Rzym, Wieczne Miasto, które stało się kolebką cywilizacji

Rzym – miasto założone na 7 wzgórzach. Starożytna metropolia opiera się właśnie na nich, każde czemu innemu służyło. Osady na wzgórzach łącząc się w jedną całość nadały kształt przyszłemu Rzymowi. Obecnie ciężko po prostu wskazać na mapie, gdzie owe wzgórza się znajdują.

Rzym jest miejscem narodzin naszej cywilizacji, dlatego warto choć raz w tu przyjechać. Poczuć klimat la dolce Vita wśród starożytnych zabytków i miejsc znanym z filmów. Rzym to antyczne zabytki, dzieła sztuki i architektury, pyszna kuchnia i romantyczny klimat.

Tutaj każdy kamień ma swoją historię.

Rzym

Jak się dostać do Rzymu?

Bilety lotnicze można znaleźć w bardzo dobrych cenach u tanich przewoźników. Z lotniska Ciampino dostaniemy się autobusem miejskim, a czas przejazdu zajmuje godzinę. Z lotniska Fiumicino możemy dojechać pociągiem, a czas przejazdu to również godzina. Gdy lot będzie opóźniony lub wylądujemy bardzo późno w nocy warto skorzystać z taksówki, Ubera, czy Bolta.

Jak zwiedzać Rzym?

Miejsc wartych zobaczenia jest bardzo dużo. Podczas weekendowego wypadu nie warto spieszyć się, by zobaczyć wszystko. Bogatsze może być poznanie samej atmosfery miasta. Tydzień powinien spokojnie wystarczyć na niespieszne zwiedzanie zabytków miasta.

Historyczne centrum można przemierzyć spacerem. W niemal każdym zakątku stolicy można poczuć historię, a zwiedzając pieszo mamy większą szansę przez przypadek trafić na jeden z ukrytych skarbów Wiecznego Miasta. Najłatwiej i najwygodniej poruszać się po mieście metrem. Alternatywą dla metra są autobusy, które docierają w prawie każdy zakątek Rzymu. Bilety można zakupić na stacjach w specjalnych maszynach, z użyciem karty zbliżeniowej lub w kioskach z gazetami, czy papierosami.

Rzym

Godziny otwarcia muzeów i kościołów

W przypadku muzeów i dużej części stanowisk archeologicznych obowiązuje jedna zasada: obiekty są zamknięte w poniedziałek.

Sytuacja z kościołami jest trudniejsza i nie ma tu reguły. Wiele świątyń zamykana jest w środku dnia nawet na kilka godzin. Dotyczy to również popularnych miejsc jak Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (Santa Maria Della Vittoria) ze słynną Ekstazą św. Teresy dłuta Berniniego, czy Bazylika św. Piotra w Okowach z rzeźbą Mojżesza autorstwa Michała Anioła. Kościołów nie zwiedza się także w trakcie mszy świętej. Warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia na oficjalnej stronie zwiedzanych obiektów, dla miej popularnych miejsc dane niestety nie zawsze są aktualne.

W Rzymie znajdziemy ponad 900 kościołów. Wiele z nich przypomina niewielkie galerie sztuki, w środku znajdziemy prace największych artystów takich jak Bernini, Caravaggio, Michał Anioł, czy Rafael.

Wejścia do kościołów są dostępne dla odwiedzających za darmo, niestety czasami możemy nie wejść w ciągu dnia.

Kiedy przyjechać do Rzymu?

Zawsze jest dobra pora na zobaczenie Wiecznego miasta. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i preferencji. W miesiące wiosenne wszystko zaczyna kwitnąć i jest zielono, jeżeli chcemy uniknąć turystów warto przyjechać w marcu, czy kwietniu, słońce już tu grzeje i można spacerować objadać się lodami i cieszyć się miastem. W lutym, czy listopadzie w ciągu dnia może być słonecznie, ale wieczory będą chłodne, a dzień krótszy. Atrakcje nie będą aż tak oblegane, a hotele tańsze. Według mnie najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Rzymu jest kwiecień czy wrzesień, gdy nie ma aż tylu turystów, a miasto jest zielone i jest przyjemnie ciepło przez większą część dnia.

Rzym zwiedzanie

Swoje zwiedzanie rozpoczynam od symbolu Rzymu, czyli Koloseum. Łatwo dojechać tu metrem, stacja znajduje się zaraz przy starożytnym amfiteatrze. Zdecydowałam, że nie będę wchodzić do środka. Jednak bilet zakupiony na zwiedzanie Koloseum upoważnia do zwiedzania Forum Romanum jak i wzgórza Palatyn.  

Koloseum kojarzone jest głównie z walkami gladiatorów. Budowla powstała w dolinie, w miejscu wysuszonego zbiornika wodnego i miała dużo szczęścia, że zachowała się w tak dobrym stanie. Amfiteatr udostępniany jest zwiedzającym, wchodząc do środka możemy stanąć na trybunach i wyobrazić sobie wiwatujący tłum. Warto wiedzieć, że nie wszystkie poziomy są dostępne dla zwiedzających. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w stolicy Włoch, więc do obiektu ustawiają się gigantyczne kolejki, ponieważ w środku może przebywać ograniczona liczba osób, przed samym wejściem czeka kontrola taka jak na lotnisku. Koloseum prezentuje się znacznie okazalej z zewnątrz.

Informacje praktyczne:

Bilety do Koloseum i Forum Romanum możemy kupić online: TUTAJ!

Forum Romanum, serce starożytnego Rzymu

Forum Romanum, czyli starożytny rynek przez blisko 1000 lat było sercem starożytnego Rzymu. Początkowo był to zwykły plac targowy otoczony świątyniami, ale wraz ze wzrostem republiki miejsce to stało się centrum politycznym. Niestety w pewnym momencie dawne centrum starożytnej potęgi tak bardzo straciło na znaczeniu, że służyło do wypasu krów. Najbardziej destrukcyjnym okresem były jednak czasy renesansu, kiedy ostatnie zachowane starożytne świątynie oraz budowle służyły papieżom jako kamieniołom.

Rzym

Bezcenne starożytne pamiątki znikały kamień po kamieniu. Pomimo protestów samego Michała Anioła. Decyzją papieża rozebrano dobrze zachowane budowle w celu zdobycia materiałów potrzebnych do budowy Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na wieki centrum starożytnego świata zostało zapomniane i pokryte ziemią. Dopiero na początku XIX wieku odsłonięto wielometrową warstwę mułu i odkryto na nowo Forum Romanum.

Forum Romanum zwiedza się samodzielnie. To prawdziwe morze ruin, ponieważ zachowały się pojedyncze fragmenty budynków i kolumn. Zwiedzanie połączone jest ze zwiedzaniem wzgórza Palatyn. Obie atrakcje stanowią jedno stanowisko i możemy się swobodnie pomiędzy nimi poruszać.

Rzym

Pewien znajomy Włoch poradził mi, żeby udać się tu wieczorem i z góry podziwiać podświetlone zabytki. Samo zwiedzanie starożytnego rynku potrafi rozczarować. Żeby zobaczyć Forum Romanum można udać się na jeden z dwóch tarasów widokowych na wzgórzu Kapitol, które znajduje się po obu bokach Pałacu Senatorów. Drugi znajduje się w galerii budynku Tabularium. Wstęp na galerię możliwy jest w trakcie zwiedzania Muzeów Kapitolińskich.

Forum Romanum oraz wzgórza Palatyn zajmują dużo większy obszar, dlatego decydując się jednak na zwiedzanie warto zarezerwować sobie od 2 do 5 godzin. Warto mieć wygodne buty, ponieważ po pierwsze spędza się sporo czasu w kolejce, chodzi się pod górę i po kamieniach oraz niezbyt równych ścieżkach.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *