Dubrownik i Split, czyli perły Chorwacji
Split to istny ewenement! To niezwykłe miasto, którego starówka była kiedyś cesarskim pałacem! Budowla zaskakuje swoimi rozmiarami pomimo tego, że w przeszłości ją zniszczono.
Nazwa miasta pochodzi jak przez lata sądzono od rzymskiego określenia „palatium” oznaczającego siedzibę władcy. W czasach cesarstwa Split nazywał się Spalatum i termin ten bywa łączony z pałacem Dioklecjana. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na terenie dawnego pałacu. Jednak kilka muzeów znajdują się dość daleko od starówki. Split może być świetną bazą wypadową do poznania pobliskich wysp, Trogiru, Szybenika, czy Parku Narodowego Krka.
Split, informacje praktyczne
Transport miejski w Splicie to kilkanaście linii autobusowych. Możemy również liniami podmiejskimi dojechać do Salony czy Trogiru. Najważniejsze stacje autobusowe to Sukoisan (linie podmiejskie do Trogiru, czy Omisa), Green market (Trznica) lub okolice dworców autobusowego i kolejowego. Bilety można kupować w kioskach lub u kierowców.
Dubrownik, zwiedzanie miasta
Jednym z najpiękniejszych wspomnień z wyjazdu do Chorwacji to zwiedzanie Dubrownika.
Dubrownik miasto nazywane jest perłą Adriatyku i najpiękniejszym miastem w Chorwacji. Warto tu przyjechać by spędzić trochę czasu, poczuć jego atmosferę, odwiedzić muzea, popłynąć w rejs na wyspy, zobaczyć miejsca znane z serialu Gra o tron oraz koniecznie wejść na mury miejskie.
Nazwa Dubrownik pochodzi od lasu dębowego porastające wzgórze Srd górujące nad miastem. Właśnie z jego szczytu można zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta.
Stari Grad to najstarsza część miasta Dubrownik w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowany w nim został unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny miasta wraz z systemem umocnień obronnych. W serialu „Gra o Tron” Dubrownik odgrywał rolę Królewskiej Przystani – stolicy Westeros. Wszyscy fani serialu mogą ruszyć śladami bohaterów i znaleźć miejsca znane z ekranu. Na Starym Mieście znajduje się większość zabytków miasta, ale by poczuć klimat należy wejść w boczne uliczki, wspinać się po schodach i choć na chwilę się zgubić.
Brama Pille znajduje się w zachodniej części miasta i jest jego najstarszym wejściem. Większość turystów wchodzi do miasta właśnie przez tą bramę pokonując kamienny most zbudowany nad dawną fosą zamienioną w ogród. Posąg umieszczony nad wejściem przedstawia Świętego Błażeja patrona miasta.
Fontanna Onufrego znajduje się w pobliżu Bramy Pile. Ma ona kształt walca z wielką kopułą i maszkaronami z których ust wychodzą krany. Nazwa fontanny pochodzi od nazwiska jej architekta i jest jednym z dwóch ukończeń akweduktu.
Wielka fontanna stanowi miejsce spotkań, występów artystów, jak również spełnia marzenia. Legenda mówi, że aby spełniło się Twoje musisz napić się wody ze wszystkich szesnastu kranów. Magia działa tylko raz, dlatego wcześniej dobrze się zastanowić nad życzeniem.
Dubrownik atrakcje
Kolejną ciekawą atrakcją Dubrownika jest Klasztor i kościół Franciszkanów. To ciche i spokojne miejsce ukryte od zgiełku miasta, a dodatkowo bardzo klimatyczne. Znajduje się tu klasztor, kościół, biblioteka z małym muzeum oraz apteka. Została otwarta w 1317, co czyni są trzecią najstarszą działającą apteką na świecie. Klasztor Franciszkański powstał w późnym średniowieczu i jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej i romańskiej. Unikalne freski, rzeźby oraz piękny krużganek otaczający ogród sprawiają, że można tu odpocząć od zgiełku i upału miasta. Wnętrza klasztoru zostały wykorzystane w „Grze o tron” i to tu znajdował się burdel Little Fingera.
Początki Dubrownika sięgają VII wieku, kiedy to na skalistej wyspie Lausa, uchodźcy ze zniszczonego greckiego miasta Epidaurum, założyli osadę Ragusa. Obok niej swoją osadę założyli Słowianie i nazwali ją Dubrava. Osady oddzielał kanał, który w XI wieku zasypano, a w XII wieku całość otoczono murem. W XIV wieku dawny kanał wybrukowano polerowanymi wapiennymi blokami, który od tej pory stanowi główną ulicę miasta. Stradun ma długość 300 metrów, w zależności od dnia wygląda ona inaczej, ale zawsze pięknie. Ulica jest pełna życia na której znajduje się wiele małych sklepów, kawiarni i restauracji. Po obu stronach Stradun odchodzą wąskie uliczki, w których można szukać cienia oraz ciekawych miejsc.
Inną ciekawą atrakcją Dubrownika jest Pałac Rektorów, zbudowany w stylu gotyckim. Pałac to majestatyczny budynek z pięknym dziedzińcem, w którym kręcono „Grę o tron”. Schody we wewnętrznym dziedzińcu prowadzą do górnych galerii, w których znajdują się obrazy, zegary.
Dubrownik, stary port i mury obronne
Będąc w Dubrowniku nie można pominąć wizyty w Starym Porcie. W przeszłości port stanowił o bogactwie tego miasta. Port jest za mały na przyjmowanie wielkich wycieczkowców, ale to dobrze, ponieważ dzięki temu panuje tu spokój. Stary Port używany jest przez miejscowych rybaków, wodne taksówki oraz niewielkie łodzie oferujące rejsy na okoliczne wyspy. Port jest bardzo malowniczy, dlatego warto przystanąć, by obserwować wpływające łodzie lub przysiąść w jednej z portowych restauracji.
Na koniec wisienka na torcie, przy zwiedzaniu Dubrownika. Spacer po murach obronnych jest najciekawszą atrakcją miasta. Mury mają prawie 2 kilometry i biegną wokół całego miasta. Mury to także system wież i wieżyczek mających na celu ochronę miasta. Było one miejscem filmowania fikcyjnego King’s Landing. Z tego miejsca widać czerwone dachy Starego Miasta, które z tego miejsca prezentują się niesamowicie. Wejście na mury nie jest tanie, ale napewno wart jest swojej ceny. Najlepiej na mury wejść dwie godziny przed zachodem słońca lub rano zaraz po otworzeniu. Warto zabrać ze sobą wodę oraz posmarować się kremem. Tak wyposażeni możemy podziwiać miasto w blasku zachodzącego słońca.. Piękne przeżycia gwarantowane.
Informacje praktyczne:
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie: https://wallsofdubrovnik.com/info-ticket-prices-working-hours/
Pierwsza część zwiedzania Chorwacji znajduje się TU!
Więcej informacji o zwiedzaniu Chorwacji znajduje się TU!
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję