Atrakcje Paryża. Ciekawostki stolicy Francji. II dzień zwiedzania

Największe atrakcje Paryża, czyli… Luwr

Najważniejsze atrakcje Paryża to Luwr, wieża Eiffle’a, czy Montmarte. Czy są jeszcze miejsca w tym mieście, gdzie można poczuć się jak prawdziwy Francuz? Na pewno można poczuć się jak bohaterowie Kodu Leonarda da Vinci.

atrakcje paryża: Luwr

Przechodząc przez dziedziniec najsłynniejszego muzeum Francji, przypominają się sceny z filmu. Jedno spojrzenie na kolejkę do tego miejsca i już wiemy, że nie jest tak łatwo. Nie tracąc czasu na stanie w kolejce do kasy, można zamówić bilety on-line. W ciągu dnia są ogromne kolejki, a w środku każdy ustawia się pod obrazem Mony Lisy, by zrobić sobie zdjęcie z najsłynniejszym obrazem Leonarda da Vinci nawet na niego nie patrząc.

atrakcje Paryża: Mona Lisa

Dlatego warto przyjść wieczorem, by w spokoju zwiedzać bogate zbiory muzeum. Gdy zwiedzamy muzeum w spokojniejszych godzinach można podziwiać zbiór liczący ponad 350 tysięcy eksponatów, a gdy staniemy w sali, w której jest Mona Lisa to mamy wrażenie, że obserwuje nas z każdego końca sali. Swoją sławę zawdzięcza kradzieży, która miała miejsce w 1911 roku, a do zbiorów wróciła dopiero po dwóch latach.

Informacje praktyczne:

Muzeum czynne jest od 9 do 18. Cena za bilet w kasie wynosi 15 EUR, online 17 EUR.

Wszelkie informacje znajdziecie na stronie oficjalnej muzeum: https://www.louvre.fr/en

Rejs po Sekwanie

Kolejne atrakcje Paryża to rejs po Sekwanie, czy spacer po Polach Elizejskich.

W trakcie pobytu w Paryżu warto wybrać się na rejs po Sekwanie. Z zupełnie innej perspektywy można podziwiać najsłynniejsze zabytki Paryża oraz nabrzeża Sekwany. W rejsowych propozycja znajdziemy nie tylko standardową, ale również wycieczki połączone ze śniadaniem, lunchem, czy kolacją, a nawet muzyką na żywo. Podstawowy rejs trwa około godziny.

atrakcje Paryża: rejs po sekwanie

Na rejs można wybrać się w ciągu dnia jak i wieczorem. Szczególnie warto wybrać się w rejs po zachodzie słońca, gdy Paryż rozbłyska tysiącami świateł. Przepływa się obok najbardziej znanych zabytków: Placu Inwalidów, Zgromadzenia Narodowego, Luwru, czy Katedry Notre-Dame.

Informacje praktyczne:

Ceny zaczynają się od około 70 zł.

Można sprawdzić TU!

Wieża Eiffle’a

Kolejnym przystankiem jest wieża Eiffla. Ta wysoka na 307 metrów wieża została zaprojektowana na wystawę światową w 1889 roku. Pomimo swojej światowej sławy wielu Paryżan uznaje ją raczej za szpecącą ich miasto. Można wjechać na sam szczyt lub wejść, trzeba jednak przygotować się na długie kolejki do windy. Niemniej z samej góry można podziwiać panoramę na całe miasto. Stąd doskonale widać zaprojektowany rozkład dzielnic i ulic.

Niedaleko znajdują się Pole Marsowe, tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców – spotykają się tu ludzie w każdym wieku, siedzą na kocach, popijają wino i jedzą bagietki oraz sery.

Tuż obok Pól Marsowych znajduje się jeden z ciekawszych zabytków miasta – Pałac Inwalidów (Les Invalides), z daleka można zobaczyć wspaniałą złotą kopułę. W środku znajduje się muzeum armii francuskiej oraz kaplica z sarkofagiem Napoleona.

atrakcje paryża

Zwiedzając Pałac Inwalidów ujrzymy także polskie akcenty.

Spacerem można przejść na drugą stronę Sekwany do parku Trocadero. Stąd najlepiej widać całą wieżę. A na ławkach spotykamy całujące się pary.

Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny

Pół godziny spaceru dzieli nas od Pól Elizejskich. Na tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Paryża znajdują się sklepy najdroższych marek, czy ekskluzywne restauracje. Nie potrzeba mieć na koncie milionów by dobrze się tu czuć, można spacerować pomiędzy kolorowymi wystawami, a przy wystawie Reanult zobaczyć historyczny automobil Formuły 1. Atrakcją dla najmłodszych będzie oficjalny sklep Disney’a, gdzie kupimy wszystko co związane z animacjami tego studia oraz bilet do Disneylandu.

Natomiast Łuk Triumfalny, upamiętnia zwycięstwa armii napoleońskiej. Ta bogato zdobiona budowla ma 49 metrów wysokości, a na wewnętrznych ścianach wykuto nazwy miejscowości, w których toczono bitwy Kampanii Napoleońskiej, a także nazwiska najbardziej zasłużonych marszałków i generałów.

Pod Łukiem umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza upamiętniający ofiary I wojny światowej. Warto udać się na taras widokowy, z którego roztacza się imponująca panorama na 12 rozchodzących się promieniście ulic.

A gdy chcemy poznać atrakcje Paryża z innej perspektywy…

Gdy mamy jeszcze trochę sił warto udać się na Cmentarz Pere –Lachaise. Spacer z Pól Elizejskich zajmuję około godziny, jednak jest to jedna z najpiękniejszych tras spacerowych w Paryżu. Gdy nie mamy sił można podjechać metrem. Cmentarz jest jednym z najbardziej znanych nekropolii na całym świecie. Pochowane są tutaj takie osobistości jak Fryderyk Chopin, Edith Piaf, czy Jim Morisson. Cmentarz jest wart odwiedzenia ze względu na zdobione historyczne nagrobki.

Jeżeli przegapiliście pierwszą część przewodnika po Paryżu to zapraszam do tego wpisu.

-Dokąd ty byś pojechał, gdybyś mógł? To musi być takie miejsce, żebym mogła sobie wyobrazić, że ja tam pojadę.

-Paryż. Siedziałbym przed kawiarnią w Le Marais, pił kawę i jadł ciepłe croissanty z solonym masłem i dżemem truskawkowym. To taka mała dzielnica w centrum Paryża. Pełno tam brukowanych uliczek, obdrapanych kamienic, gejów, ortodoksyjnych Żydów i kobiet w pewnym wieku, które kiedyś wyglądały jak Brigitte Bardot. Mógłbym tam zamieszkać.

[…] Chciałbym siedzieć na krześle odchylają się na oparciu w swoich ulubionych ciuchach, żeby ładne francuskie dziewczyny zerkały na mnie przechodząc.

Jojo Moyes – „Zanim się pojawiłeś”

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *