Watykan i inne atrakcje Rzymu
Watykan, nieodłącznie kojarzy się z Muzeami Watykańskimi. Następnego dnia dojeżdżamy tu metrem. Już od samego widoku ludzi ustawiających się w kolejce może rozboleć głowa. Nie przejmujcie się swoje trzeba odstać, ale czas szybko leci. Wreszcie wchodzimy, naszym oczom ukazują się piękne i historyczne wnętrza.
Muzea Watykańskie to jedno z najpiękniejszych muzeów świata. Nigdzie indziej na tej samej przestrzeni nie odnajdziemy tylu arcydzieł. Pracowali tu dwaj najwięksi geniusze renesansu – Michał Anioł i Rafael. Oprócz Kaplicy Sykstyńskiej – arcydzieła samego w sobie, znajduje się tu ponad 70 tysięcy dzieł udostępnionych, skarbów sztuki gromadzonych przez kolejnych następców świętego Piotra. Dlatego, warto poznać muzea przed wyjazdem lub po i poczytać o zwiedzanych salach.
Trzeba przygotować się na niezły wysiłek jeśli tak jak ja czekaliście lub macie zamiar czekać w kolejce na bilety. W kolejce trzeba odstać swoje minimum 1,5 godziny, zwiedzanie również zajmuje prawie 4 godziny, a przed nami Bazylika św. Piotra i Watykan. Warto oszczędzać siły.
Będąc w Kaplicy i podziwiając namalowane freski, ma się wrażenie, że nawet kurtyna się porusza. Tak genialnym artystą był Michał Anioł.
Po zwiedzaniu muzeów idziemy do Watykanu. Ten najmniejszy kraj na świecie znaczeniem przekracza swoje niewielkie rozmiary. Oczywiście tak niewielkie, a jednocześnie tak ważne państwo nie byłoby w stanie dobrze funkcjonować bez szeregu nieruchomości znajdujących się na terenie Włoch takich jak: pałace i urzędy papieskie, placówki medyczne, Rezydencja Papieska w Castel Gandolfo oraz setki nieruchomości należących do zakonów i zgromadzeń religijnych.
Muzea Watykańskie. Informacje praktyczne
Dojeżdża tu metro linii A. W ostatnią niedzielę miesiąca, wejście do godziny 14 jest darmowe. Warto wcześnie wstać, ponieważ kolejka ustawia się już od samego rana. Trzeba ostać około 1,5 godziny.
Kto ma zarezerwowany bilet wstępu on-line może udać się bezpośrednio do wejścia bez kolejki. Koszt biletu to około 20 euro, jest drobna dopłata do rezerwacji on-line. Bilety można kupić TU!
Nie ma oddzielnego wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej.
Warto wiedzieć, że w pozostałe niedziele Muzea są zamknięte, w pozostałe dni ostatnie wejście jest do godziny 16. Zwiedzając muzea w dni powszednie najlepiej wejść w porze obiadu między 13, a 14 ponieważ jak to w południowych krajach bywa, jest wtedy najmniej ludzi.
Ile trwa zwiedzanie Muzeów Watykańskich?
Zależy od indywidualnych potrzeb. Minimum to 3,5 – 4 godzin, a to i tak niewiele by zobaczyć wszystko. Starczy jednak na obejrzenie największych atrakcji. Muzea trzeba opuścić 30 minut przed zamknięciem.
Do muzeów watykańskich nie wejdziemy w strojach letnich: w spodenkach, minispódniczkach i kapeluszach. Ani z parasolem, nożem i z innym przedmiotem metalowym. Duże torby trzeba zostawić w przechowalni bagażu. Wewnątrz są restauracje, kawiarnie.
W samej Kaplicy Sykstyńskiej, ponieważ jest to obiekt sakralny, musimy mieć zasłonięte ramiona, a spódnice lub spodnie do kolan.
Wewnątrz obowiązuje zakaz mówienia oraz całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Ochrona ma prawo zabrać Wam aparat. Co dwie minuty ochrona ucisza zwiedzających. Mówiąc: No Foto, No Video, Silencio, szszsz….
Watykan, najmniejszy kraj na świecie
Po zwiedzaniu muzeów idziemy do Watykanu. Ten najmniejszy kraj na świecie znaczeniem przekracza swoje niewielkie rozmiary. Oczywiście tak niewielkie, a jednocześnie tak ważne państwo nie byłoby w stanie dobrze funkcjonować bez szeregu nieruchomości znajdujących się na terenie Włoch takich jak: pałace i urzędy papieskie, placówki medyczne, Rezydencja Papieska w Castel Gandolfo oraz setki nieruchomości należących do zakonów i zgromadzeń religijnych.
Nie przerażajcie się kolejką przed samym wejściem do Bazyliki, kolejka porusza się szybko. W międzyczasie warto rozejrzeć się po placu św. Piotra znanego wszystkim z licznych uroczystości.
Plac św. Piotra otoczony jest ogromną czterorzędową kolumnadą Berniniego. Na środku placu umieszczono obelisk, który jak głosi legenda był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra. Na szczycie kolumnady umieszczono stauy świętych, w tym rzeźbę pochodzącego z Polski Jacka Odrowąża.
Wchodząc do Bazyliki zaraz po prawej stronie w kaplicy świętego Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II, które zostało przeniesione z Nowych Grot. Grób otoczony jest nieustannie przez wiernych.
Odwiedzając Watykan warto zwiedzić groty mieszczące się pod główną nawą bazyliki. Tu znajdują się groby wielu papieży i ich najbliższych współpracowników. Wejście do grot jest bezpłatne i nie wymagane są żadne wejściówki, znajdują się w samym centrum bazyliki u podnóża filaru św. Andrzeja Apostoła.
Watykan, inne atrakcje
Watykan to również skarbiec św. Piotra. Znajdują się tu drogocenne przedmioty związane z kultem religijnym i ceremoniami papieskimi. Szczególnie interesujące są tu wspaniałe dzieła sztuki sakralnej i zdobniczej takie jak słynny i dopiero co odnowiony sarkofag z brązu papieża Sykstusa IV Della Rovere.
Ciekawym doświadczeniem może być wejście na kopułę bazyliki zaprojektowaną przez Michała Anioła z której rozciąga się wspaniała panorama Watykanu i całego Rzymu. Wstęp na kopułę jest płatny około 10 euro. Z kopuły doskonale widać przepiękne ogrody papieskie pełne przeróżnych gatunków drzew, krzewów, ziół i kwiatów. Kilka uroczych fontann, liczne kapliczki. Same ogrody papieskie można zwiedzać jedynie w grupach z przewodnikiem watykańskim lub też korzystając z serwisu autobusowego, który obwozi turystów po ogrodach.
Informacje praktyczne
Bazylika jest jednym z najpiękniejszych kościołów świata. Otwarta jest codziennie w godz. 7 – 19.00 (18.30 od października do marca). Wstęp jest bezpłatny. Szczególnie latem należy pamiętać o odpowiednim stroju tak jak do wszystkich kościołów we Włoszech obowiązują zakryte ramiona, nie wolno wchodzić w krótkich spodenkach, czy minispódniczkach. Nie wolno również wnosić ostrych przedmiotów, opakowań szklanych sprajów oraz napojów alkoholowych.
Jeśli przegapiliście pierwszą część zwiedzania Rzymu to zapraszam do tego: TUl!
Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję