. Wejście na mury jest darmowe.

Można zajrzeć na stronę: https://www.comune.napoli.it/casteldellovo

zwiedzanie Neapolu

Dlaczego Zamek na jajku?

Zamek zawdzięcza swoją nazwę miejscowej legendzie, która głosi, że słynny wieszcz rzymski Wergiliusz posiadał magiczne jajko. Gdy zmarł pochowano go właśnie w Neapolu, a jajko ukryto w zamku, aby ochraniało budowlę.

Według miejscowych podań umieszczono je w karafce, która dodatkowo była wypełniona wodą. Legenda głosi, że jeżeli jajko zostanie kiedykolwiek zniszczone, nie tylko zamek ale także cały Neapol zostanie dotknięty przez kataklizmy i tragedie.

Królowa Joanna musiała przysiąc swojemu ludowi, że umieści nowe jajko w zamku, tak by zapobiegło innym nieszczęściom. Po dziś dzień jednak, jajko nie zostało jeszcze odnalezione…

Piazza del Plebiscito

Po obejściu murów zamku i podziwianiu z daleka Wezuwiusza udaję się na największy plac w mieście, Piazza del Plebiscito, przy którym stoi niepozornie wyglądający Pałac Królewski (Palazzo Reale di Napoli). W środku zobaczymy majestatyczne schody, kilka sal pałacowych (w tym salę muzyczną i salę tronową) oraz muzeum.

Dzisiejszy kształt fasady od strony placu różni się nieco od oryginału z XVII wieku, w 1888 roku król Umberto I  dodał pomniki ważnych władców od początku założenia Królestwa Neapolu w XII wieku.

Na przeciwko pałacu stoi wzorowana na rzymskim Panteonie bazylika królewska (Basilica Reale Pontificia San Francesco da Paola).

Niedaleko znajduje się Teatr San Carlo (Teatro di San Carlo). Jest to najstarsza działającą nieprzerwanie opera na świecie, którą otwarto w 1737 roku, a mieściła 3285 osób. Dziś z powodu norm bezpieczeństwa zmniejszono ilość miejsc do 1386 miejsc.

Ja zdecydowałam się na spokojne zwiedzanie placu Neapolu i dzięki temu, doświadczyłam prawdziwej gościnności mieszkańców. Wszystkie mieszkania w Neapolu są dość skromne, ale mieszkańcy cieszą się z tego co im los przynosi. Przechodząc koło mieszkań niedaleko placu spotkałam Włoszki, które uśmiechając się z okna i machając zapraszały mnie na obiad. Machając im i dziękując ruszyłam dalej.

Przy porcie znajduje się jeszcze jeden zamek Castel Nuovo, a w jego bramie łuk triumfalny. Zamek można zwiedzać, jednak nie jest to najpopularniejsza atrakcja, w środku znajduje się kilka pomieszczeń i trochę dzieł sztuki.

zwiedzanie neapolu. zamek
Castel dell’Ovo, Neapol

Centro Storico

Następnie udaje się do Historycznego centrum (Centro Storico), które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Przemierzając ulice można poczuć serce tego miasta, które choć jest zaniedbane to jest wielkie i dobre.

Piazza Dante ma urok, z tego miejsca łatwo dostać się do największych atrakcji jak i poczuć lokalny klimat. Niedaleko od tego placu ciągnie się najstarsza ulica Spaccanapoli ze wszystkim najważniejszymi punktami do zwiedzania.

zwiedzanie neapolu. Centro storico
Centro Storico, Neapol

Przy placu Gesu Nuovo warto wejść do klasztoru Santa Chiara, w którym znajdziemy niezwykły ogród otoczony przepięknymi krużgankami, w którym można zaznać spokoju po hałaśliwym centrum miasta. Wejście do bazyliki jest darmowe, jednak w celu zwiedzenia zespołu klasztornego musimy kupić bilet.

Niedaleko znajduje się tu także kościoł Gesu Nuovo, będący kościołem Jezuitów. Wnętrze świątyni jest przykładem barokowego przepychu. Marmurowe ściany, freski i malowidła (w tym piękny fresk przedstawiający Wygnanie Heliodora ze świątyni).

Piazza San Domenico Maggiore

Kolejnym wartym uwagi punktem jest Piazza San Domenico Maggiore, przy którym znajduje się niepozorne tylne wejście do Bazyliki San Domenico Maggiore, które stało się jednym z najważniejszych ośrodków religijnych w południowych Włoszech.

Przebywało tu wielu znakomitych teologów i filozofów: św. Tomasz z Akwinu, czy Giordano Bruno, którego za rzekome herezje spalono żywcem na rzymskim placu Campo de’Fiori. Bazylikę można zwiedzać za darmo.

Za dodatkowa opłatą można zajrzeć do zakrystii, w której znajdziemy trumny członków aragońskiej rodziny. Można również zwiedzić komnaty św. Tomasza, w których znajdziemy odręczne notatki świętego, relikwiarz, czy oryginalną bullę papieską przyznającą św. Tomaszowi tytuł doktora kościoła.

Parę kroków od Piazza San Domenico Maggiore znajduję się jeden z  największych skarbów stolicy Kampanii – Cappella Sansevero.

zwiedzanie neapolu

Określenie kaplica nie oddaje w pełni istoty tego miejsca, lepszym określeniem byłaby galeria sztuki barokowej. Wejście jest płatne, ale warto zakupić bilet, chociaż dla nad wyraz realistycznej rzeźby przedstawiającej Jezusa Chrystusa pokrytego całunem wyrzeźbionego przez Giuseppe Sanmartino. Nie bez powodu dzieło uznawane jest za jedno z najpiękniejszych marmurowym rzeźb świata.

A jeśli zgłodnieliście podczas zwiedzania, zapraszam do przeczytania wpisu o kuchni Neapolu.

A jeśli macie siłę, to zapraszam do drugiej części zwiedzania Neapolu do tego wpisu.

Komentarze: 3 - dołącz do dyskusji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *