Gubbio, Spoleto, mniej znane miasta Umbrii
Gubbio uchodzi za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast i trudno się z tym nie zgodzić, jeśli jeszcze trafimy na słoneczną pogodę to miasto jeszcze bardziej nas zachwyci. Warto tu przyjechać dla ciszy i spokoju. To miasto właściwie nie jest odwiedzane przez turystów, choć trudno uwierzyć, że takie istnieją. Panuje tu cisza i leniwa włoska atmosfera.
Informacje praktyczne:
Najlepiej dojechać tu samochodem lub autobusem. Dojedziemy tu z Perugii linią Umbria Mobilita, a bilety kupimy u kierowcy. Istnieje też połączenie z Rzymu, jeden kurs dziennie, autobusami linii Sulga. Droga z Perugii szczególnie zachwyca, ponieważ droga wije się pomiędzy szczytami i dzięki temu co chwilę możemy podziwiać panoramę okolicy.
W miasteczku nie ma tłumów, a jeśli natrafimy na słoneczna pogodę to zachwyci nas jeszcze bardziej. Z miastem tym, uważanym za jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast we Włoszech, związania jest niezwykła historia.
Najlepsze lody w Gubbio: TU!
Historia uratowania Gubbio
Spacerując po Asyżu kupiliśmy sobie małą statuetkę Franciszka z wilkiem. Zaciekawiła nas ta statuetka tak, że pragnęliśmy dowiedzieć się jaka historia za tym stoi, Jest to jedna z najczęściej powtarzanych historii z życia św. Franciszka, która jest związania z miastem Gubbio.
W mieście Gubbio zdarzyła się kiedyś cudowna rzecz. W okolicach miasta żył groźny wilk ogromny i okrutny w swej wściekłości. Zagryzał nie tylko zwierzęta, ale także mężczyzn i kobiety, więc wszyscy mieszkańcy szli przez miasto opancerzeni i uzbrojeni. Mało kto odważył się wyjść poza bramy miasta.
Gdy Franciszek przybywał w tym mieście, współczując mieszkańcom postanowił wyjść, by spotkać wilka. Mieszkańcy wołali: „Bracie Franciszku, strzeż się wychodzić za bramę, gdyż wilk, który pożarł już wielu, zabije Ciebie!” Jednak Franciszek mając nadzieję w Panu Jezusie wyszedł za bramę i tak zaopatrzony nie w pancerz i miecz, lecz zabezpieczony tarczą wiary wyszedł na drogę. Wilk wyskoczył na niego, a święty Franciszek postawił znak krzyża i w ten sposób powstrzymał wilka. I tak Franciszek zawarł pokój między mieszkańcami, a wilkiem. Od tego dnia wilk z ludźmi zawarli pokój, a wilk żył jeszcze dwa lata, karmiony przez mieszkańców miasta, przez nikogo nie krzywdzony. Aż w końcu wilk zdechł ze starości. Gdy go zabrakło mieszkańcy bardzo boleli na stratą, bo ilekroć wilk przechodził przez miasto, jego cierpliwość przywodziła na pamięć cnotę i świętość Franciszka.
Pomnik zwierzęcia znajduje się obok kościoła franciszkanów, a wilk leży na kolanie św. Franciszka. Warto zajrzeć do tego kościoła jest to jedyny trójnawowy kościół w Gubbio. Trzeba przyznać, że jak na budowlę zakonu żebrzącego robi wrażenie swoją wielkością.
Patron miasta Gubbio
Natomiast patronem miasta jest święty Ubald. To jeden z tych świętych, którzy w XII wieku zabiegali o odnowę życia moralnego i zakonnego żyjących w Gubbio kanoników. W katedrze znajdują się jego szczątki. 15 maja, odbywa się Festa dei Ceri, czyli święto świec. Uroczystości odbywają się o godzinie 18 w wigilię wspomnienia patrona miasta. Jest to wyścig trzech Ceri na szczyt. Na tych ogromnych palach znajdują się figurki św. Ubalda, Jerzego i Antoniego. Drużyny muszą wbiec na szczyt góry na której znajduje się sanktuarium świętego.
Bazylika św. Ubalda znajduję się na szczycie góry Rocca. Możemy dostać się tam dwiema drogami. Piesza wędrówka zajmuję około godzinę, albo kolejka linowa. My wjechaliśmy kolejką niczym w ptasich klatkach i było to wspaniałe przeżycie. Widoki na Wyżynę Umbryjską i całą panoramę Gubbio wynagradzają chwilową niepewność. Na szczycie znajduję się sama Bazylika oraz trzy ogromne pale (ceri), o których wspominałam. Ciekawe jest to, że przypory tego kościoła znajdują się na zewnątrz, niepomalowane dają efekt pewnej surowości, ale tez monumentalności.
Po dotarciu czeka nas spacer zboczem góry, by znowu znaleźć się w miasteczku. Schodzimy podziwiając widok na całe średniowieczne miasteczko.
Atrakcje Gubbio
Po wędrówce odpoczywamy przy Palazzo Priori. Pałac ten przypomina raczej zamek, a dzisiaj mieści się w nim muzeum.
W Gubbio znajduje się także amfiteatr położony poza miejskimi murami. Jest to jedyna pozostałość z czasów rzymskich.
Informacje praktyczne:
Wstęp jest płatny 3 euro.
My zrezygnowaliśmy z tej atrakcji, ponieważ chcieliśmy jeszcze pospacerować po mieście. Na koniec usiedliśmy sobie w jednej z restauracyjek i zamówiliśmy tortellini z pysznym lokalnym winem.
Godziny można sprawdzić na stronie: https://www.palazzodeiconsoli.it/
Godziny otwarcia Bazyliki można sprawdzić na stronie: http://diocesigubbio.it/
Spoleto
Po zwiedzeniu Gubbio jedziemy Spoleto.
Informacje praktyczne:
Najlepiej dojechać tu własnym samochodem, ale dojazd pociągiem też jest możliwy. Miasto jest położone na wzgórzu. Podobnie jak w innych miasteczkach dominuje tu średniowieczna zabudowa. Nawet w upalne dni wąskie brukowane uliczki są zacienione i panuje tu przyjemny chłód.
Zwiedzanie Spoleto
Zwiedzanie Spoleto rozpoczynamy od Piazza Della Liberta, przy którym znajduje się historyczny amfiteatr. Przy głównej ulicy starówki siadamy w jednej z lokalnych lodziarni na przepyszne lody! Znajdują się tu restauracje z lokalną kuchnią: makarony, sałaty, sery, dania z truflami, czy karczochami. Ciekawą kawą jaką można tu spotkać jest cafe coretto, czyli espresso z kieliszkiem grappy.
Spacerujemy uliczką Via Fontesecca, tutaj znajdują się największe zabytki i historyczne kościoły. Niektóre budynki przebudowano na hotele, w innych z kolei znajdują się pracownie artystyczne. Wchodzimy do jednego z najważniejszych zabytków miasta kościoła Sant Eufemia. Z kolei na Via Saffi znajduje się przepiękna katedra. Warto wejść na plac przed katedrą i przyjrzeć się jej fasadzie.
W środku świątyni warto przyjrzeć się dekoracyjnej marmurowej posadzce oraz cudownym freskom zatytułowanym „Sceny z życia Maryi Panny”. Wnętrze katedry zostało przebudowane przez samego Berniniego. Na placu warto spędzić trochę czasu i przyjrzeć się odrestaurowanym i eleganckim kamienicom. Od katedry niewiele dzieli nas od zamku Rocca. Twierdzę można zwiedzać po wykupieniu biletu. Jednak wokół zamku prowadzi trasa spacerowa dostępna bezpłatnie dla turystów, z której można podziwiać malowniczy widok na umbryjskie wzgórza. Urokliwy jest także sam dziedziniec zamku, który mógłby być tłem dla niejednej sceny filmowej. Warto zatrzymać się na chwilę i podziwiać widok na wzgórza Umbrii.
Tuż obok twierdzy znajduje się średniowieczny akwedukt Ponte delle Torri. Dziś pełni funkcję mostu łączącego oba wzgórza, jak również atrakcji turystycznej. Budowla zachwyca swoim ogromem, ma 80 metrów wysokości. Most jest niewątpliwie arcydziełem średniowiecznej inżynierii. Zbudowano go w XIV wieku, nad dawnym akweduktem rzymskim w celu doprowadzenia do miasta wody ze wzgórza Montelucia. W lesie po drugiej stronie mostu znajduje się wiele szlaków spacerowych. Wstęp jest bezpłatny. Obecnie most określany jest „mostem samobójców”, ponieważ w ostatnich latach głośne były przypadki samobójstw.
Zapraszam do zwiedzania Asyżu: TUTAJ!
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję