Norwegia, co warto wiedzieć o tym kraju?

Podróżując po krajach skandynawskich zachwycił mnie surowy klimat Północy. Patrząc na mapę Norwegii, zaskoczył mnie fakt, jaki ten kraj jest rozległy i ciągnie się aż za koło podbiegunowe. Norwegia jest drugim po Islandii najmniej zaludnionym krajem Europy. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 14,7 mieszkańca na 1 km2. Dla porównania średnia gęstość zaludnienia w Polsce wynosi 122 osoby/km2.

norwegia


Norwegię charakteryzują górskie szlaki, jeziora i przede wszystkim fiordy, czyli charakterystycznej zatoki wcinającej się w głąb lądu. Fiordy powstają poprzez zalanie złobów i dolin polodowcowych. Dla mnie małego punkciku na ziemi oglądającego to piękno natury niezmiennie zachwyca to jaki świat jest piękny i kto to stworzył.

Norwegia i ropa naftowa

Norwegia produkuje także duże ilości gazu ziemnego. Podczas gdy ropa wydobywana jest głownie na Morzu Północnym, gaz pochodzi przede wszystkim z Morza Norweskiego i Morza Barentsa. Norwegia jest dzisiaj czwartym eksporterem gazu na świecie, po Rosji, USA i Katarze. Po odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego Norwegia przeszła zmianę – stała się krajem rozwiniętym. Co ciekawie po okryciu złóż ropy naftowej Norwegowie borykali się z brakiem wiedzy o tym jak należy wydobywać ropę, brakowało im kompetencji i wiedzy, dlatego zaprosili amerykańską spółkę STATIOL. Jednak Norwegia dążyła do tego, żeby zdobyć wiedzę, ale rozwinąć i wykształcić własnych pracowników, dzisiaj prawie 90% spółek jest państwowych.

norwegia


Norwegia to wysoko rozwinięty kraj ze stabilną i otwartą gospodarką, bogaty z zasoby naturalne: owoce morza, ropę naftową i gaz ziemny.
Kraj ma również niezwykle pozytywny wizerunek poza granicami kraju. Państwo postrzegane jest jako model do naśladowania, szczególnie w kwestii ochrony środowiska, elektromobilności oraz jakości życia. Norwegia jest również uznawana za wzorcowy model kraju socjalnego, który przestrzega praw pracowniczych oraz zasad równości między kobietami i mężczyznami. W zarządach przedsiębiorstw znajdziemy średnio 40% kobiet.

Kraj najszczęśliwszych ludzi?

Ludność Norwegii uznawana jest za jedną z „najszczęśliwszych na świecie”. W 2022 roku została umieszczona przez World Hapiness Report na 8. miejscu (na 146 badanych krajów), co wzmacnia pozytywny wizerunek zarówno gospodarki, jak i modelu socjalnego kraju.

norwegia

Norwegia ukazuje się zatem jako państwo o dużej ilości zasobów naturalnych, w której mieszkańcy korzystają ze stabilnej sytuacji politycznej, z bogatej gospodarki oraz prężnych systemów socjalnych. To z resztą w Oslo co roku przyznawane są Nagrody Nobla.
Ale to jedna strona medalu. Norwedzy borykają się z dużym odsetkiem depresji spowodowanej brakiem słońca oraz alkoholizmem, stąd wysokie ceny alkoholu.

Norwegia i kontakty społeczne


Relacje z Norwegami buduje się powoli. Nawiązanie kontaktu z Norwegami wymaga czasu poświęconego na budowanie relacji i zaufania. W pierwszych kontakcie są bardzo otwarci i uśmiechnięci, ale rozmawiając z Polakiem, który mieszka tu od 10 lat dowiedziałam się, że bardzo ciężko się zaadoptować i odnaleźć się w ich mentalności.

Za co polubiłam Norwegię?

Białe noce

Od początku roku, gdy planowałam swoje podróże w tym roku chciałam, żeby to był czerwiec. To był strzał w dziesiątkę, ponieważ coś za co zapamiętam podróż do Norwegii były białe noce. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do długich czerwcowych dni u nas w Polsce, to doświadczenie ciągłej jasności dnia jest niesamowite!

Słońce zachodzi o północy jest ciągle jasno tak jakby to była godzina 18. Ile rzeczy można zrobić w tym czasie. Chociaż dopada zmęczenie i oczy zaczynają się kleić, nam się nie chce spać, tylko działać.

Jednak wygrywał rozsądek, ale aż żal było kłaść się spać.

Natura

To jedna z przyczyn dla której się przyjeżdża do tego kraju. Jeziora, fiordy, górzyste tereny.

Pierwsze skojarzenie z Norwegią jakie przychodzi do głowy osobom, które planują odwiedzić ten kraj to fiordy. Są wizytówką tego kraju, które zachwycają swoją potęgą i pięknem. Dzięki fiordom setki tysięcy turystów chcę zobaczyć te niesamowite formacje skalne wyłaniające się z głębokich, często turkusowych wód.

Fiordy możemy podziwiać głównie dzięki lodowcom, które tysiące lat temu dosłownie wgryzały się w ląd, tworząc zdumiewające zatoki morskie. Lód drążył korytarze znacznie poniżej poziomu morza, ścierając skały. Po wielu epokach zlodowacenia powstały korytarze łączące się z morzem, w których pojawiła się morska woda.

Cechą charakterystyczną fiordów jest otoczenie ich przez strome góry, całość tworzy doliny w kształcie litery U. Fiordy często osiągają bardzo duże głębokości sięgające kilkuset metrów. Fiordy występują również w Szkocji, na Grenlandii, czy na Alasce.

Architektura i niezwykłe place zabaw

Będąc w Norwegii, warto rozejrzeć się i przyjrzeć architekturze. Norwegię charakteryzują stare budynki drewniane, której kolor budynku świadczył o zamożności właścicieli. Kolor biały budynku był najbardziej pożądany. Nowoczesna architektura również jest bardzo ciekawa, można spotkać tu bloki… drewniane. Wszystko z sobą współgra, tworząc spójną całość ze starą częścią miasta. Niezwykłe są również place zabaw dla dzieci. Bardzo kreatywne. Przechodząc koło jednego takie placu zabaw sama miałam ochotę zjechać ze zjeżdżalni z góry prowadzącej do głównej części z huśtawkami.

Zimny chów

Kolejną rzeczą, która mnie zaskoczyła to to, że po przyjeździe do Bergen jest tzw. zimny chów. W tym najbardziej deszczowym mieście Norwegii, w którym przez 300 dni w roku pada, mieszkańcy nadal prowadzą życie na zewnątrz. Dzieci grają w piłkę na boisku, dzieciaki w przedszkolu wychodzą na plac zabaw ubrane w sztormiaki, a dorośli próbują w deszczu dotrzeć do domu.

Dodaj pierwszy komentarz i rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *